Україна, як аграрна держава, має високу конкурентність на міжнародному ринку завдяки науково-технологічним дослідженням.
В умовах війни для українських аграріїв особливо важливим стає максимально ефективне використання посівних територій, культур для посіву, інфраструктури та кадрів. А тому розвиток досліджень та технологічних інновацій в аграрній сфері стає визначальною складовою для її успіху.
Гал-інфо поспілкувалось із представниками науково-інноваційного відділу підприємства “Захід-Агро” Західного Хабу МХП, який займається напрацюванням елементів технологій, пошуком факторів формування врожаїв, визначенням економічної ефективності технологічних заходів та іншим. Головною ціллю роботи відділу, як розповів його керівник Ярослав Розпутняк, є підвищення ефективності агронапрямку в компанії.
“Основним напрямом є порівняння та дослідження передових технологій та практик, які відповідають основним напрямам стратегії компанії та їх інтеграція у виробництво. Серед популярних напрямів є дослідження методів ощадливого виробництва, впливів різних грунтообробітків на формування майбутнього врожаю, вплив густоти висіву с/г культур на урожайність, перевірка ефективності постпатентних препаратів, порівняння лінійки сортів та гібридів основних культур щоб виділити найкращі”, – розповів керівник науково-інноваційного відділу Західного Хабу МХП Ярослав Розпутняк.
Також він зазначив, що проведення дослідів залежить від пропозиції, яку надає виробництво та можливих проблематик, з якими воно стикається на протязі сезону.
“У нас є свій аграрний демополігон, площею понад 200 гектарів. На ньому і висіваються чотири основних культури: кукурудза, соя, ріпак та пшениця для подальшого проведення досліджень”, - поділився керівник відділу.
Сьогодні компанія МХП та підприємство “Захід-Агро МХП” зокрема, активно залучають молодь до роботи в агропромисловому секторі, проводять менторські програми, школи аграріїв, стажування. Залученість студентів дозволяє зміцнювати “кадровий ґрунт”, на якому тримається сільське господарство та забезпечувати високий рівень розвитку української агропромисловості та її конкурентність на міжнародному ринку.
Як розповів Ярослав Розпутняк, в обов’язки студентів, які працюють у їхньому відділі агрономами дільниці, входить збір даних з дослідів протягом сезону, тобто огляд, обстеження, знімання та оцифрування показників, їхнє опрацювання. Часом молодь займається і закладанням дослідів та їхнім плануванням, проте головним завдання є ведення обліків протягом сезону вирощування. “Вони з явного роблять цифру, тобто вони оцифровують те, що бачать”, - відзначив Ярослав Розпутняк
Журналістка Гал-інфо поспілкувалась також із агрономами дільниці Максимом Гнипом та Максимом Саєм, які також працюють у науково-інноваційному відділі МХП. Студенти розповіли детальніше про вибір професії, тривалість та особливості процесу навчання, а також унікальність та цінність роботи в агропромисловому секторі.
Максим Гнип, агроном дільниці, працює у компанії вже сім місяців. Батько студента взяв участь у проєкті “Роби своє” від Благодійного фонду “МХП-Громаді” та отримав грант для створення розумної теплиці. Для Максима це стало поштовхом для роздумів: а чи не спробувати себе у галузі агрономії? Після кількох співбесід у компанії Максим розпочав стажування На підприємстві "Захід-Агро МХП" під наставництвом Ярослава Розпутняка, а вже через чотири місяці отримав робоче місце.
"Науково-інноваційний відділ дає можливість розвиватися. 24/7 ти працюєш практично в полі, а після завершення дослідів бачиш класні результати. Це круто! Ти не працюєш просто так, аби працювати, а працюєш заради результатів. Окрім навчання у вузі, я також навчаюсь у Агрошколі МХП. Це дає можливість отримати нові практичні знання у сфері агрономії на базі інших підприємств компанії, а також шляхи для карʼєрного зростання", - поділився Максим Гнип.
Студент розповів, що задоволений вибором професії, адже вона дозволяє завжди перебувати в русі та йти в крок з наукою. Особливо агроном відзначив, що цінним для нього є проводити дослідження з впровадження в Україні інноваційних технологій, які є у Європі чи США.
Максим Сай також вже кілька місяців працює агрономом дільниці на підприємстві "Захід-Агро МХП". Студент відзначив, що після навчання в університеті проходження стажування у науково-інноваційному відділі відкрило для нього можливості практичного навчання.
"Взагалі, коли я йшов на стажування у науково-інноваційний відділ, я вагався. Адже робота тут є великою відповідальністю! Те, що ми робимо тут, пізніше використовують у величезних масштабах в агропромисловості. Тут потрібна і точність, і дотримання технології. Все слід проводити ідеально. Проте після вагань я все ж наважився спробувати і мені сподобалось. Тому коли до нас приходитимуть нові студенти, я їм завжди рекомендуватиму головне – не боятись пробувати!" - розповів агроном.
Максим поділився, що у роботі йому найбільше до вподоби саме кінцевий результат. Щоденна праця з обліками є доволі монотонною, проте найприємнішим є те відчуття, що ця робота приносить результат і є важливою, розповів студент.
"Як би ми не йшли в програмування, інженерію, Україна є аграрною державою з плодючою землею. І в часі війни аграрний сектор залишається одним із головних для забезпечення продовольчої безпеки країни. Тому така професія, як агроном, ніколи не зникне", - відзначив Максим Сай.
Додамо, що у вересні цього року стало відомо, що компанія МХП вдруге увійшла до трійки лідерів за обсягом інвестицій у розвиток бізнесу. За час повномасштабного вторгнення МХП скерувала 14,8 млрд гривень в розвиток бізнесу в Україні.