Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Розкриття жодного злочину не є виправданим, якщо починають бити і катувати

З призначенням Олександра Рудяка на посаду начальника ГУ МВСУ у Львівській області одразу стала відома його характеристика: принципового і безкомпромісного керівника. Він – наймолодший керманич міліції Львівщини за увесь час незалежної України. Незважаючи на свій вік, Олександр Рудяк – генерал-майор міліції, у нього колосальний досвід.

Працював на відповідальних посадах в Криму, на Полтаві та в інших регіонах. Хоча перші кроки міліціонера зробив саме у Львові.

Підлеглі кажуть про нього, як про справедливого керівника, хоча, за вимоги до дисципліни навіть трохи побоюються. На усіх посадах генерал-майор користувався повагою, у тому числі й серед представників ЗМІ. Досвідчений, відкритий та доступний.

В інтерв’ю для інформагентства «Гал-інфо» Олександр Рудяк розповів про основні напрямки роботи міліції Львівщини, проблеми та шляхи їх вирішення.

Олександре Вікторовичу, на Львівщині, начальником ГУ МВСУ Ви вже майже три місяці, чи освоїлися вже? І що скажете про роботу у нашому краї?

Я освоївся одразу, зайшовши в кабінет. Освоюватися мені в міліції не треба, бо, дякувати Богу, маю пристойний досвід та вислугу років. Згідно своїх статків винаймаю житло, почуваю себе у Львові досить комфортно.

Що стосується львівської міліції, загальне враження непогане, хоча є низка питань. Частину з них, вже вирішено, решта до виконання. Тому будуть подальші кадрові рішення і від цього ми нікуди не подінемося.

Після призначення на керівні посади представників полтавської міліції, Вам закидали формування «полтавського» лоббі? Чи виправдовує себе принцип ротації міліціонерів-керівників? І чи задоволені Ви роботою своїх земляків?

У засобах масової інформації дуже жваво обговорювалися питання призначення полтавчан на посади у львівській міліції. Навіть цікаво називали журналісти свої статті. До прикладу: «Полтава на Полтві». Я моніторю пресу, спілкуюся з людьми і знаю: полтавчани досить органічно влилися у колектив львівської міліції. Що саме так станеться - не сумнівався, адже казав одразу: люди, які прийшли зі мною мають професійні та моральні якості, котрі дозволять їм достойно представляти міліцію Львівщини.

Особисто я роботою своїх земляків задоволений, але хотів би, щоб оцінку їм давали галичани, давали люди, з якими вони співпрацюють. А коментувати ситуацію і казати, що в мене полтавчани найкращі, з мого боку не зовсім коректно, бо я їх на ці посади призначав. Якщо у Вас є таке бажання, то зверніться за коментарями до інших людей і нехай оцінять вони.

Щодо ротації. Наскільки я бачу, згідно оперативно-службових показників, то такий принцип себе оправдовує. Що стосується міліції Львівщини, то великої ротації тут не відбулося, бо що таке сім чоловік, як Ви кажете, полтавчан на майже вісім тисяч особового складу. Так, посади досить у цих керівників серйозні, але на цих посадах треба досить потужно працювати, бо це робота підрозділів, які мають постійний контакт з криміналітетом. Візміть, хоча би посади начальника карного розшуку, управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків, львівського міського управління… До усіх підрозділів міліції ставлюся з повагою, нікого не хочу образити, але саме ці підрозділи заслуговують особливої уваги, бо перебувають під пильним оком злочинного світу.

Очевидно, з часу свого призначення Ви вивчили стан справ у Львівському регіоні, особливо, дотичних до міліції краю. Які найслабші місця Ви б відзначили і чи є ділянки роботи, які потребують кадрового підсилення?

Зміни у керівному складі міліції Львівщини на рівні керівників середньої ланки будуть. Я людей вже трохи вивчив і, думаю, що ці зміни проводитимуться, спираючись на кадровий потенціал міліціонерів Львівської області. Повернуся до попереднього питання: всі говорять про полтавчан, але ніхто не згадує скільки людей до нас прийшло з Тернопільщини, Івано-Франківщини, Рівненщини та інших регіонів. А їх прийшло набагато більше. Хтось тут одружився, у когось тут батьки, житло, хтось зрештою виявив бажання працювати саме на Львівщині. Я до цього ставлюся лояльно, бо це нормальні ротаційні життєві процеси.

Що ж до слабких місць, то, звичайно вони є. Треба значно посилювати роботу УБНОН, підвищувати кваліфікаційний рівень працівників, звертати увагу на моменти їх особистої дисциплінованості. Хоча загальне враження про львівську міліцію, як вже казав, непогане, дисципліну треба посилювати. До прикладу, кілька днів тому звільнили двох працівників міліції з Нового Роздолу за побиття громадянина, скерували матеріали до прокуратури.

Зловживання та так звані вибивання свідчень з боку міліціонерів. Ви неодноразово висловлювали принципову позицію боротьби з цими явищами.

Я вже говорив неодноразово і ще раз повторюю: розкриття жодного, повторюю – жодного, навіть найгучнішого злочину, не є виправданим, якщо починають бити і катувати. Краще хай цих злочинів сто залишається нерозкритими, аніж вони розкритті з такими порушеннями. Це – перша ситуація.

Друга ситуація. Батьки посилають дітей в міліцію. Вони отримують звання, стають для оточуючих та родичів певними авторитетами, як борці з кримінальним світом. І згодом перетворюються у перевертнів, починають лупцювати людей, силою вибивати свідчення. Коли проти цих же працівників порушують кримінальні справи, засуджують, вони приносять горе і ганьбу не лише у свої сім’ї. Далі ситуація з потерпілим: розслідування з побиттями приносять нам більше негативу, ускладнюють подальшу оперативно-слідчу роботу. Скажіть мені, будь-ласка, якщо з восьмитисячного колективу є певна категорія осіб, які дозволили собі застосувати силу, піти на правопорушення, як у випадку з двома міліціонерами з Нового Роздолу, негатив падає не лише на цих конкретних людей, негатив іде на всю міліцію Львівщини та України. Ось у чому річ. Міліція утримується на податки українського народу, ми – неприбуткова сфера, бо нічого не виробляємо, не створюємо ніяких матеріальних благ, тому ми повинні достойно забезпечувати охорону прав і свобод громадян. Найперше! Моя позиція щодо цього є принциповою і незмінною!

Чи проводиться у цьому напрямку якась профілактична робота?

Всі факти правопорушень з боку міліціонерів стають відомими. Або через ЗМІ, якщо начальник райвідділу не відреагував, або через повідомлення мене безпосередньокерівництвом того чи іншого підрозділу, про те, що маємо проблему з особовим складом. Якщо ж начальники міліції намагаються щось приховати, воно все рівно вилізе. Рано чи пізно. Якщо не буде реакції на місцях, то люди із заявою звернуться до мене особисто, але тоді все буде вжито жорстких заходів до того чи іншого керівника підрозділу. Що стосується виховної роботи, моральних якостей працівників – є проблема і її слід вирішувати. Із Міністерства приходять огляди, підписані міністром, накази, вказівки про те, щоб припинити цю ганебну практику вибивання свідчень. Щовівторка, на відео-конференції під головуванням міністра, доводять ситуацію про негативні явища та порушення кримінальних справ проти міліціонерів в Україні. Ми навіть, застосовуємо відеокамери для попередження своїх працівників про недопущення порушень, робимо відповідні записи. Але це, на жаль, ще не до кінця дає бажаних результатів. Зловживання є, вони не є масовими, але є. Хотілося б, звичайно, щоб міліція була ідеальною, але вона, як і все наше суспільство не є такою.

Злочинність на Львівщині. Яка тенденція рівня у порівнянні, скажімо, з аналогічним періодом минулого року?

На нинішній день Міністерство внутрішніх справ не ставить перед нами завдання порівнювати ситуацію з тим чи іншим періодом. Однак, для себе, для аналізу, ми це розбимо. У порінянні з аналогічним періодом минулого року рівень злочинності залишився той самий. Основне місце і надалі зберігають крадіжки. Тішить, звичайно, що маємо зменшення вбивств, розбійних нападів і на 24% маємо зниження викрадення автотранспорту. Що стосується угонів, то, думаю, тенденція зниження буде і надалі продовжуватися.

Львівщина транзитний регіон через який проходять наркотрафіки. Свого часу Ви висловлювали невдоволення роботою управління боротьби з незаконним обігом наркотиків, чи покращилася ситуація?

У мене зустрічне запитання: у Вас є інформація про проходження наркотрафіків, чи Ви користуєтеся загальною тенденцією? Якби надійшла така інформація, то ми зреагували б миттєво. Зараз ми працюємо у цьому напрямку. Перед нами стоїть завдання реагувати, починаючи від легального обігу наркотиків, це стосується аптек та складів, адже в Україні достатньо великий витік наркотиків із легальної мережі в нелегальну, нарковмісні ліки продають без рецептів. Працюємо також і в інших напрямках надходження наркотиків на територію Львівської області та України загалом.

У нас фактично не розкрита жодна з резонансних справ, маю на увазі вбивства на замовлення. Практично кожен з Ваших попередників обіцяв прогрес у цих справах. Чи готові Ви взяти на себе зобов’язання довести до завершення, хоча б одну з них?

Я не обіцяю. Скажу Вам так: зараз вивчаємо матеріали цих кримінальних справ. Робота кропітка. Бо, коли розкриваєш злочин по гарячих слідах – це одна річ, а коли пройшов достатній проміжок часу – це вже інший момент. Зараз достатня кількість працівників карного розшуку, УБОЗу залучено до вивчення цих кримінальних справ. Я думаю, що виберемо ряд перспективних справ… Не буду запевнювати стовідсотково у розкритті цих злочинів, але на попередніх місцях роботи це виходило. Люди, які прийшли зі мною, яких Ви називаєте полтавчанами, у цьому також мають досвід. Це їх останнє місце праці Полтава, а до того вони працювали у різних регіонах: Криму, Києві тощо.

Викрадення збої з Львівського університету внутрішніх справ. На прес-конференції мати Сергія Винника, затриманого у цій справі, фактично звинуватила у тому, що справу хочуть повісити лише на її хворого сина. Чи є ще підозрювані і чи можете спростувати її закиди щодо жорстокого побиття Сергія Винника у стінах Львівського УМВСУ?

Цю справу розслідує прокуратура і, думаю, вона прийме законне рішення. Моя позиція чітка і зрозуміла: громадяни, на яких посадах вони б не працювали, хто б це не був, підпадають під дію кримінально-процесуального кодексу, якщо вони вчинили злочин. Моє переконання, що працівники правохоронних органів за скоєння злочинів мають нести більш суворе покарання, аніж рядові громадяни, бо вони призвані захищати права і свободу людей.

Окрім Сергія Винника є й інші підозрювані, але коментувати це, мені некоректно, адже справу розслідувала прокуратура і вона дасть відповідні висновки, а крапку у цьому поставить суд.

Наближаються вибори до Верховної Ради. Уже зараз лунають звинувачення про адміністративного ресурс та залучення до тиску на потенційних кандидатів з боку міліції. Якою буде робота львівських правоохоронців у непростий виборчий період?

У нас нема політичної заангажованості у жодному питанні. Але Ви зрозумійте, коли затримуємо людину з однієї політичної сили, аплодує інша і, по-своєму, коментує це питання. Мене ніхто не може звинуватити, що я попускаю ситуацію із владними структурами: є склад злочину, є кримінально-карні дії – документуємо, погоджуємо з прокуратурою, порушуємо кримінальну справу. Все! Коли ж, не мені особисто, а моїм підлеглим пробують закинути політичну заангажованість, то в більшості випадків це є звичайнісінький піар. Ні більше, ані менше!

Я усвідомлюю, що виборчий період буде непростим для міліції, адже збільшиться кількість скарг, можливо, різного роду провокацій. Але є позиція Президента України міністра, колегії МВС, є моя особиста вказівка підлеглим: провести чесні, прозорі вибори. Запевняю усіх – міліція Львівщини втручатися у виборчий процес не буде. Наше завдання забезпечити охорону громадського порядку. А якщо будуть ті чи інші кримінальні прояви ми будемо на них реагувати.

По деяких кримінальних справах, не хочу їх називати, бо вони ще не доведені до суду, нам вже закидають політичні переслідування. Так я хочу звернутися: не беріть грошей, не отримуйте хабарів і не буде ніякого політичного тиску. Коли людина свідомо бере хабар, вона що при цьому виконує якісь політичні чи інші функції суспільства чи окремої територіальної громади? Ні! То при чому тут політичний тиск?! Люди добрі, давайте нарешті якось розмежуємо цю ситуацію. Тиск на криміналітет, чи це буде економічний чи криміналітет по лінії карного розшуку, УБОЗу – буде! І це буде тиск згідно чинного, діючого законодавства, тиск – через Закон. Іншого варіанту не буде! А чесний, добропорядний громадянин, який активно займає ту чи іншу політичну позицію і не порушує Закон, може спати спокійно, адже з боку міліції до нього не буде жодних претензій.

Пане генерале, після Вашого призначення на Львівщину, одразу заговорили про найближче переведення Олександра Рудяка на підвищення до Києва. Роботу у Львові Вам пророкували до березня. Що скажете?

Зараз пророкують до Євро. Я людина, яка носить погони. Якщо дадуть команду служити в цьому і чи іншому регіоні і я з цим погоджуся, то так і буде, пишу рапорт на ім’я міністра про свою згоду. В іншому випадку, повинен подякувати міліції, а міліція мені за проведену роботу, написати рапорт і піти. Я вже маю вислугу в міліції.

Що стосується мого підвищення чи непідвищення, чи переведення на іншу посаду в інший регіон, то скажу так, на керівних посадах маю вже певний досвід. Львівщина – це вже третій регіон України. З величезною повагою ставлюся до галичан. Перші міліцейські кроки я робив на Галичині, у Львові, на вулиці Замарстинівській. А з приводу переводів чи підвищень, то мене цей процес турбує якнайменше. Буде наказ, буде рішення колегії МВС, будемо говорити, рішення приймаю не я, тому й коментувати це - мені некоректно. Зрозумійте, моя сім'я теж переживає ці процеси: дванадцятий переїзд, може, час і зупинитися.

Олександре Вікторовичу, ми напередодні Великодніх свят, що хотіли б побажати своїм підлеглим, мешканцям Львівської області з нагоди Пасхи?

Я людина віруюча. Хотів би в першу чергу побажати здоров'я, бо без нього в цьому житті ніщо нічого не варте, щоб мої підлеглі мали достойні матеріальні блага за свою роботу. Зичу, щоби кожна людина, не тільки міліціонери, мала не лише натільний хрест, а й Бога в душі.

Розмовляв Іван Хас

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ