Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Економіка  |  Cуспільство

СБУ знову "накрило" "Львівську вугільну компанію", яку готують до продажу

На Львівщині співробітники СБУ викрили порушення під час створення ВАТ „Львівська вугільна компанія”, які призвели до зменшення частки держави в статутному фонді підприємства на суму понад 1 млн. 200 тис. грн. Повідомила прес-служба УСБУу Львівській області.

           

Зокрема, у повідомленні зазначено: У процесі приватизації державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська”, що забезпечувала збагачення всього вугілля, яке видобувається в Червоноградському вугільному басейні, було створене нове підприємство ВАТ “Львівська вугільна компанія”. Згідно із умовами приватизації статутний фонд новоутвореного підприємства складався з 305 млн.грн., з яких понад 114 млн.грн. належать державі і понад 190 млн.грн. одному з закритих акціонерних товариств (ЗАТ) Львівщини.

 

Перевіряючи законність зазначеної приватизації та створення нового підприємства, співробітники Управління СБУ у Львівській області встановили, що службовці ЗАТ здійснили незаконну розтрату понад 1 млн. 200 тис. грн., які в подальшому, шляхом подачі у ФДМ України неправдивих даних, включили у статутний фонд новоствореного ВАТ “Львівська вугільна компанія” як частку ЗАТ, що призвело до зменшення державної частки акцій в статутному фонді  ВАТ “Львівська вугільна компанія” на зазначену суму.

 

За фактом розтрати службовими особами Львівського закритого акціонерного товариства коштів в особливо великих розмірах, шляхом зловживання посадовим становищем та внесення до офіційних документів неправдивих відомостей, Управлінням СБУ у Львівській області порушена кримінальна справа за ознаками злочинів передбачених ч.5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч.2 ст. 366 (службове підроблення) КК України.

  

Цікаво, що більш ніж рік тому, 7 квітня 2009 року, львівські ЗМІ з покликанням на теж таки  обласне управління СБУ поширило подібну новину про те, що «2008 року у процесі приватизації державного підприємства «Центральна збагачувальна фабрика «Червоноградська», що забезпечувала збагачення всього вугілля, яке видобувається в Червоноградському вугільному басейні, було створене нове підприємство ВАТ «Львівська вугільна компанія». Згідно із умовами приватизації статутний фонд новоутвореного підприємства складався з 305 млн грн, з яких понад 114 млн грн належать державі і понад 190 млн грн ЗАТ «Львів.......енерго» (назва змінена).

 

Перевіряючи законність зазначеної приватизації та створення нового підприємства, оперативники Управління СБУ у Львівській області встановили, що службовці ЗАТ «Львів.......енерго» подали у фонд держмайна неправдиві дані про фактичну частку коштів внесених у статутний фонд новоутвореного ВАТ «Львівська вугільна компанія». За даними СБУ, посадовці ЗАТ «Львів.......енерго» здійснили оборудку завдяки якій незаконно отримали майже 50 млн акцій вартістю 12 млн грн новоствореного ВАТ «Львівська вугільна компанія»

 

Враховуючи зазначене, за фактом незаконного заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовим становищем посадовцями ЗАТ «Львів.......енерго», слідчим відділом УСБУ у Львівській області порушено кримінальну справу за ст. 191 КК України».

 

Воднораз в офіційному виданні Фонду «Відомості приватизації» від 21 травня 2008 року була розміщена новина про те, що Фонд державного майна України планує в четвертому кварталі 2008 року - першому кварталі 2009 року виставити на приватизаційний конкурс 37,23% пакет акцій ВАТ «Львівська вугільна компанія».

Номінальна вартість даного пакета акцій становила 113 млн. 781 тис. 610 грн.

 

Згідно із затвердженим Фондом держмайна планом розміщення цінних паперів компанії, 0,35% її акцій мало бути реалізовано шляхом пільгового продажу впродовж третього - четвертого кварталів 2008 року. У власності орендаря залишається 62,42% акцій.

 

При цьому тоді ж  УНІАН (http://www.unian.net/ukr/news/news-252270.htm) подав таку довідку:  ВАТ «Львівська вугільна компанія» є правонаступником усіх прав та обов`язків орендаря - ЗАТ «Львівсистеменерго», які виникли під час оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Центральна збагачувальна фабрика «Червоноградська».

 

Статутний фонд ВАТ «Львівська вугільна компанія» становить 305 млн. 610 тис. грн.

 

ЗАТ «Львівсистеменерго» створене у формі СП. Станом на 2004 рік, 25% акцій товариства належало угорській компанії System Consulting, котра є одним з найбільших постачальником української електроенергії, що експортується до Угорщини, а 20% - ТОВ «Бізнес консалтинговий центр» (р. Червоноград), пов`язується з Петром Олійником.

 

ЗАТ «Львівсистеменерго» орендує ЦЗФ «Червоноградська» (м. Червоноград, Львівська обл.) з грудня 2000 року. Договір оренди укладено терміном на 15 років.

 

Пізніше ЗМІ повідомили, що ВАТ "Львівська вугільна компанія" закінчила 2008 рік із чистим прибутком у 58 тис. грн і чистим доходом - 81,16 млн грн.

І що станом напри кінець  вересня 2009 року ФДМ володіє 37,57% акцій компанії, ЗАТ "Зінвест" - 23%, ТОВ "Старт Капітал" (обидва - Київ) - 22,75%, ТОВ "Бізнес консалтинговий центр" (Львівська обл. ) - 16,66%.

Також  на цю тему відгукнулась «Економічна правда» (http://www.ukrrudprom.com/digest/dqazcde291107.html) статею «Хто збагатить західне вугілля?». Подаємо витяг із нею: “Червоноградська” — єдина збагачувальна фабрика в західному регіоні. Її побудували наприкінці 1970-х років для переробки високозольних вуглевмісних продуктів, що видобувають у Львівсько-Волинському вугільному басейні. Передбачалося, що основним споживачем збагаченого на цій фабриці вугілля будуть теплові електростанції, які тепер входять до генеруючої компанії “Західенерго”.

 

З 2000 р. вказана ЦЗФ перебуває в довгостроковій оренді в ЗАТ “Львівсистеменерго”. Деякі ЗМІ пов'язують компанію-орендаря з колишнім міністром вугільної промисловості Віктором Тополовим. Натомість джерела ЕП стверджують про наявні в цій компанії інтереси Петра Олійника — губернатора Львівської області, а також Олександра Францишка, котрий працював заступником Віктора Тополова у Мінвуглепромі.

 

Приватизація фабрики не обіцяє проблем із орендарями. За словами начальника Львівського регіонального відділення Фонду держмайна Наталі Горлач, якщо підприємство приватизується, договір оренди розривається. Це питання врегульоване законодавчо.

 

Мало того, багато експертів вважають нинішніх орендарів найімовірнішими покупцями “Червоноградської”.

 

Але на початку листопада проти приватизації ЦЗФ виступив Мінвуглепром.

За словами міністра вугільної промисловості, перевірки КРУ (причому не міністерського, а загальнодержавного), СБУ та прокуратури виявили там низку порушень. Певний час міністр сподівався, що хазяї компанії-орендаря наведуть порядок. У червні цього року він спрямував туди комісію, фахівці якої дійшли висновку, що фабрика не працює так, як мала би. З чотирьох секцій вуглепереробного устаткування в робочому стані тільки одна, але й вона працює з перебоями.

Водночас, за словами міністра, фабрика бере вугілля у “Львіввугілля”, показує, що вона його переробляє. “На наш погляд, це не зовсім чесна й прозора схема. Крім того, туди привозять російське вугілля, піднімають шлам зі шламовідстійників, а їхня ціна і собівартість зовсім інша”, — сказав Тулуб.

 

За даними КРУ, за 2005 і півроку 2006 р. (ці дані міністерству надали у вересні минулого року), “Львіввугіллю” нанесли 92 млн грн збитків.

 

Тому Мінвуглепром прийняв рішення — купувати у “Львіввугілля” вугілля в рядовому вигляді (необроблене вугілля) й спрямовувати його на збагачувальні фабрики, розташовані в східних регіонах. Міністр вбачає позитивний ефект такого рішення. Зокрема, рівень виходу товарної продукції після переробки рядового вугілля, за його словами, підвищився. На Червоноградській фабриці він становив 28%, а на фабриках, які зараз переробляють вугілля, — 34-35%. Плюс підвищилася якість за рахунок зменшення зольності. Як вважає міністерство, тільки за два перших місяці виграш становив близько 11 млн грн, 5,5 млн грн одержало безпосередньо “Львіввугілля”.

 

Приватизацію ЦЗФ “Червоноградська” міністр вважає недоцільною. Адже від роботи цього приватного монополіста буде залежати робота державних підприємств “Львіввугілля” і “Волиньвугілля”.

 

Спроби дістати коментарі у Львівській облдержадміністрації, а також у “Львівсистеменерго” не мали успіху. Водночас 14 листопада УНІАН поширило офіційну заяву “Львівсистеменерго”, в якій воно звинуватило Мінвуглепром у лобіюванні інтересів приватних компаній. На думку компанії, рішення Мінвуглепрому про переведення потоків рядового вугілля, що добувається “Львіввугіллям” і “Волиньвугіллям”, на збагачувальні фабрики східного регіону прийняте “всупереч здоровому глузду й у інтересах окремих бізнес-структур Донбасу”. При цьому компанія відзначає, що зазначене рішення призводить до щомісячних збитків оператора ринку вугільної продукції ДП “Вугілля України” у розмірі 15 млн грн у зв'язку з витратами на перевезення. Крім того, як показала практика, вихід готової вугільної продукції з високозольного вугілля на збагачувальній фабриці “Червоноградська” не відрізняється від виходу на збагачувальних фабриках східного регіону.

 

При цьому орендарі відзначають, що Мінвуглепром діяв у інтересах асоціації “Донбаський розрахунково-фінансовий центр”, а також ЗАТ “Луганська вугільна компанія”.

 

Також “Львівсистеменерго” спростовує заяву міністра вугільної промисловості про нібито невиконання орендарем умов договору оренди, а також про фактичну недієздатність фабрики. Компанія відзначає, що, відповідно до висновків чергової перевірки Регіонального відділення Фонду держмайна, яку проводили в червні ц. р., цілісний майновий комплекс фабрики “використовується орендарем відповідно до його цільового призначення, умови договору оренди виконуються”.

 

У Львівському регіональному відділенні Фонду держмайна підтвердили, що умови договору оренди виконуються, фабрика працює, систематично платить чималу орендну плату.

 

Що ж відбувається? Мінвуглепром справді захищає інтереси вуглевидобувних держпідприємств — чи маємо чергову війну інтересів?

 

Також цікаво, чому “Червоноградська” опинилася в переліку підприємств, яких готують до продажу? Адже рішення уряду звичайно узгоджують із міністерствами та відомствами.

 

Як показує практика, ця фабрика — не настільки вже й монополіст. Якщо вугілля, що видобувають у західному регіоні, можна збагачувати й на інших збагачувальних фабриках, нехай навіть і в інших регіонах, про монополію не йдеться. Адже монополія — це відсутність альтернативи. Так що із приватизацією Червоноградської збагачувальної фабрики ситуація принципово не зміниться.

 

Відзначимо, що ні “Львіввугілля”, ні “Волиньвугілля”, тобто потенційних учасників одного технологічного ланцюжка з “Червоноградською”, у переліку планованих до приватизації немає. Але ж це вирішило би проблему по-справжньому, причому раз і назавжди. Коли всі ланки технологічного ланцюжка — приватні підприємства, турбуватися немає чого.

 

І минуле, і нинішнє керівництво Мінвуглепрому вважало, що для масштабного роздержавлення видобувних підприємств потрібний спеціальний закон. І такі законопроекти справді готувалися, але жоден із них не дійшов навіть до парламенту. Цілком можливо, ще до його прийняття всі найбільш вигідні ланки вугільного виробництва (збагачувальні фабрики, шахтобуд, вантажно-транспортні управління) вже будуть приватизовані, і тоді приватизація самих шахт так ніколи й не відбудеться. Хто й навіщо стане купувати технологічно складні, витратні й аварійно небезпечні шахти, якщо на вугіллі можна прекрасно заробляти, не будучи юридичним власником шахт?»

 

На завершення нагадаємо, що 23 березня 2010 Фонд державного майна України так і не зміг продати пакет акцій ВАТ "Львівська вугільна компанія". Повідомлення про це було опубліковано в офіційному виданні "Відомості приватизації". До продажу пропонувалось 459 367 600 акцій, що становило 37,578% статутного капіталу товариства. Початкова ціна пакету акцій становила 114 млн 845 тис. грн.

 

Конкурс з продажу було визнано таким, що не відбувся, у зв`язку з відсутністю заяв претендентів на участь у конкурсі

Однак вже 15 квітня Фонд державного майна України оголосив повторний конкурс із продажу пакету акцій ВАТ "Львівська вугільна компанія". Оголошення також було опубліковано в офіційному виданні "Відомості приватизації". До продажу пропонується ті ж 459 367 600 акцій (37,578% від статутного капіталу). Початкова вартість пакету залишилась незмінною.

Фото diloverivne.com

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ