Найближчим часом курятина подорожчає як на внутрішньому, так і на світовому ринку.
Відповідний прогноз аналітики пояснюють двома ключовими факторами, передає УНН.
По-перше, в Україні дорожчає виробництво сільгосппродукції. А, як відомо, витрати на виробництво такої продукції є однією зі складових собівартості м’яса.
“Витрати на виробництво сільськогосподарської продукції в Україні в січні-серпні 2018 року зросли на 14,3% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року”, — повідомили в Асоціації птахівників України, посилаючись на дані Держстату.
На світовому ринку курятина подорожчає через африканську чуму свиней (АЧС), говорять аналітики Rabobank.
Зокрема, мова йде про спалахи АЧС в Європі.
“Якщо вірус буде поширюватися в Європі шляхом популяції диких свиней, ми вважаємо, що це спровокує значний експортний попит на американську, канадську і бразильську свинину, а також значний попит на конкуруючі білки (яловичина, курка і морепродукти)”, — додають аналітики.
Відзначимо, що вітчизняні експерти пов’язують зростання цін на м’ясо птиці з мізерною держпідтримкою вітчизняного АПК в цьому році.
“Якщо взяти весь випуск нашої продукції — дотації становлять 3%. Як ці 3% можуть стримати ціни? Кажуть, що у нас в бюджеті мало грошей. Можливо. В ЄС, наприклад, стримують ціни за рахунок дотацій. Там вони істотні”, — сказав він, додавши, що українцям не варто чекати стабілізації цін на продукти харчування найближчим часом.
Нагадаємо, раніше економічний експерт Павло Мороз пояснював, що в цьому році система дотування АПК була за принципом “так не діставайся ж ти нікому”. Великі агрохолдинги не отримали торішніх сум дотацій, але й малі та середні — від цього нічого не виграли.
З 7 держпрограм запрацювали тільки три. Якщо в минулому році істотними сумами дотацій вдалося стабілізувати ціни на продукти і навіть знизити їх (курятина), то при такій держпідтримці екперти навіть не беруться озвучувати рівень подорожчання.
Поки ціна на курятину в Україні — одна з найнижчих в світі, повідомляють міжнародні експерти. Також Україна входить в ТОП-3 найбільших постачальників м’яса птиці в ЄС. Але ввозити туди свою продукцію можуть тільки 7 птахофабрик, зокрема найбільшого виробника — експортера країни “МХП”.