Усі судді в Україні мають пройти перевірку в три етапи. При цьому особливу увагу приділятимуть їхньому майновому стану та відповідності статків їхнім доходам. Про це сьогодні, 6 травня, під час інтерв'ю-прес-конференції на тему: «Дисциплінарна відповідальність та її наслідки для суддів-порушників у Львівській області», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив суддя Львівського окружного адміністративного суду, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, доктор юридичних наук, професор Володимир Кравчук.
«Перший етап перевірки декларацій про доходи суддів відбувся. І 90 відсотків суддів його пройшли успішно. У Львівській області були окремі інциденти, коли податкова, перевіряючи декларації, виявляла якісь невідповідності. Такі справи розглядалися судом. І на сьогодні всі декларації суддів Львівської області підтверджені в установленому порядку, тобто перевірені податковою», - каже він.
Член Вищої ради юстиції, доктор юридичних наук, професор Андрій Бойко зауважив, що під час першого етапу перевірки було звільнено багато суддів з Донецької та Луганської областей.
«Під час першого етапу перевірку здійснювало Міністерство юстиції. Воно ж зверталося до Вищої ради юстиції про звільнення тих суддів, які порушили процедуру цієї перевірки за ознаками несумісності . Як правило, це стосувалося тих суддів, які не подали заяви про здійснення перевірки щодо себе. В переважній більшості це були судді Донецької і Луганської областей. І Вища рада юстиції приймала рішення щодо звільнення їх за порушення сумісності», - розповідає член Вищої ради юстиції.
Наступний етап – перевірка майнового стану відповідності задекларованим доходам через первинне оцінювання.
«Запроваджений такий цікавий інструмент, як суддівське досьє, де збирається вся інформація про суддю, включно з його деклараціями, туди стікається інформація з інших спеціальних органів. Тут перевірку здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України», - пояснює Володимир Кравчук.
За його словами, під час співбесід з Вищою кваліфікаційною комісією найбільше питань виникає до суддів щодо їхніх декларації.
«Окремі судді не можуть пояснити джерел походження своїх статків. Через це вони не проходять кваліфікаційне оцінювання. Тому що кваліфікація – це не лише рівень знань, а й пояснення свого майнового стану, доходів, джерел та іншого», - розповідає президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України.
А третій етап перевірки здійснює Національна агенція зі запобігання корупції.
«Таким чином, судді, як ніхто інший з державних посадових осіб, припильновані. Тому що всі антикорупційні аспекти випробовуються на суддях», - вважає Володимир Кравчук.
Водночас він пояснив, чому, попри численні перевірки, ми не маємо резонансних справ, які би викривали суддів, що живуть краще, ніж могли би це собі дозволити.
«Попри поширену думку, що судді невідомо які багачі, це далеко не відповідає дійсності. Звичайно, є одиниці, які живуть заможніше, ніж мали би собі дозволити», - говорить суддя своїх колег.
Джерело – Львівський прес-клуб