Після більш ніж чотирирічної тяганини суддя Личаківського райсуду Львова винесла рішення у «справі Вадима Вуса». Колишньому вихованцю військового ліцею імені Героїв Крут, якому в стінах навчального закладу відбили селезінку, присудили ... 948 гривень на санаторне лікування та 15 000 гривень як відшкодування за моральну шкоду.
Це притому, що в судовому вердикті зазначено: «потерпілий, будучи неповнолітнім, переніс дві операції, втратив селезінку, надалі не може переносити фізичних навантажень, у зв'язку з чим не міг продовжитинавчання в ліцеї, змушений постійно приймати ліки, зазнав значних фізичних, душевних, психічних страждань, дані обставини призвели до складних вимушених змін у його житті».
Неминучий мордобій
Ця НП сталася п'ять років тому. Головний винуватець - однокурсник Вадима Денис Митрошин. Як було встановлено судом, неповнолітній Митрошин 12.05.2007 р. близько 10.30 год., знаходячись у коридорі навчального корпусу Львівського державного ліцею ім. Героїв Крут, маючи умисел на спричинення тяжкого тілесного ушкодження неповнолітньому Вусу, наніс йому удар кулаком в живіт. В результаті чого в потерпілого було діагностовано закриту травму живота, травматичне пошкодження селезінки, внутрішньочеревну кровотечу, втрату крові середнього ступеня важкості.
- Трагедія сталася під час перерви, - розповідає батько потерпілого Олег Вус. - Після того, як ліцеїст, що стояв поруч з Вадимом, випадково наступив Митрошину на ногу. «Ображений», реагуючи на це, побив і того, й іншого. Вадим тоді ледь не помер від внутрішнього крововиливу. Його відвезли в реанімацію військового госпіталю і терміново прооперували. В ході операції видалили розірвану селезінку.
- Кримінальну справу стосовно Митрошина було порушено за ст. 121 ч. 1 КК України - за заподіяння умисного тяжкого тілесного ушкодження, - продовжує Олег Вус. - Розслідувати цей інцидент можна було в найкоротші терміни. Але замість того, щоб максимально сприяти слідству, керівництво ліцею розпочало боротьбу за честь мундира - за те, щоб представити все як нещасний випадок і таким чином уникнути скандалу.
- Найбільше обурювало, що в ліцеї почали «обробляти» свідків: щоб ліцеїсти дали «потрібні» свідчення. Нібито Митрошин відштовхнув Вадима від себе долонями рук. Те, що такі неправдиві покази суперечили висновкам судових медиків, в яких говориться про удар тупим предметом, батьків-командирів не бентежило. Вельми показово й те, що винуватцеві злочину, щоб його вигородити, почали писати прикрашені характеристики. Хоча з самого початку навчання в ліцеї він неодноразово грубо порушував правила поведінки (кілька разів попадався на розпиванні спиртних напоїв, побив свого однокурсника Віталія Кучминду). За що його повинні були давно відрахувати.
Хроніка поневірянь
«Повіривши» у версію про нещасний випадок, слідство пред'явило звинувачення винуватцю не за умисне тяжке тілесне ушкодження, а по ст.128 КК України - «Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження». Потім була спроба дану кримінальна справу закрити на підставі закону України «Про амністію».
Домогтися додаткового розслідування, а згодом - перекваліфікації кримінальної справи з ст. 128 КК України на ст. 121 ч.1 потерпілій стороні вдалося лише через рік і чотири місяці після трагедії. Однак на цьому поневіряння не закінчилися.
Справу розглядала суддя Личаківського райсуду Львова Світлана Леньо. Розглядала чотири роки.
У такій ситуації Олег Вус змушений був звернутися зі скаргою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (з проханням притягти суддю до дисциплінарної відповідальності). У зверненні зазначалося, що всі чотири роки судові слухання відкладалися з формальних причин (через систематичну неявку підсудного, його матері, захисника, що в більшості випадків навіть не пояснювалося).
Відзначався і той факт, що суддя 04.03.2011 р. безпідставно призначила повторну судово-медичну експертизу. Це при тому, що у справі вже було проведено дві судово-медичні експертизи (первинна та комісійна), які дали вичерпні відповіді на всі необхідні для суду питання.
За відбиту селезінку і поломане життя – мізерні суми…
Судовий вердикт Личаківський райсуд виніс 11 травня.
Дениса Митрошина визнали винним у скоєнні злочину, передбаченого ст.121 ч. 1 КК України і призначили покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі умовно з іспитовим строком два роки (враховувалося, що до кримінальної відповідальності він раніше не притягувався, злочин скоїв, будучи неповнолітнім).
Що стосується рішення щодо Вадима Вуса, то воно виглядає верхом цинізму. Потерпіла сторона просила стягнути з Митрошина 7025 гривень матеріального збитку і 110 000 гривень морального. Присуджено було ... 948 гривень на санаторне лікування та ... 15 000 гривень компенсації за моральну шкоду.
Це притому, що в судовому вердикті зазначено: «потерпілий, будучи неповнолітнім, переніс дві операції, втратив селезінку, надалі не може переносити фізичних навантажень, у зв'язку з чим не міг продовжитинавчання в ліцеї, змушений постійно приймати ліки, зазнав значних фізичних, душевних, психічних страждань, дані обставини призвели до складних вимушених змін у його житті ».
- Нині на вирок Личаківського райсуду (в частині часткового задоволення цивільного позову) подана апеляція, - каже Олег Вус. - І ми сподіваємося, що Апеляційний суд Львівської області її задовольнить. Оскільки розмір матеріального збитку повністю підтверджується товарними і фіскальними чеками, які ми надали суду (за придбані ліки, оплату діагностики, лікування). За таких обставин задоволення судом лише витрат на санаторне лікування в сумі 948 гривень вважаю винятково цинічним – і на цьому я наголосив у поданій апеляції. Моральна шкода визначалася з урахуванням того, що здоров'ю сина завдано непоправної шкоди. Він втратив 25 відсотків працездатності та знаходиться під постійним наглядом лікарів.
- Заявлені суми ми вимагаємо стягнути і з засудженого і з ліцею, - продовжує Олег Вус. - Враховуючи той факт, що ліцей під час суду було притягнуто в якості співвідповідача (за цивільним позовом). А також, беручи до уваги ту надзвичайно важливу обставину, що злочин скоєно в стінах навчального закладу, в тому числі й через службову недбалість його працівників.
Це, до речі, підтвердила перевірка з боку Головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації, яка була проведена після трагедії і виявила в ліцеї ряд порушень. За її результатами за недостатній рівень виховної роботи, недотримання вимог з охорони праці, безпеки життєдіяльності, недостатній контроль за організацією чергування та недотримання вимог обов’язків чергового вчителя були оголошені догани чотирьом працівникам.
Віктор Корнієнко.
На фото: так виглядав Вадим Вус до трагедії.