Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

У Червонограді є така «точка» – «Колізей»: вже загинуло 5 підлітків

Притон для наркоманів, самовбивць та місце, де підлітки влаштовують п’яні гулянки та бійки.В далекі 90-ті планували, що будівля матиме істинно гуманне призначення–«Поліклініка на 1000 відвідувачів в зміну». Тепер сумнозвісний й аварійно небезпечний довгобуд стоїть руїною. Список Колізею – не одна жертва і хто-зна стільки їх ще буде…

З чого почалась історія Колізею? На замовлення керівництва ВО "Укрзахідвугілля" в січні 1991 року заклали фундамент поліклініки. Станом на 1995 рік було виконано 40% будівельно-монтажних робіт, однак спорудження поліклініки зупинилось.

Через деякий час недобудований «Колізей» передали Фонду Держмайна України. Мета – продати. Минуло ще 4 роки й будівлю включили в перелік об’єктів, що підлягають приватизації. 2001 року будівля опинилась в руках ТзОВ «Анонс» (м. Львів вул. Й.Сліпого,8а). Договір передбачав можливість зміни первісного цільового призначення споруди. Підприємство також взяло на себе зобов’язання забезпечити  «Колізей» належною охороною й завершити будівництво до 2014 року.


Однак обіцянки залишились пустими словами: ніхто не квапився щось добудовувати , про огородження чи охоронунічого й говорити. Відтак, зважаючи на невиконання умов договору купівлі - продажу, ТзОВ "Анонс" позбавили права власності на об’єкт. 2010 року «Колізей» повернули у власність держави й ухвалили рішення про повторний продаж. Покупця нема і досі.

Однак в Фонді державного майна у Львівській області запевняють, що в серпні недобудований «Колізей» виставлять на аукціон. Додамо, що нормативна площа об’єкту – 7 450 кв. м, вартість будівництва у цінах 1989 року становить 6,1 млн. крб.


Яким же «Колізей» є нині? 20 років, які пролетіли відтоді, як розпочали будівництво, не могли не залишити відбитку – дряхлий, напівзруйнований, закинутий та знищений часом. Верхні поверхи будівлі розмальовані кольоровими графіті, на стінах багато написів на кшталт «Тут був Вася». Гостей «Колізей» зустрічає табличкою з пересторогою «Вхід заборонений. Небезпечна зона». Неабиякої ефектності забороні надає натягнутий колючий дріт. І хоча усі входи зруйновані, проникнути в «Колізей» – не проблема.


Всередині 6-поверхової будівлісиро та вогко. Скрізь сміття та пусті пляшки з-під найрізноманітніших алкогольних напоїв. Ступаючи, варто пильно дивитись під ноги, щоби не наступити на використаний шприц, а шприців тут не менше ніж пляшок. Сходи на верхні поверхи практично в аварійному стані, як і вся будівля…


Поблизу довгобуду зустріла хлопців. Запитую, чи бува вони не «зависають» в «Колізеї». Один одразу відрізав, що ніколи не мав бажання туди заходити. Його товариш, 13-річний Олег, розповів, що вже не раз вештався довгобудом. «Мене нічого там не приваблює. Ходив за компанію з друзями. Просто сиділи й курили»,– поділився подробицями він. «Вже туди не ходжу. Якщо б мої батьки дізналися, що я там гуляю, не знаю, що б вони зі мною зробили»,– наголосив Олег.

Ще біля входу в будівлю, біля однією зі стін помітила червону лампадку зі свічкою. На цьому місці загинула остання жертва «Колізею» – 15-річна школярка Марта Чулкова. 15 лютого дівчинка, як стверджують правоохоронці, заподіяла собі смерть, вистрибнувши вниз із шостого поверху.Матір Марти переконана, що її дитина була життєрадісною й причин до самогубства у неї не було. «Жодних суїцидальних нахилів в неї було. Жартівлива і весела», – каже Світлана Чулкова.

«Я була переконана, що донька перебуває у в школі. Натомість виявилось, що вони разом зі знайомою пішли в цю недобудовану поліклініку. Близько 12.00 мені подзвонили зі школи, попросили з’явитися. Прийшла… дізналася, що моєї Марти більше нема…»,– пригадує вона.

В міліції запевняють, що про смерть Марти Чулкової повідомила її подруга, що перебувала з нею в цей момент. Коли прибула слідчо-оперативна група дівчинка вже була мертва. «Обидві дівчини в той день не ночували вдома. Всю ніч вони вживали алкоголь»,– запевнив слідчий Віктор Базюк.

На місці події правоохоронці знайшли пляшку шампанського та два пластикові стакани. Сліди на снігу також свідчили про те, що дівчата були лише вдвох.



Слідство переконане, що причиною смерті Марти стало самогубство, а не насильницькі дії. Мотив – нещасливе кохання. «Як розповіла подруга Марти, вона на кілька хвилин відлучилася справити природню потребу, коли повернулася, дівчина вже стрибнула», – зазначив Віктор Базюк. Також слідство встановило, що Марта цілий ранок думала над тим, щоб покінчити із життям.

Світлана Чулкова розповіла, що намагалася самостійно з’ясувати обставини гибелі доньки. «Я телефонувала до матері дівчини, яка разом з Мартою тоді була в «Колізеї». Знаєте, що мені відказала її мама? Вона нагрубила і додала, що її донька тоді зламала каблук і загубила пояс», – розповіла вона. «Зламані підбори і загублений пояс не можуть мати таку ціну, як життя. А моя Марта його позбулася»,– бідкалася жінка.

Матір не заперечує того факту, що її донька була у стані алкогольного сп’яніння. Світлана Чулкова розповіла, що за експертиза засвідчила, що концентрація алкоголю в крові Марти становила 0,8 проміле, в її колежанки – близько 3 проміле (легка ступінь сп’яніння – 0,5-1,5 проміле; сильна ступінь – 2,0-3,0 проміле).

Жінка не хоче вірити, що її донька розпрощалась із життям з власної волі. «В моєї старшої 3 червня мало бути весілля. Марта вже обирала собі зачіску та сукню. Ми мали багато планів»,– пригадує матір школярки.

Світлана Чулкова розповіла, що практично щодня навідується не те злощасне й трагічне місце: «Там поставили кілька стовпців, які, нібито повинні перешкодити доступові в «Колізей». Однак проникнути туди – це так просто, тим паче для підлітків... Хотілося б, щоб смерть моєї дитини на тому місці була останньою».


Одразу по смерті Марти Чулкової під стінами Червоноградської міської ради на акцію зібралися підлітки. Діти протестували і вимагали або знести небезпечну будівлю знесли, або ж зробили її повністю недоступною.

Школярка Марта Чулкова не єдина жертва недобудованої лікарні. Як повідомила помічник начальника зі зв’язків із громадськістю та ЗМІ Червоноградського МВ ГУ МВСУ у Львівській області Оксана Козачок, за майже 10 років на «Колізеї» зафіксовано 5 трагічних випадків:п’ятеро осіб загинуло. Двоє зазнали травм. Вікова категорія – від 15 до 23 років. Причини смертей – різні: алкогольне сп’яніння, самогубство, наркотичне передозування, пустощі.

В міліції запевняють, що патрульно-постова служба раз в тиждень близько 18.00 регулярно навідується до «Колізею». Профілактика. Як пояснив начальник слідчого відділу червоноградської міліції Віктор Базюк, якщо правоохоронці виявляють в небезпечній зоні неповнолітніх осіб, їх звідти вивозять. «Потім проводиться роз’яснювальна робота з дітьми та їхніми батьками. До більш злісних порушників застосовуємо адміністративні покарання в вигляді штрафу»,– пояснив він. І додав, що ще не було жодного разу, щоб патруль приїхав, а там – нікого. Ввечері біля «Колізею» постійно вештаються дітлахи. Чого дивуватись. Неподалік житловий квартал, а недобудована поліклініка – розкішне місце для дитячих ігор.

«Контролювати цю ситуацію тільки одними лише силами міліції неможливо. Міліція робить все можливе і неможливе, щоб звести кількість злочинів в «Колізеї» до мінімуму»,– наголосив він.

Як зазначив перший заступник міського голови Червонограда Степан Дмуховський, в бюджеті міста грошей на охорону не передбачено, до того ж об’єкт «Колізей» не належить місту.

Охорони в «Колізеї» не буде, – запевнив Степан Дмуховський.Мовляв, і без того досить часто ведуться розмови, що бюджетні кошти використовують нераціонально або ж розкрадають. «Ставити туди охорону буде неправильно. Адже на це треба витрачати державну копійку. Для чого витрачати гроші там, де не потрібно»,– зазначив він.

За словами Степана Дмуховського, попереджувальні таблички, що нині висять на стінах «Колізею», встановив Фонд держмайна . Також, аби дещо обмежити доступ,«зашили» деякі місця, але обмежити повністю вхід у недобудоване приміщення – неможливо.

«Проблема не стільки в «Колізеї», стільки в вихованні дітей», – переконаний заступник міського голови. Як він зазначив, одна дитина йде вчити англійську, друга – грати в футбол, а третя – пляшку в руки і гайда на «Колізей».

На думку Степана Дмуховського, проблемі можна було б зарадити штрафами. «Порушив заборону, що на табличці, – штраф. Однак треба встановити такий штраф, щоб назавжди відпало бажання туди ходити»,– переконаний заступник міського голови.

Як він зазначив, так живе весь світ. «На приватну територію ніхто не має права ходити. Рано чи пізно ми до цього також дійдемо»,– додав він.

Начальник Регіонального відділення Фонду державного майна України у Львівській області (у віддані якого тепер перебуває «Колізей»)Наталія Горлач розповіла, що охороняти територію «Колізею» нема за що. Як пояснила вона, відповідно до витягу з тимчасового розпису асигнувань на 1 квартал на заходи, пов’язані з проведенням приватизації державного майна, на цей об’єкт виділено кошти у розмірі 4 тис. грн, а орієнтована вартість послуг з охорони за місяць становить майже 13 тис. грн ( розрахунки здійснені на підставі листа Департаменту Державної служби охорони МВСУ «Про вартість охоронних послуг ДСО при МВС України»).

«Ми зверталися до Фонду держмайна України з проханням збільшити асигнування, ті своєю чергою – до Кабінету Міністрів. Якщо вноситимуться зміни в бюджет тоді, можливо, коштий виділять»,– наголосила Наталія Горлач.

Отак, поки чиновники рахують копійки, «Колізей» провадить свою бухгалтерію життя і смерті.

Соломія Головіна.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ