За даними Харківської правозахисної групи, щороку в Україні зазнають катувань у СІЗО близько півмільйона громадян. Про це 26 жовтня у Львові розповів знаний правозахисник Євген Захаров.
Хоча офіційної статистики щодо такого виду злочину як катування затриманих нема, є лише статистика покарань по тих справах, про які дізналася громадськість. Такі злочини важко розкрити, бо вони є латентними. Люди, що катують затриманих, та ті, що покликані розкривати такі злочини, працюють в єдиній системі і тому злочини часто покриваються. Недостатньо працює прокуратура.
Водночас, стверджує Захаров, керівництво МВС не бажає миритися з такою ситуацією, шукає механізми, щоб унеможливити ці процеси організаційно, навчально тощо. Власне, тому при всіх обласних управліннях міліції було запроваджено посаду помічників міністра внутрішніх справ з дотримання прав громадян, куди можна поскаржитися на протиправні дії правоохоронців, добитися того, що справу порушать і розслідують.
Є. Захаров зауважив, що способи катувань не змінилися з часів, коли були фактично узаконені, це 1937 р., система Вишинського, відтоді передаються «з покоління в покоління». Хоча нинішні «кати» у погонах стараються бити так, щоб не залишалося слідів, або одягають маску, щоб не бути впізнаним.
За час свого існування Харківська правозахисна група в Європейському суді виграла 17 справ щодо катувань та поганого поводження в закладах системи МВС.
Є. Захаров нагадав, що кожен затриманий має право на дзвінок третій особі та адвокату. За міжнародними нормами затриманий має право і на звертання до лікаря, однак в українських законах ця норма не прописана.
Зі слів радника міністра внутрішніх справ Катерини Левченко, в Україні діє 450 СІЗО, які підлягають громадському контролю та моніторингу. Так, завдяки роботі мобільних груп, які працюють у межах превентивного механізму з запобігання катувань щодо затриманих, за останні 5 років в Україні поліпшено умови тримання затриманих. 2007 року оперативні групи здійснили 145 виїздів до СІЗО, 2008 – 353, за півроку 2009 – 350. Разом з тим, торік до помічників міністра зі скаргами на незаконне поводження та насильство з боку правоохоронців звернулося понад 2,5 тис. осіб.
Разом з тим захисту потребують і правоохоронці. Так, 2008 року більше як 100 працівників міліції заразилися туберкульозом від затриманих.
К. Левченко зауважила, що міністерство працює над тим, аби у кожному СІЗО була окрема камера для затриманих, що хворіють на туберкульоз. Торік вийшов наказ про придбання кварцових лам в СІЗО для дезінфекції приміщень. Це має зменшити кількість випадків щодо поширення випадків захворювання в ізоляторах. Однак, як зазначила радник, на жаль, не в усіх СІЗО, де придбано кварцові лампи, їх використовують.
2009 р. було не так багато скарг на дії міліції Львівщини, за якими ініціювали службові перевірки. Кримінальних справ, порушених щодо катування затриманих (ст. 127 КК), у Львівській області не було, розповів помічник міністра внутрішніх справ з дотримання прав громадян Тарас Гаталяк.
За словами Євгена Захарова, статті 127 КК (катування) та 365 КК (перевищення влади або службових повноважень) є схожими, а чіткого визначення катувань, жорстокого поводження взагалі нема в українському праві.
Загалом, на думку правозахисника, Кримінально-процесуальний кодекс України є недосконалим і потребує змін. Проект нового зводу законів готовий. «Сподіваюся, що цього року проект буде винесений і проголосований ВРУ», – додав Є. Захаров.
Утім, певен Є. Захаров, головна проблема – це ментальність українців, які вважають, що до злочинців можливо застосовувати жорстокі заходи. «Тому це живильна атмосфера, в якій катування можуть жити. Але це породжує ще більшу жорстокість», – зазначив правозахисник.
Довідка.
26-27 жовтня у Львові пройшла друга Східноєвропейська конференція учасників Національних превентивних механізмів згідно із Факультативним Протоколом до Конвенції ООН проти катувань.
Під час конференції її учасники розглянули питання створення та функціонування механізмів протидії катуванням та порушенню прав людини у місцях утримання під вартою.
«Ці органи будуть незалежними від держави та дозволять моніторити дотримання прав людини не тільки в міліції та тюрмах, а й у закритих медичних та дитячих установах, армії, місцях, де утримують нелегальних мігрантів», – зазначено у повідомленні.
Серед учасників конференції – представники інституцій громадянського суспільства та міжнародних організацій, які працюють у сфері дотримання прав людини та попередження тортур з Азербайджану, Албанії, Вірменії, Бельгії, Болгарії, Великобританії, Грузії, Угорщини, Казахстану, Киргизії, Молдови, Македонії, Італії, Латвії, Литви, Польщі, Російської Федерації, Таджикистану, Чехії, Румунії, а також координатори діяльності мобільних груп з моніторингу дотримання конституційних прав та свобод громадян в діяльності ОВС України.
Фото взято тут.