Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство  |  Кримінал

Що приховують за справою проти Кучми?

21 березня ГПУ порушила кримінальну справу щодо екс-президента України Леоніда Кучми. Яка справжня мета такого вчинку? Покарати винних чи спроба відволікти суспільну увагу від злиденного життя і невдалих реформ? Думки експертів розбіглися, однак більшість вважає, що справу проти Кучми порушили для того, щоб її закрити і зняти з нього всі обвинувачення.

Політолог Дмитро ВИДРІН вважає, що якщо влада не доведе резонансні справи до кінця, то сама ризикує погано скінчити.

«Порушена справа проти екс-президента України Леоніда Кучми, вірогідно, є спробою зблизити політику та право. Ситуація складається так, що владі потрібно діяти рішуче. Повинна бути політична воля для того, щоб найбільш резонансні справи були розкриті. Влада відчуває, що коли вона цього не зробить, то теж ризикує погано закінчити», - переконаний Дмитро Видрін.

Він також зазначив, що не став би називати цю справу маневром для того, щоб відволікти суспільство від важливих соціальних проблем: «Не думаю, що це може відволікти увагу тих, кого цікавлять соціальні питання».

Кримінальна справа, порушена проти екс-президента Леоніда Кучми, – це демонстрація Заходу, що в Україні нема «вибіркового» правосуддя. У цьому переконаний політолог Володимир ФЕСЕНКО.

«Владі потрібно продемонструвати Заходу, що в Україні нема вибіркового правосуддя. Що кримінальна справа може бути порушена не лише проти опозиційної Юлії Тимошенко, а й проти близького соратника Януковича Леоніда Кучми. Я також не виключаю, що кримінальну справу порушать і проти Володимира Литвина», - зауважив Володимир Фесенко.

До версії, що це своєрідний маневр, щоб відволікти суспільну увагу від важливих соціальних проблем, політолог ставиться скептично: «Людей, яких турбують зарплати, навряд чи цікавитиме справа проти Кучми. Складова піару в цьому, безумовно, є, однак для пересічного виборця ця справа не якимось маневром».

А от його колега Володими ЦИБУЛЬКО вважає інакше і називає порушену кримінальну справу проти екс-президента України Леоніда Кучми грою на демонстрацію безпринципності прокуратури щодо політиків з різних політичних таборів.

«Знаючи психологію цієї владної команди, можна стверджувати, що це вирішення, скоріш за все, ситуативного завдання, а не принципового. Найвірогідніше, це є відповідь на шантаж іншої зовнішньої сторони. Наприклад, Російська Федерація відновила дещо жорстку риторику стосовно України і тепер владі потрібно переглянути газові угоди з Росією. Також ця справа відволікає увагу суспільства від поточних справ в країні, бачимо, що економічних успіхів за рік так і не з’явилося», - каже Володимир Цибулько.

Він також переконаний, що доводити цю справу до кінця Януковичу не вигідно: «Коли починає розкручуватися справа такого рівня, знаючи взаємозалежність українських політичних еліт, важко передбачити ланцюг подальших подій. Прокуратура щось знає, але й Кучма щось знає, і це стосується не лише конкретно Януковича, але й багатьох інших, і це щось не повинно вийти на поверхню».

За його словами, сьогодні є серйозний намір зняти з політичного поля Юлію Тимошенко та завдати її репутаційного удару: «Підписані Тимошенко газові угоди можуть кваліфікуватися як національна зрада та здача українського інтересу. Справа проти Кучми – це така собі гра на демонстрацію безпринципності прокуратури».

Політолог Віктор НЕБОЖЕНКО вважає, що порушена справа проти Кучми – це найбільша помилка Президента Януковича: «Президент України Віктор Янукович вистрілив у себе золотою кулею. Він здійснив найбільшу дурницю, дозволивши порушити проти Кучми кримінальну справу, адже тепер кожен новий Президент України зможе ініціювати відкриття кримінальної справи проти нього».

«Я не думаю, що це спосіб здійснити втечу від важливих соціальних проблем. Я думаю, що це спроба вирішити питання з причетністю Кучми до справи Гонгадзе. Прокуратура мала б швидко розглянути цю справу і зняти обвинувачення. Однак, ми спостерігаємо зміщення центрів влади з Адміністрації Президента до Прокуратури. Таким чином ми на сто кроків обігнали Росію, яка завжди прагла продемонструвати таку модель влади, коли на основі об’єктивних фактів прокуратура може порушити кримінальну справу навіть проти діючого Президента, знаємо, що така практика діє на Заході», - переконаний Віктор Небоженко.

За його словами, тапер просто так цю справу закрити не вийде, адже якщо стосовно Кучми все вийде гаразд, це викличе загальне обурення й масовий протест і «люди відчують себе обманутими». Окрім того, на думку політолога, це викличе критику правоохоронних органів.

«Якщо ж розглядати версію із зв’язком справи до знищення Тимошенко, то це аж надто заплутано та технологічно складно. Окрім того, такій хід загрожує не так Тимошенко, як фігурантам, імена яких будуть озвучені в процесі», - переконаний політолог.

Є у політолога й версія відносно ролі Голова Верховної Ради Володимира Литвина у цій справі: «Литвин незважаючи на свій цинізм та вседозволеність, незважаючи на те, що він абсолютно знівелював принципи парламентаризму, залишається соціально та політично незахищеною людиною, який ні від чого не застрахований».

На думку політолога, у критичній масі Партії регіонів Литвин не здатен щось вирішувати і на щось впливати нині. Віктор Небоженко відкидає версію про те, що справа проти Леоніда Кучми є способом залякати Литвина, чи усунути його як політичного конкурента

«Владі не ні до чого залучати Кучму для того, щоб викинути Литвина, так би мовити, на смітник історії. Литвин у цій справі залишився поза грою, і він не розуміє, що відбувається. Це добре видно із його поведінки, видно, як він хвилюється і переживає за своє майбутнє. Про такий хід подій Литвина ніхто не попереджав, тому він у невизначеному стані», - переконаний Віктор Небоженко.

Дещо інакшої від усіх експертів дотримується політолог Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ. Він вважає, що розкрити спаву журналіста Георгія Гонгадзе – це з`ясувати, хто стоїть за майором Мельниченком.

«Оскільки я не маю відношення до влади, то мені складно сьогодні говорити про мотиви і достовірно стверджувати про наміри влади, коли вона почала розкручувати справу Гонгадзе. Очевидно, вони розраховуватимуть на проміжний варіант», - каже політолог.

«Максимальний результат цієї справи, за який особисто я обома руками, - це розслідування злочину і з`ясування, хто стоїть за майором Мельниченком. Не можна повірити, що це настільки чесна людина, яка з власної ініціативи стала прослуховувати кабінет Президента. За ним однозначно стоять якість люди, які й давали такі вказівки. Тому, тут слід максимально розставити усі крапки над «і» і дати, нарешті, раду із розслідуванням загиблого журналіста», - повідомив Михайло Погребинський

Він також припускає, що існує ще й мінімальний варіант – це «мовляв, давайте почнемо справу розслідувати, щоб її швидше закрити і довести її до суду. За одно й з`ясувати, винний Кучма чи ні».

«Стосовно ж проміжного варіанту, то це виглядає так – давайте почнемо справу розслідувати, а далі буде видно. Кузьмін чітко сказав: «Швидко завершити розслідування». Це означає, що відповіді на головне питання, хто стоїть за Майором Мельниченком – не буде. Сам Мельниченко цієї відповіді не надасть, тоді його слід затримувати та допитувати», - переконаний Михайло Погребинський.

За його словами, порушення цієї справи – це суцільний позитивний іміджевий результат для влади та країни в очах Заходу.

Що ж стосується спікера Верховної Ради Володимира Литвина, то політолог зауважив, що на нього можна чинити більший тиск, ніж на Кучму, адже «проти Кучми лише плівки», а проти Литвина підтверджені факти: «Йому (Литвину) справу хочуть почати і закінчити».

Однак, Михайло Погребинський переконаний, що ні Кучма, ні Литвин не понесуть відповідальності за вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

«Всім відомо, і всі постійно про це говорять, що Кучма – Янукович – це кримінально-олігархічний клан, тому про істинні мотиви влади в даному випадку говорити важко», - підсумував політолог.

Громадський та політичний діяч, Герой України Юрій ШУХЕВИЧ вважає, що Кучма особисто винен у загибелі журналіста й припускає, що «посіпаки Кучми свого часу перестаралися у прагненні йому догодити».

«Це, можливо й відволікаючий момент, до того ж знову відкрили справу про вбивство Чорновола. Я, між іншим, сумніваюся, що Кучма особисто винен в тому, що сталося з Гонгадзе. Його посіпаки просто дуже хотіли йому догодити», - каже Юрій Шухевич.

«Але мене цікавить інше: чому прокуратура промовчала щодо причетності Литвина, коли журналісти поставили питання, як фігуруватиме у цій справі Володимир Литвин, який був на той час головою Адміністрації. Це питання, безумовно, стосується Литвина, але поки що прокуратура промовчала, як свого часу момовчала щодо Кучми. Можливо, за кілька днів буде щось і про Литвина, але я не знаю, чи це справді бажання розкрити резонансні кримінальні справи, чи бажання відволікти суспільство», - каже Юрій Шухевич.

Він також додав: «Справді, можна порушувати кримінальні справи, які не зрушують з місця. Можливо, що ця справа тягнутиметься до безконечності. З того, як вона буде розглядатися далі, можна буде й робити висновки про цілі влади: чи це є відвертання уваги, чи щире бажання її розкрити».

Стосовно справи Чорновола Шухевич переконаний, що це аналогічна ситуація: «По справі Гонгадзе буде видно, як розгортатиметься справа Чорновола».

Натомість лідер «Фронт змін» Арсеній ЯЦЕНЮК сподівається, що в рамках розслідування кримінальної справи проти другого президента України Леоніда Кучми буде забезпечена публічність і прозорість процесу, розслідувані всі обставини і залучені всі особи, які мали відношення до справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

Про це Арсеній Яценюк сказав 24 березня на прес-конференції в Одесі, відповідаючи на питання журналістів. «Немає жодного сумніву, що рівність перед законом всіх і кожного  - це базова конституційна норма кожної демократичної держави. І будь-яка кримінальна справа, якщо вона порушена на законних підставах, повинна бути обов’язково розслідувана і передана до суду. І не грає ролі, хто фігурує в цій кримінальній справі. Хоча як на мене, по цій справі (вбивство Георгія Гонгадзе) мають фігурувати не тільки екс- але й чинні вищі державні посадові особи», - зазначив він.

В той же час лідер «Фронту Змін» висловив застереження з приводу того, що відбувається навколо цієї справи: «Розпочну з політичних. Видається, що порушення цієї кримінальної справи саме в цей момент є ніщо інше, як спроба відтягнути увагу від підвищення цін, тарифів, безробіття, провальної економічної політики уряду, провальних кадрових рішень, падіння України в усіх рейтингах і просто реальних неймовірних проблем - як економічних так і політичних в Україні і в кожній окремо взятій області».

Він також зауважив, що порушення  кримінальної справи проти Президента Кучми саме зараз є ніщо інше як виправдання порушення будь-якої кримінальної справи в майбутньому, «це певна індульгенція на відкриття будь-яких справ проти будь-яких осіб».

Крім того Арсеній Яценюк не виключив, що ця справа – метод тиску на засоби масової інформації, які мають відношення до сім’ї другого президента України.

«Але ще в мене є два юридичних коментарі.  По-перше. Чому не порушена кримінальна справа щодо незаконного прослуховування кабінету президента України? Чи хтось думає, що це робила одна особа з одним диктофоном? Порушення цієї кримінальної справи і  з’ясування переліку всіх осіб, які мали відношення до неї, – а я думаю, що там не тільки багато осіб, а ще й багато спеціальних служб, - зовсім по-іншому може повернути розслідування в цілому справи щодо вбивства журналіста Гонгадзе», - підкреслив лідер «Фронту Змін».

«По-друге. Чому не порушена кримінальна справа про недонесення про злочин? Ті, хто мали записи, ті, хто знав про те, що здійснюється підготовка до злочину, зобов’язані були повідомити про це правоохоронні органи. І, можливо, цього злочину б і не було», - додав він.

Нагадаємо, що у вівторок, 22 березня, заступник генпрокурора Ренат Кузьмін підтвердив факт того, що відносно Леоніда Кучми порушено кримінальну справу..

"Підтверджую. У відношенні Кучми порушено кримінальну справу. Він підозрюється у причетності до незаконних дій та вбивства Гонгадзе і незаконних дій стосовно журналіста Подольського", - сказав Ренат Кузьмін на прес-конференції у вівторок.

Відповідно Леоніду Кучмі обмежено виїзд за межі України. За словами Кузьміна, відповідна інформація доведена до керівництва Державної прикордонної служби.

"У ході розслідування основної справи про вбивство Гонгадзе виявляються всі особи, які мають стосунок до злочину. Зібрано достатньо даних, які свідчать про причетність Леоніда Кучми до злочинів відносно Гонгадзе і Подольського", - сказав він.

Кучмі інкримінують перевищення влади, дачу незаконного розпорядження керівництву МВС, яке призвело до вбивства журналіста.

Анна НОВИК, Гал-інфо.

Фото ladno.ru

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ