Сьогодні, 7 вересня, у Львові проходить другий день міжнародного театрального фестивалю "Кіт Ґаватовича". У рамках цього фесту було організовано зустріч з журналісткою, акторкою, телеведучою Яніною Соколовою. Про це повідомляє кореспондентка Гал-інфо.
"Сніданок з Яніною Соколовою" передбачав розмову про творчість у кадрі та на сцені, але говорили не лише про театральне життя, а й про національну свідомість, мистецтво загалом та шлях до успіху.
На питання, чи сумує за грою в театрі, телеведуча відповіла: "Ні, бо я більше вже журналістка, ніж акторка".
Яніна пояснила, що акторська та журналістська діяльність відрізняються, в першу чергу, сенсовим наповненням. Адже, на її думку, журналіст має більш глобальний вплив на аудиторію, тоді як актор лише передає бачення режисера чи драматурга.
Але між театром та телебаченням у ролі глядача глядача пані Соколова, однозначно, обрала б театр. Вона вважає, що театральні вистави за популярністю мали би замінити телевізійні програми, які є "певною деградацією у великому масштабі", бо вони не змушують глядача аналізувати інформацію. Тому журналістка закликає виховувати у собі бажання ходити в театри й починати з класичних постановок, поступово переходячи до авангарду.
Великою проблемою українського сценічного мистецтва є прірва між класичним та модерним театром. Бо вже відомі й давно утворені театральні установи, на жаль, мають керівництво, яке не вважає за потрібне змінюватись. Акторка ж стверджує, що український театр здобуде популярність й можливість донести "правильні" сенси до глядача тоді, коли винайде нову, ненудну форму подачі інформації. А зробити це необхідно, адже громадянин, який цікавиться постановками українських драматичних творів, не може бути просепаратистським.
Так і мистецтво, яке створене, щоб впливати на аудиторію, не може бути аполітичним. Йдеться не про агітацію певної політичної сили, а радше про ідеологічний сенс, який вкладає автор у свій твір. "Я зі Сходу України, де раніше було дуже мало української культури, тому мені б хотілося, щоб мешканці тих територій мали б змогу за допомогою мистецтва, і особливо театру, змінити свій світогляд" - розповіла Яніна.
Вона поділилась досвідом інших країн в боротьбі з просепаратистськими поглядами. Наприклад, в Угорщині, щоб популяризувати національну культуру, держава оплачує щорічні виїзні екскурсії для молоді з непроугорських районів. Ці екскурсії передбачають відвідування різних національно-культурних закладів та заходів у Будапешті (столиця Угорщини).
Такий спосіб, за словами журналістки є дуже дієвим: "Якби така практика була б й у нас, то Україна мала би набагато більше національно свідомих громадян". Бо ж, на жаль, українці ще не позбулись бекґраунду Радянського Союзу, який навчив, що все найбільш важливе, актуальне та правдиве лунає на ТБ. Тому так важко людям критично аналізувати інформацію з телевізійних програм і тому театр в нашій країні не є надто популярним.
Яніна переконана, що для розвитку театру, насамперед, необхідна правильна економічна політика Уряду й високий рівень культури народу. "Ми маємо дожити до того рівня соціальної відповідальності, коли Європейська інтеграція для нас буде важливішою, ніж ковбаса вищого сорту в холодильнику".
Також телеведуча висловила надію: "Я дуже сподіваюсь, що українське театральне мистецтво буде розвиватись, бо театр - це праця над душею".