Рік Дикстра (RiskDykstra) – один із яскравих політиків канадського парламенту.Його інтерес до політичного життя країни розпочався ще у підлітковому віці, коли він допомагав розклеювати агітки на вулицях. Вже у 25 років містера Дикстра обрали помічником мера Сент-Кетрінс.
Після двох термінів перебування на цій посаді працював на провінційний уряд Онтаріо. В урядіє секретарем комісії з питань еміграції та громадянства тому знає все про зміни в еміграційному законодавстві. Про це та про привілеї місцевих депутатів – в інтерв’ю з ним.
Містере Дикстра, серед ваших виборців є чимало українців. Що можете сказати про ситуації в нашій державі?
Так, я часто маю нагоду спілкуватися з українцями, час від часу деякі з ваших політиків приїздять в Оттаву. На мою думку, за останні роки Україна зупинилася в розвитку і значний відсоток охочих покинути Україну тільки підтверджує це. Був період, коли у вас все йшло досить добре, держава робила успішні кроки вперед, але тепер Україна йде помітно назад.
Українські політикивід опозиції та влади досить часто не можуть дійти спільної згоди в голосуваннях за важливі для людей законопроекти. Як у вашому випадку Консервативна партія співпрацює з іншими парламентськими партіями?
Наразі у Канаді на федеральному рівні представленіКонсервативна, Ліберальна та Нова Демократична партії . Ми не боремося між собою, ми знаходимо спільну мову. Іноді газети пишуть , що ми б’ємося, але то не правда. Ми співпрацюємо. Результатом наших компромісів є високий рівень життя в Канаді, а економічна криза 2008 року показала, що Канада має достатньо сильну економіку.
Що є силою канадської економіки? На розвиток яких суспільних сегментів спрямована політика канадської влади?
Насамперед – на наші національні та трудові ресурси. Також ми маємо одну з найпотужніших освіт у світі, а наші банки – найстабільніші у світі. Найбільше зараз ми прагнемо забезпечити баланс між провінціями.Вперше з 1867 року Онтаріо – провінція, яка завжди була двигуном економіки Канади, потребує додаткових грошей.Ньюферленд – найбідніша колисьпровінція, яка постійно потребувала фінансової підтримки уряду – тепер дуже мало бере федеральних коштів. Вона досягнула успіху і має добру динаміку розвитку.
Як сформована політична система Канади?
Канада утворилася 1867 року. Найважче було на початку. Але сер Джон Александр Макдональд – перший прем’єр-міністр Канади об’єднав країну, налагодив добрийконтакт між англомовними та франкомовними провінціями, власне, зібрав докупи всі провінції. Думаю, що найважче було зробити саме це, а також укласти Конституцію, прийнятну для федерального та провінційного парламентів. Нині все це працює злагоджено, як велике об’єднання.
Федеральний парламент складається з Королеви та двох палат парламенту: виборної Палати Громад і призначеного Сенату. Федеральна влада збирає податки і потім надсилає кошти на провінції. Провінція каже «дуже дякую» і розподіляє кошти на власний розсуд. Як правило, вони йдуть на соціальне забезпечення, освіту, медичний догляд. Федеральна влада не має права вказувати провінціям, як розпоряджатися ланими коштами.
Що нового планує уряд Канади в еміграційному законодавстві?
Так, я працюю з канадським законодавством у сфері еміграції, постійно контактую з еміграційними сервісами Канади,аколи немає міністра Канади у справах громадянства, еміграції та багатокультурності Джейсона Кенні – відповідаю на запитання людей.Моя робота полягає в тому, щоби розтлумачити їм законодавство.
Еміграційна система постійно змінюється. Тепер ми потребуємо тільки тих працівників, які можуть довести, що вони важливі для розвитку економіки Канади та зможуть самостійно допомогти собі, своїй сім’ї.
Але навіть попри зміни в моделі еміграційного процесу сьогодні ми спостерігаємо найвищий рівеньеміграції з часу 1947 року.Щороку близько 250 тисяч людей емігрує в Канаду. Ми сподіваємося, що сучасне покоління емігрантів з інших країн тільки підсилить канадську економіку.
Також Канада вже прийняла одну десяту частину біженців світу. Це найвищий показник серед інших країн. Нині ми програму для біженців дещо змінили, зокрема, скоротили терміни її розгляду, щоби нас не ошукували.
Як в Канаді обирають депутатів до парламенту?
Кожен депутат Палати Громад обирається більшістю у своїй виборчій дільниці. Канада не має фіксованої кількості членів парламенту; кожен з депутатів Палати Громад має представляти приблизно 100 тисяч громадян Канади.
За рахунок яких коштів фінансується Ваш офіс і помічники, які там працюють?
На офіси – в містах Оттаві та Сент-Кетрінсі – мені виділено 300 тисяч доларів федеральних коштів. До Оттави я їжджу часто, і уряд окремомені оплачує ці поїздки. Канада величезна, тут є провінції, від яких дуже довго добиратися до столиці, і деякі члени парламенту отримують додаткові кошти на перельоти. Свої подорожі по Сент-Кетрінс я оплачую зі свого федерального бюджету.
В офісі у Сент-Кетрінсі працює четверо моїх помічників , і ще троє – в Оттаві. Загалом їх повинно бути два, але оскільки я є секретарем парламенту з питань громадянства таеміграції, то отримую кошти на зарплатню ще одного помічника.
Які ще привілеї має член канадського парламенту?
Я можу безкоштовно надсилати пошту по всій Канаді. Скільки завгодно разів.Якщо б я захотів, то міг би надіслав листа кожній людині в моїй країні – я це можу зробити безплатно.Також з карткою члена парламенту маю право безплатно подорожувати від Атлантичного до Тихого океанів.
Розмову вела Людмила Складанюк.