Як повідомили Гал-інфо у прес-службі ЛМР, в Інформаційно-культурному центрі ім. А. Шептицького Українського католицького університету стартував другий день Львівського Безпекового форуму.
Впродовж 2 днів форуму близько 200 учасників з-понад 10 країн світу діляться своїми ідеями, досвідом та знаннями авторитетні спікери діляться в межах теми форуму: ʺРосія в Європі: старі помилки чи нові виклики?ʺ. Сьогодні експерти обговорили тему військового лідерства у контексті сучасних загроз.
Під час цієї дискусії обговорили такі питання:
• Які основні виклики для військово лідерства у сучасних конфліктах?
• Військові лідери: вроджені чи навчені?
• Як російсько-українська війна оголила проблеми лідерства в ЗСУ і яким може бути рішення?
Модератором дискусії виступив Бен Ходжес, генерал-лейтенант ЗС США, співзасновник Львівського Безпекового Форуму (США).
Підполковник британської армії (у відставці), експерт Українського інституту майбутнього (Україна) Глен Грант зосередив свою увагу на порівнянні системи британської армії, яка протилежна від радянської система, що зараз є в Україні, що ґрунтується на питанні довіри в команді. Він навів приклад ефективного лідерства на власному досвіді командира бригади зі званням майора під час артилерійських навчань.
ʺНаша система виховує, формує довіру і впевненість. Нас навчають, що ми можемо в будь-який момент почати керувати командою. Такі зміни потрібні і в Україні. Радянська централізована система навчання військових не генерує довіру. Потрібна нова парадигма лідерства, нові підходи до навчання офіцераʺ, — наголосив Глен Грант.
Також він заначив, що українські політики можуть почати вимагати в період миру змін порядку в армії, щоб культивувати довіру в армії.
Ярослав Стеців, майор ЗСУ, Академія сухопутних військ Гетьмана Петра Сагайдачного, Центр Лідерства УКУ (Україна), разом із соціологами проводив дослідження у цій царині, яке показало просідання військового лідерства на порівняльній характеристиці між військовими і цивільними (бізнесовими) лідерами. У військових просідає смиренність та гуманність. Також у військових падає рівень задоволення від несення своєї місії.
ʺДослідження говорить про потрібні зміни, трансформації, які можливо досягнути через фокус на розвитку емоційного інтелекту, розвиток ідеї „Лідерами не народжуються“, зосередженість держави на використанні військового лідерського потенціалу у інших сферах (державотворення, бізнес, спорт тощо)ʺ, — розповів майор.
Ярослав Стеців наголосив на тому, що будь-який геополітичний проект буде теорією, якщо не буде харизматичних лідерів, які будуть їх втілювати в життя.
Директор Центру аналізу європейської політики у Варшаві Рей Войцик, що має великий армійський досвід не лише в США (де він навчався), а й в інших країнах, де йому доводилось працювати, висловив свою позицію, що найефективніше впровадження лідерства працює у розвитку, навчанні військового лідерства. Щоб сформувати довіру до армії, потрібно витратити чимало зусиль цілого суспільства. Україна потребує формування сержантського корпусу, щоб офіцери переймали військове лідерство у колег.
ʺВійськово-навчальні тренування — це не прості навчання, це ніби постійне перебування на війні. На них віртуально військові вчаться командування як у реальних умовах. Потрібно навчати лідерів на середній ланці, щоб вони могли приймати рішення і не боятись зробити помилку. Навіть останній, рядовий солдат повинен до останнього слідувати місії і завжди бути готовим перейняти повноваження старшого за званням. Так потрібно навчати військових кожного дня. Це та модель, яку ми просуваємо у нашому сержантському корпусіʺ, — розповів Рей Войцик.
Нагадаємо, Львівський Безпековий форум відбувається за підтримки Фонду Ганса Зайделя, Фонду Чорного моря Німецького фонду Маршала, Центру Інформації та документації НАТО в Україні та Міжнародного фонду Відродження.
Організатори форуму: ГО ʺІнститут Просвітиʺ, Український католицький університет, КУ ʺІнститут містаʺ та Львівська міська рада.
Впродовж 2 днів форуму експерти роздумують над тим, як захистити критичну інфраструктуру — інформаційний і кіберпростір, важливі об’єкти життєзабезпечення, економіку та політичну систему від агресивних дій Росії спрямованих проти України та Заходу. У фокусі дискусій також — формула Штайнмаєра, особливий статус Донбасу, Україна — в епіцентрі американського конфлікту, російські виклики для Балто-Чорноморського регіону.