Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Бібліотечний скандал у Тернополі, або Застава за книжку для ВПО (Доповнено)

Сьогодні, 17 квітня, в соціальній мережі Facebook, колишня журналістка Нового каналу Катерина Посохова, розповіла про дискримінацію у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей.
Фото Олена Ляхович, Гал-інфо

За словами Катерини, бібліотекарка дитячої бібліотеки відмовилась видавати книги без внесення грошової застави.

“За 2 обрані книги (старенькі і в ганебному стані) на абонементі нам виставили рахунок у 600 грн. Така, типу, застава, бо довіри до нас нема. Ми щиро здивувалися. На що почули оце все про “можете написати "слава росії”, “такі як ви вже багато книг у нас потягли”. Але ж які ми? Офіційно зареєстровані в місті, працюємо, навчаємось - дитина в місцевій школі, має відмінні успіхи. Сказати, що Свят засмутився - це нічого не сказати. При нас видають дітям книги без проблем, але не йому” - зокрема зазначила Катерина на своїй сторінці у Facebook.

Журналісти Гал-інфо ознайомились з правилами користування розміщеними на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей, але не знайшли там нічого про застави за користування книгами. Також відповідної інформації немає в розділі про платні послуги бібліотеки.

Зауважимо, відповідно до ст. 22 Закону України “Про бібліотеки і бібліотечну справу” користувачі бібліотек мають право безоплатно користуватися фондами бібліотек.

В коментарі Гал-інфо заступниця директора Тернопільської обласної бібліотеки для дітей Надія Чайківська розповіла, що в їхній бібліотеці застава береться за цінні книжки.

“В нас є розроблена інструкція, згідно з якою ми людям, які не є зареєстровані на постійному місці проживання, надаємо дороговартісні книжки під заставу, тобто вони залишають приблизну вартість книжки. Коли вони повертають книжку, ми повертаємо їм повністю всю суму. Тут немає нічого протизаконного. Такі застави є задокументовані, тобто це все на законних підставах. Ми їм пред'явили документи, завірені інструкцією, згідно з якою ми це робимо. Вони не хотіли цього бачити”, - прокоментувала ситуацію Надія Чайковська.

Водночас вона заперечила що в даному випадку йшла мова про 600 гривень застави.

“Вони зразу прийшли і самі озвучили суму, розумієте? Чи вони десь чули якусь інформацію, що збереться застава? Я не знаю. Вони просто прийшли зразу з сумою 600 гривень. Їм бібліотекар навіть не озвучила, їм навіть не встигли пояснити, що це. Вони це все знімали на камеру, ми зробили помилку, що самі цього не знімали”, - додала Надія Чайковська.

На завершення розмови Надія Чайковська додала, що книжки під заставу їх бібліотека видає не лише внутрішньо переміщеним особам, але й жителям Тернопільської області у випадку, яке що цінна книжка, або це один чи два примірники в бібліотеці.

“Це є наша матеріальна відповідальність. І якщо людина приїхала до нас тимчасово і через деякий час поїхала, а книжку не повернула, то ми мусимо це відшкодувати”, - зазначила Надія.

Зауважимо, в Україні існував наказ Міністерства культури “Про затвердження Інструкції про порядок застосування в бібліотеках України грошової застави за особливо цінні книги та об'єкти користування”. Однак даний наказ втратив чинність в 2011 році.

ДОПОВНЕНО!

" Як зауважили читачі Гал-інфо, ст.20. закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" вказує, що бібліотеки в порядку, передбаченому їх статутами (положеннями), мають право самостійно визначати при наданні користувачам бібліотеки документів розмір коштів, що передаються бібліотеці як забезпечення виконання зобов’язань щодо повернення одержаних у бібліотеці документів, у випадках, передбачених правилами користування бібліотеками.

Журналісти Гал-інфо також обговорили дану ситуацію з керівником Централізованої бібліотечної системи для дітей м. Львова Василем Кметем. Який зазначив, що проблема виникла через ініціативу, власне, самих бібліотекарів. 

“Були подібні ситуації. Коли йдеться про публічні бібліотеки, то враховуючи вічне недофінансування комплектування, бібліотекарі дуже багато зусиль докладають для того, щоб забезпечувати фонди. Іншими словами, вони самі часто купують, шукають спонсорів чи дарувальників. І в них справді є таке ревне ставлення до тих своїх колекцій, до тих своїх фондів. Однак всі послуги, які надає бібліотека - є безкоштовні”, - зазначив Василь Кметь.

Він додав, що бібліотеки дійсно можуть надавати в законному порядку платні послуги, які мають бути прописані, обумовлені в відповідному положенні. До прикладу такі послуги, як оренда приміщення чи копіювання матеріалів. Однак застава за книжки це така собі самодіяльність бібліотекарів, для якої немає прямої та законної підстави.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ