Якщо усі попередні вибори українці були поділені на два табори територіально, то тепер прийшло розуміння, передусім, що політичні сили не є «чорно-білими».
Українці дозріли до нового «ланцюга злуки», об’єднавчим форматом якого стане національний інтерес, – про це 20 січня у Львові під час дискусії «20 років акції «Ланцюг злуки»: реалії та перспективи тієї доби та сьогодення» заявив доктор політичних наук, професор кафедри політології ЛНУ ім. І.Франка, керівник Центру політичних досліджень Анатолій Романюк.
Це підтверджують, зокрема, результати голосування І туру президентських виборів 2010, який продемонстрував, що в свідомості людей відбулися зміни. Якщо усі попередні вибори українці були поділені на два табори територіально, то тепер прийшло розуміння, передусім, що політичні сили не є «чорно-білими». Так, лідер нинішніх перегонів набрав не 75%, а лише 35%, а помаранчевий табір розділився. «На Заході з’явився Янукович, Тігіпко. Те саме відбувається на сході України, де немає домінуючого політика. Отож, українське суспільство стає більш різноплановим», – наголосив політолог.
Тому, на думку А. Романюка, перспектива України – не президентська республіка, а парламентська, де «існує великий спектр різних поглядів».
Все це стало можливим, переконаний політолог, завдяки і «Ланцюгу злуки», що відбувся у січні 1990 р. Опозиційна акція, що зібрала тоді кілька мільйонів людей від Львова до Києва, була потужною пропагандою України, водночас демократичним інструментом ненасильницьких змін.