Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

У Росії заговорили про відмову від медичного страхування

У той час, як в Україні задивляються на страхову медицину, в Росії хочуть обговорити питання про відмову від неї. Повноцінною заміною «медстраху» може стати державна медицина, вважає Леонід Рошаль, президент російської Національної медичної палати.

Отож, відомий далеко за межами Росії дитячий лікар і громадський діяч Рошаль виступив з пропозицією обговорити питання доцільності збереження в країні страхової медицини, обговорити на форумі загальноросійського народного фронту, який намічений на початок 2015 року. Доктор висловив таку пропозицію, коментуючи заяву Путіна про те, що страхова медицина в Російській Федерації не відповідає своєму призначенню.

«По-справжньому страхова медицина так і не запрацювала, уряд має забезпечити впровадження змін до законодавства щодо цього», - заявив російський фюрер на своїй недавній великій прес-конференції.

При цьому автократ забув уточнити, або просто не розуміє, що півтора десятка років тому «Медстрах» в Росії вводили аж ніяк не в інтересах народу. Страхову медицину впроваджували на базі державних медустанов. В результаті фінансові потоки були так вміло переплетені, що «відмивання» коштів, передбачених у держбюджеті для охорони здоров'я населення, стало справою техніки. Всього, за даними незалежних експертів, із системи охорони здоров'я через різні законодавчі дірки в приватні кишені вимивається до половини «медичних» коштів.

Для компенсації нестачі коштів державні та медичні чиновники створили струнку систему вимагання грошей за лікування, хоча згідно з Конституцією Росії воно повинно здійснюватися за рахунок раніше сплачених податків.

Коли ділкам від медицини цього виявилось недостатньо (апетит приходить під час обіду), влада почала цілеспрямовано скорочувати число поліклінік, лікарень та пологових будинків. Робиться це для того, щоб виштовхнути громадян з держсектора в приватні медичні клініки. Ними, як правило, володіють олігархи і великі чиновники.

Новий український міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі теж, судячи з усього, вирішив розпочати фактично зі скасування 49-ї статті Конституції України, яка дає всім громадянам право на безплатне (вже оплачене податками) отримання медичної допомоги. Своїм першочерговим завданням міністр вважає легалізацію платних медичних послуг. При цьому аргументи його не вирізняються чимось особливим.

«Безплатного в Україні нічого немає. За медицину українці платять двічі. Перший раз – через податки, а другий – особисто лікарям або в лікарні», - заявив Квіташвілі, коментуючи нинішній стан справ у сфері охорони здоров'я.
Таким чином, глава МОЗ України фактично підтвердив, що українці вже оплатили ту медичну допомогу, що може їм знадобитися. І незважаючи на це, Квіташвілі пропонує або ввести медичне страхування, або перевести медичні установи на госпрозрахунок, або взагалі перейти до платної медицини. Він ще не визначився остаточно, а вже обіцяє швидкі зміни - починаючи, мовляв, з початку 2015 року.

Звучить все це красиво. Ось тільки новоявлений найголовніший охоронець здоров'я української нації забуває уточнити, що після введення «медстраха» або госпрозрахунку українцям, напевно, доведеться платити за медичну допомогу вже не двічі, а тричі: перший раз – через податки, другий – через страхову компанію або через касу лікарні, а третій – особисто доктору.

Але навіть якщо плата лікарям зменшиться, другий-то раз все одно залишиться, тільки найбільшим набувачем вигоди будуть вже не лікарі та медсестри, а чиновники або страхові компанії.

При цьому треба мати на увазі, що адміністративні витрати страхових компаній нерідко сягають 30-40% зібраних платежів. А в разі переведення медичних установ на госпрозрахунок свою «частку» неминуче побажають отримувати чиновники і різні контролери від медицини. Громадянам пропонують посадити на свою шию ще й цих п'явок.

Чи можна всього цього уникнути? Цілком. В Англії це зробили порівняно безболісно: там уже понад півстоліття існує державна медицина, доповнена елементами страхування. Але в Україні будуть упроваджувати не чудовий англійський досвід, а нібито грузинський, бо в іншому разі запрошення грузина Квіташвілі на пост глави МОЗ України абсолютно позбавлене сенсу. Якщо, звичайно, не брати до уваги, що він – друг екс-президента Грузії.

Варто відзначити, що більшість грузинів поминають пана Саакашвілі аж ніяк не добрим словом: корупція, яку спочатку було притиснули, до кінця його правління знову розцвіла пишним цвітом.

Українській громадськості Квіташвілі подають як великого реформатора системи охорони здоров'я в Грузії. М'яко кажучи, це не зовсім так. Справді, цей чоловікблизько двох років очолював МОЗ Грузії, але в 2010 році був фактично усунутий від посади з причини нездатності реформувати галузь. До того ж за Квіташвілі більшість грузинських громадян не мали можливості отримувати кваліфіковану медичну допомогу через її дорожнечу. Ситуація була настільки критичною, що в 2011 році на це була вимушена звернути увагу Всесвітня організація охорони здоров'я.

У Грузії страхування здоров'я не доступне широким верствам населення, зазначалося тоді в дослідженні ВООЗ.

Згодом нова влада Грузії протягом майже трьох років виправляли те, що накоїв Квіташвілі. При цьому навіть сьогодні, коли рамки державного медичного страхування в країні значно розширені і з'явилися сучасні центри, для багатьох грузинських громадян медична страховка є досить істотною статтею сімейного бюджету. Так, місячна плата за страховий медичний поліс в страхових компаніях становить від 20 до 50 ларі – 100-250 гривень. Багатьом українським родинам такі витрати не будуть видаватися прийнятними ще протягом тривалого часу .

До того ж, варто повторити, що в умовах України це буде вже «третя» плата за охорону здоров’я, адже податки ніхто не скасує, та й плату лікарям – теж. Чому ж українське суспільство покірно дозволяє різного роду «варягам» одним рухом руки перекреслювати фундаментальні положення Конституції України? Питання про дію 49-ї статті варто було б винести на референдум, адже від цього залежить життя мільйонів людей. Ось тільки владі, що складається з олігархів, це не вигідно.

Ще одна тема. Квіташвілі пафосно заявив, що має намір покінчити з корупцією в МОЗ України при здійсненні держзакупівель медичного обладнання, інвентарю та ліків. Похвально. Дехто видає це за ознаку реформаторства. Не впевнений. Бажаючи новому главі МОЗ України успіхів у цій справі, не можна не помітити: якщо ти вимів смердюче сміття з хати, це ще не означає, що її мешканці будуть мислити і діяти по-новому. В Україні боротьба з корупцією поки ведеться тільки на словах, що вже не раз із занепокоєнням відзначали міжнародні спостерігачі. Щойно приберуть один канал розкрадання народної скарбниці, одразу винаходять інший. До 2016 року, коли Квіташвілі обіцяє запустити «нову охорону здоров'я», з корупцією в країні навряд чи буде покінчено - сподіватися на це так само наївно, як і на отримання подарунків від Святого Микалая (сподіваюся, діти це не прочитають).

В умовах корумпованої держави страхова медицина або госпрозрахунок, вочевидь, не призведуть до ситуації, коли всі категорії громадян матимуть можливість отримувати кваліфіковану медичну допомогу – за медичними, а не «гаманцевими» показниками. У Росії дехто це починає розуміти, а Україна, подібно, вирішила переконатись у цьому на власному досвіді.

Олександр Косвінцев.

Фото: www.med2.ru

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ