Мешканці Нового Роздолу Львівської області і прилеглих сіл на межі відчаю. Люди бояться, що обласна влада, не спитавши їх згоди, розмістить полігон твердих побутових відходів на території Роздільського ДГХП «Сірка». Люди не хочуть, аби у їх екологічно неблагополучному регіоні з’явився ще один об’єкт, що забруднюватиме довкілля. Про це йдеться у відкритому листі, який розіслала від імені мешканців району голова Миколаївської районної ради Ольга Жила.
Подаємо лист повністю:
Шановні представники засобів масової інформації! Насамперед дозвольте висловити Вам щирі слова поваги до Вашої відповідальної професії. І не тільки у зв'язку з нещодавнім Вашим професійним святом - Днем журналіста. А й тому, що саме завдяки Вашій скрупульозності, громадянській позиції, вмінню віднайти справжню суть у вирі подій ми, новороздільці, мешканці навколишніх сіл та селища Миколаївського району дізнались із паперових та електронних ЗМІ про непрозорі, кулуарні наміри розмістити поблизу нашого міста сміттєзвалище та сміттєпереробний завод.
Власне, з цієї причини ми звертаємося до Вас із запрошенням прибути у Новий Розділ, де 22 червня о 10-й годині в приміщенні місцевого палацу культури відбудеться спільне засідання виїзних сесій Миколаївської районної ради, Новороздільської міської, Роздільської селищної, Березинської, Берездівецької та Станківецької сільських рад за участю представників громадських організацій та мешканців, на якому розглядатимуться три життєвоважпиві для нашого регіону питання: про розміщення сміттєзвалища на території поблизу Нового Роздолу; вирішення проблеми вивезення 17 тисяч тонн гудронів, незаконно завезених 10 років тому із Угорщини; проблема відновлення земель на Роздільському промисловому майданчику, забрудненому виробничими відходами гірничої хімії, щоб об'єктивно висвітлити цю важливу тему та вплинути на ситуацію як четверта влада.
Двадцять років незалежності, двадцять років надій та сподівань на краще життя та майбутнє для наступних поколінь. Місто Новий. Розділ, в якому за радянські часи було одне із найпотужніших підприємств гірничої хімії, за роки незалежності перетворилось на місто з найвищим рівнем безробіття, з одним із найвищим рівнем злоччиності ,3 найвищим рівнем невирішених екологічних проблем. Керівництво обласних адміністрацій та ради за двадцять років змінювались неоднаразово. За часів Кравчука, Кучми, Ющенка та неповних два роки при владі Януковича жодна нога керівника адміністрації не ступала на роздільську землю.
їх жодним чином не хвилюють наші назрілі екологічні проблеми. Невже Ви, панове, не знаєте, що територію Роздільського ДГХП «Сірка» визнано найбільш забрудненою у Львівській області і найскладнішою в екологічному відношенні. За даними інституту ВАТ "Гірхімпром" тут знаходиться понад 90% небезпечних промислових відходів області. На промисловому майданчику «Сірки» зберігається більше 17 тис. тонн гудронів, завезених Державним підприємством МВС України "Спецсервіс" з Угорщини. Умови зберігання цих речовин не відповідають нормам екологічної безпеки, наявний негативний вплив їх небезпечних складників на земельні та водні природні ресурси в місцях їх зберігання, що систематично фіксується Держекоінспекцією та санітарно-епідеміологічною службою.
У зв'язку із незаконним ввезенням цих небезпечних відходів Львівським міжрайонним природоохоронним прокурором 21.03.2006 року порушено кримінальну справу за фактами ввезення ДП "Спецсервіс" на територію області з метою подальшого збуту небезпечних відходів, В подальшому дана кримінальна справа була скерована у слідче управлінням Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області для проведення досудового слідства, однак жодною інформацією щодо ходу розгляду цієї справи місцева влада не володіє.
Від виробничої діяльності на території РДГХП "Сірка" залишилися хвости збагачення, плавки видобутої з кар'єру сірки, що містять сірку, стронцій, інші небезпечні елементи, та відвал фосфогіпсу, в кількості 3,5 млн. тонн на площі 17 га та висотою до 20 м. При відкритому зберіганні фосфогіпс омивається атмосферними опадами, дренажні води з відвалу фосфогіпсу потрапляють у річку Дністер. Окрім цього, на території заводу розташоване міське сміттєзвалище, від якого утворюється фільтрат та попадає в Дністер.
Реструктуризація та ліквідація Роздільського ДГХП "Сірка" триває вже практично десять років, проте підприємство і надалі залишається джерелом підвищеної небезпеки для довкілля, життя і здоров'я людей, становить реальну загрозу виникнення техногенно-екологічної катастрофи та надзвичайних ситуацій.
Окрім цього, до сьогоднішнього дня, численні звернення керівництва підприємства, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування району, представників громадських організацій у різні інстанції щодо вирішення порушених проблем залишилися без відповіді та належного реагування. На жаль, і центральна, і обласна влади самоусунулись від вирішення цих болючих питань та не збагнули всю глибину проблем Роздільського регіону. На сьогоднішній день ні одне із проблемних питань Розділля не вирішено.
Відтак, тепер ці території опинилися за крок від глобального екологічного лиха, оскільки всі зусилля органів влади та громадськості, які прагнуть запобігти екологічній катастрофі, розбиваються у залізобетонний мур бюрократичної байдужості, недалекоглядності, а, можливо, і невідомих нам корисливих прихованих мотивів.
Ще одного екологічного удару, який планує нанести нам львівська влада, територія Розділля та місцеві громади не витримають, терпіння людей не є безмежним, тому, навіть найменші дії влади щодо можливого будівництва полігону із сміттєпереробним заводом, наштовхнуться на жорсткий та рішучий опір мешканців наших територіальних громад, що може привести до непередбачуваних наслідків, а ситуація стане неконтрольованою. Громадськість на грані бунту. Звістка про створення ще одного полігону - твердих побутових відходів - без попереднього повідомлення і обговорення даного питання з громадськістю буквально сколихнула жителів регіону. Такі важливі питання таким чином вирішувати недопустимо. Полігон ТПВ різко збільшить депресивність без того уже депресивного регіону, а відчай і негативні настрої населення зростають. Люди не бачать майбутнього ні для себе, ні для своїх дітей.
Просимо з розумінням поставитись до нашої ситуації та максимально долучитись до вирішення назрілих проблем».
Додамо, що як інформує сайт Миколаївської районної ради, керівництво ради взяло активну участь в ЕКО-автопробігу, організованому 17 червня з метою недопущення розміщення екологічно небезпечного об’єкту на землях Миколаївщини.
Також зазначимо, що, як повідомив офіційний сайт Миколаївської райради, у Верховній Раді України зареєстровано депутатський запит 50 народних депутатів України з усіх парламентських фракцій та груп в адрес Кабінету міністрів України, голови Львівської ОДА п.М.Костюка та Львівського міського голови п.А.Садового щодо рішення про надання земельної ділянки під будівництво сміттєзвалища та сміттєпереробного заводу в зоні екологічного лиха в районі міста Н.Розділ Львівської області. Першими депутатський запит підписали народні депутати О.Гудима та П.Писарчук, які в 1998-2002 та 2002-2006 рр. були депутатами в цьому виборчому окрузі і добре знайомі з його проблемами.
Із запиту: «…Однозначно, що будівництво сміттєзвалища та сміттєпереробного заводу не сприятиме покращенню екологічної ситуації на території. ...Вимагаємо: негайного створення урядової комісії з перевірки фактів обґрунтованості прийняття рішення про надання земельної ділянки в зоні екологічного лиха в районі м.Н.Розділ; негайно скасувати рішення Львівської ОДА про надання земельної ділянки в районі м.Н.Розділ під будівництво сміттєзвалища і сміттєпереробного заводу до завершення роботи урядової комісії; проінформувати ВР України про вжиті заходи щодо недопущення екологічного насильства щодо територій, прилеглих до Н.Роздолу, які вже визнані державою постраждалими».
На 22 червня запланована спільна сесія
Миколаївської районної, Новороздільської міської, Роздільської селищної, Берездівецької,
Березинської, Станківецької сільських рад задля вироблення спільного рішення
громад… Ймовірно, прибудуть народні обранці з Києва.
Фото - 20minut.ua