Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Реанімація «Самопомочі» закінчилася реінкарнацією

В Україні може стати на одну партію більше. Тепер і міський голова Львова забажав мати свою власну політичну силу. Очевидно, Андрій Садовий зрозумів, що один у цілковито свободівському полі - не воїн. Про ініціативу сворення своєї партії він заявив на своїй сторінці у «Facebook».

"Відчуваю, що цей крок сьогодні потрібен для подальшого досягнення поставленої мети - побудувати країну, в якій хочеться жити. Тож виступаю з ініціативою створення політичної партії "Самопоміч", - йдеться у повідомленні Садового у Facebook.

Реанімація «Самопомочі» розпочалася ще восени 2011 року. Тоді експерти припускали, що Андрій Іванович готується до парлментських виборів і вкотре використає технологію «Самопоміч», яка була дуже популярною за часів його переможного кандидування на посаду міського голови.

Однак реєстрація кандидатів минула, а бренд «Самопомочі» продовжував набирати обертів. Тоді ж заговорили про те, що він просто намагається тримати організацію в притомному стані, щоб на час наступних виборів йому знову не закидали, мовляв, оживив мертвий проект.

Однак заява про намір переродити «Самопоміч» на політичну партію стала не те, щоб дуже несподіваною, але, так би мовити, не надто очікуваною. Гал-інфо попросило  відомих львівських політологів прокоментувати такий перебіг подій. Цікаво, що знаючі люди досить критично сприйняли ініціативу міського голови Львова.

Директор Центру політичних досліджень, політолог Анатолій РОМАНЮК:

«В законодавстві про політичні партії не існує поняття регіональна політична партія. Для того, щоб «Самопоміч» була зареєстрована, як політична партія вона має бути сформована відповідно до чинного законодавства у межах цілої України. Ось коли вона буде зареєстрована, тут я бажаю успіху, бо знаю, що це дуже складний процес, тоді можна буде говорити про її шанси. Я не впевнений, що ініціатори дійдуть до реєстрації", - додав він.

Він наголосив, що створення партії це дуже складний, коштовний процес, який передбачає певні формальні вимоги, зокрема, наявність партійних організацій у різних областях, присутність представників обласних управлінь юстицій на засіданнях.

"У нашій політиці досить поширеним є явище, коли виникають персоналізовані партії, або коли партію купують, і вона стає персоналізована. Персоналізація політики - це ознака сучасного політичного життя, можливо саме із цим пов’язана спроба створення політичної партії  "Самопоміч", - зазначив політолог.

Політолог Юрій ШВЕДА:

«Мені дуже дивна подібна заява Андрія Садового (про створення партії), хоча до цього кроку він ішов послідовно, і слід було прогнозувати можливість перетвореня громадської організації «Самопоміч» у політичну партію. Тим більше, коли Садовий хоче мати політичне майбутнє», - зазначив Юрій Шведа.

Водночас політолога дивує те, що ідеологічною основою цієї партії буде десять християнських заповідей.

«Ті, хто займається політологією, розуміють, що політичну партію створюють для того, щоб відображати певний світогляд та певну ідеологію. Є ідеологія християнсько-демократична, але на сьогодні навряд чи така ідеологія може бути перспективною у нашому, такому дуже поляризованому, конфесійно і релігійно розколотому суспільстві. І тому я, як для людини, яка займається тематикою партійного будівництва, я не бачу перспективи створення політичної партії на основі християнських цінностей», - заявив Шведа.

Політолог додав, що сьогодні є можливість формування партії та конвертація того досвіду, який має міський голова Львова, але це вимагає певного політичного менеджменту, який мав дати чітке визначення того, якою має бути партія.

«Це просто так не формується. Треба знайомитися із тим, які настрої на сьогодні формуються в населення. Сьогодні є близько десятка партій, які стоять на такій же ідеологічній платформі, і мені здається, що з появою ще однією партії нічого не дасть. Окрім того, «Самопоміч» зовсім інша за назвою, яка диктує зовсім інші основи, ніж християнські цінності. Разом з тим, те, що пропонується «Самопоміччю», досить не виразне і абстрактне.

Як корабель назвеш, так він і попливе, а якщо він невдало стартує, без урахування  політичних закономірностей, то навряд чи це буде успішним політичним проектом, незважаючи на те, хто б за цим проектом не стояв. Тому мені здається, що перш ніж братися за формуванні політичних партій, пасувало б порадитись із людьми, які фахово цим займаються", - додав Юрій Шведа.

Президент Суспільно-гуманітарного консорціуму "Ґенеза", політолог Любомир СКОЧИЛЯС:

«Для чого створено партію саме тепер, коли парламентські вибори минають? На це питання відповідь може дати, очевидно, тільки сам Андрій Іванович. Одним із припущень може бути те, що він розуміє, що без політичної підтримки йому стає дедалі важче у політичному протистоянні зі «Свободою». Власне, створення власної політичної партії може бути зумовлене постійним протистоянням зі свободівською більшістю у Львівській міській раді. Реалізація такого задуму дозволила б перевести цей конфлікт на інший рівень, коли вже не особа Андрій Садовий, а  політична сила протистоятиме іншій політичній силі, що дало б змогу врівноважити двобій», - зазначив політолог.

Він також додав, що якщо і були якісь інші причини створення політичної партії «Самопоміч», то причина противаги «Свободі» є одним із визначальних факторів.

«Якщо пригадати минулі місцеві вибори, то промерською політичною силою на той час виступала РХП (Республіканська-християнська партія, - ред), проте це була партія, яка вже існувала і яка не особливо набрала в рейтингу, а тому вона була не надто перспективна, щоб ставати самостійною та перспективною політичною силою.

Натомість «Самопоміч» – це бренд, який дозволив свого часу Садовому стати мером. По-друге, як політична партія – це буде новий проект і його можна буде починати розкручувати з чистого аркуша», – додав Любомир Скочиляс.

Ще одним пояснення такого несподіваного кроку команди міського голови, політолог вважає й те, що хоча парламентські вибори вже майже перейшли у завершальну стадію і політична сила участі у них взяти не може, але ці вибори не останні.

«Якщо ситуація щодо подальшої долі Садового буде виглядати не перспективною на посаді мера, якщо він вирішить, що втретє йти на посаду не має бажання чи потреби, тоді він може вже розкручену політичну силу пробувати вести до парламенту, але не як рядовий член іншої політичної сили, не як самовисуванець, за яким не стоїть партія, а як очільник окремої нової політичної сили, що теж на цей час є доброю нішою», - зазначив політолог.

Він додав, що «Самопоміч» може бути ще однією третьою силою, попри те, що вона не брала участі у нинішніх парламентських виборах: «Якщо деякі із так званих «третіх сил» себе дискредитують після нинішніх парламентських виборів, то "Самопоміч" зможе залишатись осторонь та зберігати політичну чистоту до моменту наступних виборів».

Ще одну ймовірну причину створення нової політичної партії, політолог називає дещо фантастичною.

«Знаючи про особисті амбіції та проекти Садового, можна припустити, що він захотів замахнутися на президентські вибори, а з таких міркувань йому досить непогано було б спиратися на власну політичну силу. Наразі це лише припущення», - додав він.

За словами політолога, зрозуміло, що коли все вдасться, то нова політична сила міського голови Львова очевидно братиме участь у довиборах до місцевих рад після парламентських виборів.

«Але я не думаю, що це мета створення партії. Це не буде аж так перспективно для нового виборчого проекту, якщо якогось одного чи двох депутатів політична сила проведе у місцеву раду. Створювати задля цього окрему політичну силу? Я не бачу в цьому особливого сенсу», - зазначив Любомир Скочиляс.

Виконавчий директор ЛОГО КВУ, політолог Оксана ДАЩАКІВСЬКА:

«В нас, нажаль, немає такого прецеденту, що можна реєструвати партії місцевого значення. Андрій Іванович (міський голова Львова, - ред.) має намір заснувати загальноукраїнську політичну силу, ідеологічний центр якої буде знаходитись у Львові. Мушу сказати, що так сталося, що технологія «Самопомочі» принесла перемогу Андрію Садовому, і до сьогодні є доброю технологією, яка спрацьовує на виборах. В чому суть такої технології? Виконання найближчих до виборців потреб та бажань. Насправді, це має досить серйозну вагу, адже в нас виборець настільки втомився від загальнополітичної риторики, незнання того, куди рухається країна, він розуміє, що насправді, залишається сам на сам зі своїми проблемами і дуже тішиться, коли з’являються якісь організації, які готові йому допомогти. Тому в цьому є сила «Самопомочі», - зазначила політолог.

Вона також додала, що для Львова це насправді досить серйозна загроза, адже всі добре розуміють, що поки Андрій Садовий обирався, «Самопоміч» працювала, а зараз вона тривалий час була непомітною. 

Дащаківська також додала, що створення такого політичного проекту на часі, адже з огляду на вибори до парламенту у Львові звільняються місця в обласній та міській раді, тому така сила є достатньо перспективною. До того ж, місцеві вибори теж недовго чекати. 

«Можливо, це буде як випробовувальний майданчик, спроба покращити своє становище в міськраді», - зазначила експерт.

Вона також додала, що така партія може перейняти рейтинг Садового у Львові в разі, якщо його команда грамотно спрацює і якщо він очолить цю політичну силу. 

 

Варто додати, що міський голова Львова Андрій САДОВИЙ тривалий час ухилявся від однозначної відповіді на запитання, чи балотуватиметься він до Верховної Ради на тепершінх парламентських виборах.

І от тепер Андрій Садовий ініціює нову політичну партію - на базі громадської організації "Самопоміч". ВІн заявив, що починає збір підписів за її створення і вірить, що йому вдасться «зібрати достатнє коло однодумців, щоб побудувати український будинок на своїй землі».

Як зазначено в заяві мера, партія буде засновувати свою діяльність на принципах християнської моралі, а ідеологічним центром нової політичної сили він бачить місто Львів.

На питання, чи планує він похід у парламент через 5 років, Садовий відповів ухильно: «Створення партії – довгий процес. Сьогодні я спілкуюся з людьми і бачу, що ця ініціатива приймається».

Анна Новик.

Фото: samopomich.org

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ