Дев’ять днів залишається до завершення прийому документів у вищі навчальні заклади. Абітурієнти кажуть, що основна хвиля ажіотажу припала на початок липня. Нині ж в коридорах львівських вишів малолюдно. Гал-інфо поцікавилося у вступників, яким чином і як довго триває процедура подання документів у вищі навчальні заклади.
«Приймальна комісія Франкового університету працює ефективно і швидко. Чекаємо поки що лише 30 хвилин. Коли моя старша донька 6 років тому подавала документи, довелося бігати з документами цілих 3 дні. Великих черг до приймальної комісії нема. Прийшли, зайшли, подали , і жодних тобі проблем» - наголосила матір однієї абітурієнтки.
Катерина Жучка, яка приїхала з Рівненщини, повідомила, що подавала документи в Вінницький інститут ім. Пирогова й у Львівський національний університет ім. І.Франка. «У Вінниці черги до приймальної комісії були дуже великі. Ми зайняли чергу о 4 годині ранку і були в цей час уже 28 у списку. Люди, що стояли перед нами, чекали під вишом з першої години. В Львові процедура подання документів тривала значно менше» – каже дівчина.
«Потрапила ніби не в вищий навчальний заклад, а на ферму. Престижний університет, а такі жахливі умови навчання» - нарікала жінка у коридорі приймальної комісії географічного корпусу Львівського національного університету ім. І. Франка.
Абітурієнтка Андріана Новосад каже, що найдовше подавала документи на історичний факультет Львівського національного університету ім.І. Франка. Дівчині довелося простояти в черзі близько двох годин. «Як і завжди буває в таких випадках, були і такі люди, які намагалися пробратися до приймальної комісії без черги. Абітурієнти відмовчувалися, бурхливо реагували тільки батьки» - поділилася майбутня студентка.
Матір дівчини зазначила, що найбільше їй сподобалася процедура подання документів у "Львівській політехніці". Там достатньо було подати лише одну папку документів і вказати кілька факультетів. У той же час в усіх інших вишах, куди подавала документи її донька, на кожний факультет потрібно було готувати нову папку з документами, що значно ускладнювало процес.
«Цього року вступатиму на заочну форму навчання. Коли вперше вступав у 2008-муі , черги були стихійними. Те, що коїлось тоді, не порівняти з тим, що сьогодні. Люди складали список черги, через мить – рвали його на дрібні шматочки» - зазначив абітурієнт Львівської політехніки.
Хлопець додав, що тепер вивішують оголошення про те, що при поданні документів можна одразу ж їх завірити у нотаріуса безкоштовно. Коли він вперше подавав документи у 2008 році, то був погано поінформований. Тоді ця послуга також надавалась без оплати, проте абітурієнту довелося витратити 150 гривень на завірення документів у приватного юриста.
Дівчина, яка вже подала документи до "Львівської політехніки", розповіла, що жодних проблем у неї не було. «Думаю, це пов’язано насамперед з тим, що уже кінець місяця, всі кинулись подавати документи спочатку”, – припустила вона.
Майбутні студенти стверджують, що великого ажіотажу навколо подання документів у вищі навчальні заклади, як це було минулоріч, нема. На їхню думку, це тому, що, по-перше, продовжили термін прийому заяв та документів, по-друге, ввели електронну систему подання документів. Та й порівняно з минулим роком у цьому році випускників значно поменшало. А звідси – і порожні коридори вишів.
В багатьох навчальних закладах біля приймальних комісій можна побачити оголошення з номером гарячої лінії на випадок, коли хтось вимагатиме хабара. У "Львівській політехніці" таке оголошення було обведене яскраво червоною рамкою, яка одразу ж впдала в очі. Оголошення було деталізованим: було вказано, яке передбечено покарання за одержання, давання і провокацію хабара.
Соломія Головіна.
Довідка.
Вступна кампанія 2011 року розпочалася 1 липня. Прийом документів від осіб, які для вступу на навчання мають проходити творчі конкурси у вищих навчальних закладах закінчилося 17 липня. Самі ж творчі конкурси проводяться у декілька сесій з 10 липня до 31 липня. Прийом документів від осіб, які мають складати вступні екзамени у вищих навчальних закладах, закінчується 22 липня. Вступні екзамени проводяться з 23 липня до 31 липня. Прийом документів від усіх інших абітурієнтів, які вступають до вузів на базі повної загальної середньої освіти та сертифікатів ЗНО, закінчується 31 липня.
Після того, як всі абітурієнти подадуть документи до вузів України – формується рейтинговий список. Рейтинговий список – це список всіх абітурієнтів, які подали документи до вищого навчального закладу, із зазначенням рейтингового бала та рейтингового місця кожного абітурієнта. Такий список формується у кожному з вузів та за кожною спеціальністю.
Перший рейтинговий список, із зазначенням осіб рекомендованих для зарахування до вузу на бюджетну форму навчання, оприлюднюється 1 серпня ("перша хвиля"). Після цього у абітурієнтів буде 5 днів (до 5-го серпня включно) для того щоб подати оригінали документів до того вузу де вони рекомендовані до зарахування.
6 серпня рейтингові списки мають оновитися ("друга хвиля"), з них будуть виключені особи, які не подали, в період з 1 по 5 серпня, оригінали документів до вишу. У результаті їх місця займуть абітурієнти, які знаходились нижче у списку та сформується другий рейтинговий список з усіх спеціальностей в усіх вузах України.
Ті абітурієнти, які з’явились у другому рейтинговому списку, матимуть два дні (6 та 7 серпня) для того, щоб подати оригінали документів до вузу.
8 серпня, всі вузи України мають втретє оприлюднити рейтингові списки ("третя хвиля"), знову виключивши з нього абітурієнтів, які не подали оригінали своїх документів протягом 6 та 7 серпня. У результаті до нового рейтингового списку знову мають увійти абітурієнти, які знаходились нижче за списком. Якщо такі абітурієнти з’являться у списку, у них також буде 2 дні (8 та 9 серпня) для того щоби подати оригінали документів.
10 серпня вузи мають видати накази про зарахування абітурієнтів на бюджет.
Рейтингові списки вступників оприлюднюються шляхом їх розміщення на інформаційних стендах приймальної комісії та веб-сайтах вищих навчальних закладів із зазначенням категорій списку. Ці списки оновлюються при внесенні змін протягом строку проведення конкурсного відбору (відповідно 6-го та 8-го серпня).
Однак, згідно з Умовами прийому (п.16.4.), офіційним повідомленням про надання рекомендацій до зарахування (тобто офіційним оприлюдненням рейтингового списку) вважається оприлюднення відповідного рішення на стендах приймальної комісії вищого навчального закладу.
Це означає, наприклад, що якщо рейтинговий список, розміщений в Інтернеті, не буде співпадати з рейтинговим списком на стенді, вищий навчальний заклад не буде нести за це ніякої відповідальності, оскільки це не є порушенням Умов прийому.
Після того як відбудеться зарахування на бюджетну форму навчання, тобто починаючи з 10 серпня, розпочнеться зарахування абітурієнтів на контрактну форму навчання, яке триватиме до 25 серпня 2011 року.
Також слід зазначити, що рейтинговий список вступників формується за окремими категоріями в такій послідовності: вступники, які мають право на зарахування поза конкурсом, вступники, рекомендовані до зарахування за результатами співбесіди, учасники міжнародних олімпіад, вступники, які зараховуються за конкурсом.
Строки прийому заяв та документів на навчання без відриву від виробництва (вечірнє, заочне, екстернат) визначаються правилами прийому до вищого навчального закладу і становлять не більше 30 днів. Зарахування проводиться не пізніше, ніж через 15 днів після завершення прийому заяв та документів, протягом яких проводиться конкурсний відбір.
Фото - abc.lp.edu.ua