Доктор соціологічних наук Ілля Кононов поділився із Гал-інфо міркуваннями щодо тенденцій, які набрали вагу наприкінці року, який спливає, і визначатимуть суспільно-політичну ситуацію в Україні в наступному році.
1. Зростання розриву між бідними і багатими
«Наростання соціально-економічної поляризації у суспільстві. Інфляція, що була характерна для 2015 року, – це не лише економічне явище, але й засіб перерозподілу суспільного багатства від бідних і середніх верств до багатих. Так завжди було, і, на жаль, угрупування, яке прийшло до влади, теж скористалось цією нагодою. Наступного року поляризація лише поглиблюватиметься», – зазначив Ілля Кононов. За словами професора, в Україні не тільки не спостерігається зростання середнього класу, а, навпаки, спостерігається його розмивання.
2. Конфлікт між правоцентристською владою та крайніми правими маргіналами
«Наростання нестабільності всередині правлячої еліти. Її респектабельна частина, яка пов’язана з Європою та ліберальними цінностями, все більше відходитиме від маргінальної, крайньої правої частини. Ця права маргінальна частина допомогла прийти нинішній еліті до влади, але зараз дедалі більше заважатиме нормальній діяльності державного апарату. Тому я прогнозую наступного року конфлікти на цьому ґрунті і не виключаю навіть заколотів серед маргіналів, різних скандалів тощо», – наголосив Ілля Кононов.
3. Суспільно-політична гойдалка
«Вибори не виключені. Я б сказав, що десь 60 на 40: 60 на те, що вибори будуть наступного року, 40 – на те, що ця ніби коаліція буде вагатися. Для них зараз піти на перевибори – це втратити владу. Тому вони будуть всіляко намагатися уникнути перевиборів», – спрогнозував Ілля Кононов.
4. Реактивний характер реформ
«Якщо говорити про інституційну складову реформ – закони, то я би не сказав, що рік був абсолютно безплідний. Ухвалені окремі закони, які в разі їх імплементації можуть сприяти позитивним змінам. Скажімо, закон про фінансування політичних партій, який знайшов відображення у бюджеті.
На жаль, реформування відбувається не з нашої власної ініціативи, а внаслідок поштовху ззовні. Наша політика – і зовнішня, і внутрішня – характеризується реактивним характером, тобто реагуванням на виклики. Натомість реформи треба проводити на випередження, а не для того, щоб одержати черговий кредит і транш.
Крім того, перетворення половинчасті. Навіть поліція – найбільш наочний приклад – це перетворення тільки однієї з структур. Думаю, надалі на нас такий шлях і чекає – два кроки вперед, крок назад… Реформістські закони будуть прийматися в тому ж темпі, як зараз", - сказав Ілля Кононов.
5. Кому війна, а кому мать рідна
«Проблема Донбасу залишатиметься у підвішеному стані й коливатиметься, як маятник. Річ в тому, що і в Росії, і в Україні є досить впливові сили, які не хочуть вирішувати цю проблему. Якщо взяти так звані «днр/лнр», то вони взагалі без війни існувати не можуть, тому що сенс їхнього існування в тому, щоб отримувати гроші. Власної економіки немає, вони є ліквідаційними комітетами Донбасу. Існувати можуть лише за рахунок війни. На жаль, і в середовищі елітних угруповань України та Росії є групи, які зацікавлені в війні. Війна перетворилася на комерційну, тому багато хто зацікавлений в ній», – зазначив соціолог.
Розмову вів Сергій Стуканов.