Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Війна з Росією  |  Політика  |  Cуспільство

Примус до миру шляхом війни або Коли чекати на Путіна?

Умовне перемир’я, досягнуте за підсумками Мінську-2, не може тривати вічно. Система, що перебуває у нерівноважному стані, у стані напруги, рано чи пізно буде змушена зняти її шляхом деескалації чи, навпаки, ескалації. Гал-інфо поспілкувалося з політичними експертами, щоб з’ясувати, чого варто очікувати від Путіна найближчим часом: активізації бойових дій чи спроб удати «голуба миру» задля пом’якшення західних санкцій.

Психологічний тиск та нагнітання істерії

Політичні експерти наголошують на психологічному тискові, який чинить Росія, повсякчас закидаючи в інформаційне поле чутки про можливу активізацію бойових дій.

«Періодично озвучуються ідеї, що Путін наступатиме завтра, наступатиме на 1 травня, наступатиме 9 травня… Насправді це все – елемент сіяння панічних настроїв, підтримування України в стані перманентної істерії», – сказав політолог, викладач КНУ ім. Шевченка Петро Олещук.

Йому доповнює голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«У нас дуже популярна версія, що наступ буде приурочений до свят. Сформувався навіть міф, що Путін наступає на свята. Я хочу нагадати, як торік нас лякали, що Путін буцімто хоче провести Парад Перемоги у Києві. Ці чутки цілеспрямовано розповсюджувалися, щоб настрашити українських політиків. Думаю, російська розвідка цілеспрямовано підкидає нам нібито витоки із «джерел» про можливість наступу, але слід пам’ятати, що це перш за все елемент психологічної війни», – наголосив експерт.

За словами політичного експерта, українським політикам слід розуміти, що вони несамохіть можуть стати знаряддям Росії у цій війні. «Мені здається, що деякі наші політики – можливо мимоволі – підіграють Росії, коли кричать, що от-от розпочнеться війна. Це має зрозуміти Парубій, деякі інші політики», – резюмував він.

Дошкульні санкції

Український політолог Петро Олещук та російський політолог Павло Мєзєрін в один голос зазначили, що цьогоріч ледве чи варто очікувати на різкі рухи від Володимира Путіна, який вимушений зважати на досить дошкульну дію західних санкцій. Павло Мєзєрін висловив переконання, що на президента Російської Федерації неабияк тисне оточення з «партії грошей», котре розраховує на пом’якшення західних санкцій влітку чи восени цього року. Петро Олещук додав, що Росія старатиметься уникнути посилення санкцій, удаючи з себе «голуба миру», а натомість всіляко провокуватиме на порушення Мінських угод Україну.

«Я не очікую наступу сепаратистів на даний момент. Ми чули останні заяви з боку лідера так званого «днр» Захарченка про те, що він ліквідовує незаконні збройні формування, які не підпорядковуються «днр». Із цього можна зробити висновки, що стратегія Росії полягає у тому, щоби вдавати дотримання Мінських домовленостей й воднораз всіляко перекладати провину за нібито їхнє порушення на українську сторону, використовуючи цей привід для зменшення частини санкцій», – сказав Петро Олещук.

Політолог зазначив, що в ситуації, яка склалася, Росії значно вигідніше застосовувати інші засоби тиску на Україну. Зокрема, йдеться про спроби подальшого розколу ЄС та намагання підірвати ситуацію в Україні зсередини. На думку експерта, такі дії можуть принести значно більший успіх, ніж надбання зайвих територій.

«Умовно кажучи, захоплять вони ще якесь місто – і що це дасть? Це дасть Україні привід заявити, що домовленості з Росією не працюють, що Україні потрібне озброєння та інша дієва допомога. Захоплення, умовно кажучи, Маріуполя означатиме, що Сполученим Штатам не залишиться інших варіантів, крім військової допомоги Україні. А для Росії це стратегічно гірше, ніж будь-які територіальні надбання. Тому наступу я не очікую, але провокації будуть тривати постійно», – резюмував експерт.

Російські вибори – 2016

Російський політолог Павло Мєзєрін припустив, що 2015 року Володимир Путін стишить імперсько-патріотичну риторику та знизить градус військового протистояння, але наступного року, на який у Росії призначені вибори до Державної Думи, вона стане йому у великій пригоді.

«Путіну невигідно зараз вдаватися до імперської риторики, але я переконаний, що Україні варто бути готовою до нового витка агресії 2016 року. В грудні наступного року відбудуться вибори до Державної Думи; навесні 2017 року буде президентська кампанія. Виходячи з того, що жодних передумов для покращення економічної ситуації чи підвищення цін на нафту не видно, я очікую поновлення агресивних дій Кремля в першій половині або в середині 2016 року. На хвилі імперсько-патріотичної риторики – а нічого іншого Путін не матиме – він зможе провести парламентську та президентську кампанії», – спрогнозував політолог.

Протилежної думки дотримується голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. Експерт категорично відкинув будь-який зв’язок між агресією Путіна в Україні й виборчими кампаніями в Росії.

«Жодного значення російські парламентські вибори щодо перебігу війни на Донбасі не мають. Абсолютно ніякого значення. Наші аналітики думають, що в Росії, як і в Україні, потрібен піар перед виборами. Але Путін і так почувається дуже впевнено, тому даний чинник можна навіть не розглядати, прогнозуючи активізацію Путіна в Україні», – зазначив експерт.

Примус до миру

Росіян справді стримує потреба пом’якшення або скасування санкцій для Росії, зазначив Володимир Фесенко. Утім, ризики щодо поновлення бойових дій найближчим часом усе одно залишаються досить високими. Експерт нагадав, що росіяни та сепаратисти не досягнули бажаних політичних результатів, а улюбленим інструментом Путіна для досягнення миру на його умовах є саме військовий примус.

«Росіян та сепаратистів не обходить те, що немає припинення вогню, немає підтвердженого відведення важкої зброї. Їхній інтерес пов’язаний з втіленням політичної частини Мінської угоди. Вони зацікавлені в реалізації схеми, за якої сепаратисти, зберігаючи практично цілковиту незалежність від Києва й цілком підкоряючись Москві, будуть формально повернені до складу України, яка платитиме за всіма їхніми рахунками. Тож, якщо найближчим часом – гадаю, йдеться про два тижні – не буде створено бодай робочої групи, не розпочнуться переговори, пов’язані з реалізацією цієї схеми, то сепаратисти вдадуться до примусу шляхом війни. Можуть відбутися показові дії з боку сепаратистів за підтримки Росії. Гадаю, найбільш вірогідний варіант – це не масштабна війна, а активізація бойових дій на окремих ділянках фронту, особливо під Донецьком і Луганськом», – сказав Володимир Фесенко.

Політолог зазначив, що до цього їх спонукатимуть і невиконані тактичні завдання.

«Сепаратисти та росіяни не вирішили важливі тактичні завдання в зоні конфлікту. Їх не влаштовує те, що українці контролюють більшу частину Широкиного. Крім того, вони хочуть значно збільшити підконтрольну собі територію. Для них є принциповим завданням відкинути українські війська від Донецька та Луганська», – резюмував Володимир Фесенко.

Сергій Стуканов.

Фото - expressen.se

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ