Людина, найрозумніше створіння на планеті Земля, інколи дивує своєю глупотою. Люди хибно сприймають поняття кінця світу. Вони вбачають у цьому загрозу своєм життю і майну, а це ознака повної залежності від матеральних цінностей та благ. Насправді кінець світу – це початок нового, більш прекрасного і справедливого етапу історії. Для християн кінець світу – це друге Пришестя Спасителя у світ, а тому чекати його - це обов’язок віруючої людини.
Натомість люди в паніці скуповують свічки та керасинові лампи, риють бункери, адже за міфом Західного світу 21 грудня Землі настане кінець. Звичайно, логіки в таких діях нема абсолютно, адже якщо всьому на землі прийде кінець, то хіба врятує свічка чи керосинова лампа? У своєму страху люди просто не хочуть розуміти того, що під час паніки на них банально хочуть нажитися, розпродаючи їм усілякий непотріб під знаком рятівного кола.
Для того, аби розставити всі крапки над «і», ми звернулися до Митрополита Львівсього та Сокальського УПЦ КП, Владики ДИМИТРІЯ, який у розмові з Гал-інфо зазначив: «Коли у суспільстві панують апокаліптичні настрої, то треба себе заспокоїти читанням Священного Писання, де чітко Господ наш Ісус Христос сказав, що про кінець світу і про пришестя Христове ніхто не знає: ні ангели, ні Син Людський, тільки одному Отцеві відомо, коли це відбудеться».
«Насправді ж треба сказати, що ті тенденції, які спостерігаються сьогодні у світі, перш за все, продиктовані духовною кризою та кризою економічною, яка існує сьогодні на планеті Земля. Як тільки з’являються неспокій, нестабільність, то вони породжують якраз оці всі апокаліптичні настрої, так було завжди. Треба сказати, що проповідь кінця світу та прогнози календаря майя – це чергова нав’язлива ідея людини. Мене тільки одне дивує: чому християни вірять якимсь язичницьким календарям, коли насправді у них є Священне Писання, де чітко все про кінець світу написано. Зрештою, є Апокаліпсис, Об’явлення святого апостола та євангелиста Іоана Богослова, хоча тлумачити його забороняється християнам, але його можна прочитувати та бачити те, що проповідував Христос, те, що відкрив для нас сам Бог про кінець світу. Так ось там лише одна причина цього – це моральне падіння людства. Ніякі економічні кризи, катастрофи, нещастя не можуть призвести до кінця світу, лише моральне падіння людини.
Чому Господь відповідає нам, що про цей час ні ангели, ні Син Людський не знають? Тому, що все є в руках самої людини, тобто людина сама здатна, або наблизити цей кінець світу, або його відвернути, і цей світ ще буде існувати. Тому коли говорять про кінець світу, який відбудеться наприкінці грудня, то це лише намагання одних зробити з цього шоу, а інших – боятися цього», – зазначив митрополит Димитрій.
Владика додав, що уважно стежить за тим, що нині відбувається у суспільстві і за тими панічними настроями та чутками.
«Нині загострюється проблема кризи людини. Наприклад, один із американських школярів дописує листа в НАСА, в якому просить розтлумачити, що таке парад планет, бо він настільки боїться кінця світу, що готовий покінчити життя самогубством. Насправді ця космофобія, яка існує у суспільстві, вона також продиктована певним незнанням величі космосу, і дуже маленької людини, яка у цьому космосі існує. Але людина чомусь не говорить про свій моральний стан, але ж це є головна причина усього.
Наш Патріарх Філарет у одному зі своїх коментарів звернув увагу на те, що всі говорять про кінець світу, про катастрофи, але ніхто не говорить про друге пришестя Христове, як остаточну ознаку кінця світу. Господь Ісус Христос у Священному Писанні перераховує такі ознаки кінця світу: голод, війни, багато нещасть, потрясінь, братовбивство, і все це на ґрунті морального падіння людства. Звичайно ж, ми ці ознаки спостерігаємо, і людина, коли бачить це, думає, що вже ось-ось Христос прийде.
«Апокаліптичні настрої в історії людства існували завжди. Апостоли чекали, що вони здійсняться, одразу після Вознесіння Христа. Як тільки почалось гоніння християн, то всі вірили, що Христос має прийти. Так само в час Христових походів були апокаліптичні настрої в Західному світі. Був 1666 рік, який очікували зі страхом. Великі духовні потрясіння відбувалися в Росії на початку смути 1612 - 1613 рр. Тобто, будь-які знамення, які фіксували літописці і які для нас відомі, вони в якійсь мірі застерігали людину. На жаль, людина сьогодні настільки заплуталася у своїх матеріальних заохоченнях і статках, що вона не може дати собі раду, і тут з’являються шарлатани, які підкидають такі неспокійні ідеї. Людина починає бентежитись. Однак людина-християнин, що перебуває у здоровому глузді, мала б це все відкинути.
Попри все, апокаліптичні настрої все більше і більше заполонюють душі людей, і що глибше ми будемо потопати у матеріальних статках, то частіше ставатимемо заручниками страху. Не треба нічого боятися, нічого не відбудеться. 21 грудня всі прокинуться, а через 10 днів зустрінуть новий 2013 рік, і все піде своїм шляхом і життя продовжиться», - зазначив митрополит Димитрій.
Закликав до спокою і капелан Львівської міської ради, отець Павло ДРОЗДЯК.
«Не знаємо ні дня, ні години, але треба бути завжди готовим до приходу Христа», - каже він.
Зважаючи на апокаліптичні настрої, які панують у суспільстві, отець Павло Дроздяк зазначив, що слід для самого себе треба дати відповідь: чого ми боїмося у першу чергу?
«Чи у нас є страх перед тим, що має статись, чи ми боїмося Христа? Люди більше бояться тих катаклізмів, природних явищ, які можуть бути, але не треба впадати у паніку, не треба боятися. Ми не знаємо, коли прийде Христос. Не потрібно хвилюватись через непотрібні речі, слід жити за Заповідями Божими, молитися, постити, очищатися та приймати святе причастя. Потрібно виконувати волю Божу і жити, бо Господь Бог наш дав кожному із нас великий дар – дар життя», - заявив отець Павло.
Він також закликав усіх вірних бути спокійними, адже страх перед невідомим сковує людину, змушує її робити неправильні вчинки.
«Піддавшись цьому апокаліптичному духу, людина може почати робити неправильні речі. Треба пам’ятати, що варто бути доброю людиною, любити ближнього свого, допомагати тим, хто цієї допомоги потребує, і тоді ми отримаємо добру волю Отця Небесного», - зазначив отець Павло.
Психотерапевт Надія ІВАНЦІВ у розмові з Гал-інфо зазначила, що її ситуація, яка склалася з панічними настроями, дивує, адже це не перша, і, вочевидь, не остання інформація про кінець світу.
«Складається таке враження, що ця провокативна інформація – це ширма, щоб відволікти суспільство від реальних проблем», - зазначила вона.
Надія Іванців також переконана, що така інформація сприймається здоровою людиною не надто серйозно, а швидше як наукова фантастика.
«Річ у тому, що суспільство нестабільне, дуже багато стресів, тому у людини дуже багато внутрішніх тривог. Люди розчаровані у всьому, а тому не можуть бути впевнені у завтрашньому дні. Така провокативна інформація тільки підвищує рівень тривожності», - пояснила вона.
Психотерапевт також зазначила, що людина може сприймати таку інформацію мимоволі і несвідомо починати хвилюватися, але боротися із такою ситуацією треба. Для цього потрібно забезпечити свій внутрішній спокій, відволіктись від цього.
«У спокої людина має більше енергії. Проблеми виникають часто, і треба навчитися опиратися стресу», - сказала вона.
Надія Іванців додала, що в цьому випадку про інстинкт самозбереження, скоріш за все, не йдеться, адже реальної загрози життю немає.
«Варто розуміти, що не йдеться про те, що відбулося чи відбувається в конкретний момент, натомість маємо банальне нагнітання тривоги та панічних настроїв», - сказала Надія Іванців.
Культуролог Іванна БОРИСЕВИЧ зазначила, що тема кінця світу завжди посідала одне з чільних місць у всіх сферах культури. Наприклад, у мистецтві ця тематика завжди була тісно взаємопоповязана з релігійним аспектом.
«Тобто кінець світу означав, що прийде хтось і відправить праведників в рай, а грішників у пекло. Якщо мистецтво було більш мирським, то кінець світу зображався як падіння морального устрою та зображення людей як потвор зі страшною душею, а світ навколо - як страшне та темне місце перебування цих потвор», - зазначила експерт.
Іванна Борисевич зауважила, що розуміння кінця світу в різні епохи можна поділити на два типи: знищення землі, людства і всього живого, або ж моральне падіння людини.
«Якщо в Стародавні часи для знищення всього живого завжди було потрібно якесь божество, то в Новітній час кінець світу розуміли, як зупинку, знищення прогресу та регрес людства», - зазначила культуролог.
Іванна Борисевич зауважила, що в богословсько-філософських науках існує розділ, присвячений вивченню кінця світу – есхатологія: «Існує багато думок про який саме вид кінця світу іде мова: як кінець всього без продовження, чи як про кінець - невід’ємну частину буття. Якщо говорити лише про людське життя, то вже від самого початку воно іде до кінця, тобто ми однією ногою ЩЕ тут, але другою ВЖЕ там».
Культуролог зауважила, що у кожній історичній епосі можна знайти теорію про те, що пращури жили в "золоту епоху", а наступні покоління завершують життєвий цикл. Таке тяжіння до минулого притаманне всім культурам в різні періоди. І оскільки ті, хто живуть "сьогодні", розуміють, що не вічні, то в кінці власного життя бачать і кінець всього.
«Нині, мабуть, однією з найпопулярніших є теорія про те, що люди самі себе знищать, бо користуються благами землі без думки про наступні покоління. Також важко щось однозначне сказати про календар майя. Так, це було розвинене суспільство, яке безслідно зникло. Можливо, ця містика накладає особливий відбиток на їхній спадок. А можливо, тому, хто складав цей календар, стало ліньки рахувати далі, бо це все ж таки 2012 рік н.е.!», - пожартувала вона.
Культуролог пояснила: слід розуміти, що стародавній календар майя рахує епохи приблизно 394-річними періодами, відомими як бактуни, закінчення 13-го бактуна припадає на 21 грудня 2012 року. Число 13 для індіанців майя – це священне число. Відповідно, календар показує, що цього дня закінчується час бактуну.
Вона впевнена, що людям треба простіше ставитись до таких речей, адже паніка ні до чого доброго не призводить. Щодо знахідок археологів, які тлумачать 21 грудня закінченням світу, вона відповіла відомим інтернетівським жартом: «Колись археологи відкопають наші солярії і подумають, що ми смажили людей».
На підтвердження того, що кінець світу – спосіб заробляння грошей, я знайшла інтерв’ю зі старійшиною племені майя в Гватемалі. Він заявив, що казки про кінець світу 21 грудня— це повністю західний міф. Він переконаний 21 грудня кінця світу не буде!
Як пояснив один із вождів Аполінаріо Чіле Пікстун, всупереч поширеній помилці, календар майя нічого не говорить про загибель планети.
«Кінець світу — цілком і повністю західний міф. Це лише завершення певного періоду часу згідно з віруваннями майя», - пояснив він.
Аполінаріо Чіле Пікстун розповів, що вже втомився від цієї істерії і докучливих людей, які своїми запитаннями «зводять з розуму» старійшину.
Слід додати, людство очікує катастрофи і тому, що у момент зимового сонцестояння в 2012 році Сонце опиниться на одній лінії з центром Чумацького шляху — вперше за 26 тисяч років. Як відомо, щоразу коли відбувалися сонячні або місячні затемнення, пролітала комета, падав метеорит чи просто людство переходило у нове століття чи тисячоліття, одразу ж ширились чутки про кінець світу. Хочеться запитати у людей: вам ще не набридло придумувати собі страшилки, а потім із жахом очікувати на їх справдження? Можливо простіше жити з вірою у Бога і завтрашній день.
Підготувала Анна Новик.
Фото: tainy.net