Генконсульство Польщі у Львові програло судовий процес компанії «ВЕЕМ-Будсервіс».Чотирирічна тяганина, коли польська сторона відмовлялась розрахуватись з львівською компанією за виконані під час будівництва дипломатичної резиденції роботи, підходить до завершення.
Господарський суд Львівської області зобов’язав Генеральне консульство виплатити «ВЕЕМ-Будсервісу» 4,6 мільйонагривень. Отож, справедливі вимоги української будівельної компанії знайшли своє підтвердження у суді. Але, схоже, крапку в цій історії ще рано ставити.
Господарська суперечкавиникла під час будівництва резиденції Генконсульства на вулиці Івана Франка,108. Польська сторона на завершальномуетапі внесла поправки у початковий проект, вимагаючи все нових змін,а потім відмовилася плати за свої забаганки.
Цей судовий процес має шанси увійти в підручники з юриспруденції як один з найбільш затяжних в історії українського судочинства. З одного боку, він продемонстрував недолугість нашого законодавства і боязкість суддів виносити справедливі рішення. З іншого, це ще один приклад, як складно вести бізнес в Україні.
За чотири роки судової тяганини компанія зазнала непоправних фінансових та іміджевих втрат. У 2010 році в «ВЕЕМ-Будсервісі» працювало майже 300 осіб, а нині – кілька десятків. Як що такими ж темпами у нас й надалі будуть розглядатися господарські суперечки, то наші компанії все частіше банкротуватимуть і не стане бажаючих вести бізнес у такій країні.
Польська сторона з самого початку зайняла тактику затягування процесу. Спочатку Генконсульство подало позов до «ВЕЕМ-Будсервісу», ніби компанія не вчасно завершила будівельної роботи. І з тріском його програло. Далі почалася нова "бодяга" і намагання прикритися дипломатичним імунітетом. І тут суд розставив всі крапки над «і» та відділив зерно від полови: не можна вплутувати дипломатичний статус в господарські суперечки.
Наприкінці Генконсульство зажадало ще однієї будівельної експертизи. Але й тут захист був готовий до несподіванки: надав відгук столичного науково-дослідного інституту, що експертизана будівництві проведена в рамках чинного законодавства.
Робились й інші спроби затягнути процес.
Тим часом компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» кілька разів виступала з ініціативою домовитися за столом переговорів і закінчити суперечку мировою угодою.
У відповідь на одне з таких звернень отримала листа від Генерального консула Республіки Польща у Львові Ярослава Дрозда: «Триває судовий процес. У справедливому рішенні якого ми зацікавлені так само, як і ви».
Додамо, що свого часу Львівське обласне об`єднання організацій роботодавців з приводу цього судового процесу скерувало листа до Львівських ОДА та облради і депутатів ВРУ. У ньому, зокрема, було сказано: «Крім того вважаємо, що в діях представників ГК РП у м. Львові наявний суб’єктивний, а точніше меркантильний фактор, що полягає в наступному: кошти в сумі 4,2 млн. грн.,за роботи виконані ТзОВ «Компанією ВЕЕМ-Будсервіс», а саме встановлення дверей, системи опалення, системи вентиляції, перегородок системи DORMA,були заплачені ДП «Зелукрбуд», згідно з актами виконаних робіт, підписаних СПД Крук І.А. та представникомДП «ДІПМ «Містопроект» Королишиним Л.М..Дані особи здійснювали технічний та авторський нагляд за будівництвом з боку замовника ГК РП у м. Львові та діяли від його імені за письмовою довіреністю.Вищевказані особи засуджені до 5 років умовно за вимагання та отримання хабара від ДП «Зелукрбуд» за підписання актів з завищеними обсягами виконаних робіт, чим порушили господарське та кримінальне законодавство (вирок Галицького районного суду м. Львова-http://reyestr.court.gov.ua/Review/30627815, вирок Апеляційного суду Львівської області -http://reyestr.court.gov.ua/Review/35143746.). Факт виконання даних робіт, саме ТзОВ «Компанією ВЕЕМ-Будсервіс», а неДП «Зелукрбуд» підтверджено актом передачі ключів до дверей, актом випробування вентиляції, актом запуску системи опалення. Дані акти також були підписані Крук І.А. таКоролишиним Л.М., однак значно раніше.Виконання даних робіт ТзОВ «Компанією ВЕЕМ-Будсервіс» підтверджено висновками експертизи та матеріалами відеозапису».
Також роботодавці звертають увагу ось на який апескт: «Слід зазначити, що замість врегулювання даного спору та погашення заборгованості, ГК РП у м. Львові витрачає сотні тисяч єврона оплату послуг юристів по даному процесу».
Отож, нарешті Господарський суд Львівської області прийняв рішення і зобов’язав польську сторону виплатиу країнській компанії 4,6 мільйона гривень.
Але на цьому ще крапку не поставлено.
Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» вважає, що з урахування всім збитків та інфляційних процесів Генконсульство повинно виплатити 7,2 мільйона гривень. Тому українська сторона буде подавати апеляційну скаргу.
Насамкінець, ще одна ілюстрація до справедливо рішення, якого очікувала польська сторона. Очевидно, у Генконсульстві заздалегідь знали, яким буде рішення Господарського суду Львівської області, тому жоден представник дипломатичної установи, ані адвокат відповідача на останнє засідання не прийшли.
Рішення вислухала тільки українська сторона.
Віктора Тищук.
Фото - ua.korrespondent.net