В Міській дитячій лікарні Львова виконали дві унікальні нейрохірургічні операції дітям, повідомили у прес-службі Львівської міської ради.
Канадські лікарі вчергове приїхали до Львова, щоб консультувати та оперувати маленьких українців. Під час візиту лікарі проконсультують понад 50 та прооперують 8 дітей зі складними нейрохірургічними патологіями з різних куточків України. Уже прооперовано п’ятьох дітей, і дві операції львівські нейрохірурги, завдяки допомозі колег з Канади, виконали вперше. Ці дві операції зі встановлення стимулятора блукаючого нерва є унікальними для Західного регіону України.
А також в дитячу лікарню завітають нейрохірурги з Києва та сусідніх областей, щоб бути консультативному прийомі та спостерігати за унікальними операціями. Візит лікарів з Канади відбувається в межах співпраці між SickKids Hospital (Торонто, Канада) та Міською дитячою клінічною лікарнею м. Львова.
«Крок за кроком ми освоюємо новітні медичні технології в нейрохірургії. Починали ми 6 років тому з ендоскопічних втручань. Минулого року розпочали оперувати важкі форми епілепсії. А цього року розпочали добу новітніх технологій не тільки для України, а й для країн східної Європи — це встановлення спеціального стимулятора блукаючого нерва при важких формах епілепсії. Операції виконувались вперше в нашому регіоні, а технологія регулювання унікальна в Україні, оскільки прооперованим пацієнтам корекція стимулятора проводилася за кордоном», — розповів Дмитро Квіт, головний лікар міської дитячої клінічної лікарні.
Зокрема, унікальні операції виконали двом хлопчикам, віком до 10 років.
Імплантація стимулятора блукаючого нерва — метод для лікування рефрактерних (стійких до медикаментозного лікування) епілепсій. Метою оперативного втручання є зменшення частоти та кількості судом, повний або частковий контроль судом стійких до медикаментозної терапії, а також переривання або попередження генералізованих судом, які є фактором ризику раптової смерті у дітей з епілепсією. Механізм дії — постійне посилання імпульсів до блукаючого нерва з керованою частотою, силою та тривалістю з метою переривання чи попередження виникнення судомних спалахів у корі головного мозку.
Імплантували найновішу модель AspireSR VNS 106 з подальшим розробленням індивідуального плану програмування стимулятора для кожного пацієнта згідно рекомендацій провідних епілептологів та нейрофізіологів Sick Kids під керівництвом д-ра Крістіни Гоу. Оперативне втручання (імплантацію стимулятора) здійснили нейрохірурги міської дитячої клінічної лікарні під керівництвом провідного нейрохірурга Sick Kids Джеймса Рутки.
В Україні проведено кілька імплантацій стимуляторів блукаючого нерва, проте для контролю роботи стимулятора та зміни параметрів стимуляції пацієнти були змушені їхати в зарубіжні клініки (в перші півроку після імплантації — 1 раз на місяць, потім 1 раз на 3−6 міс). Навчання по налаштуванні роботи та програмуванні стимуляторів нейрофізіолог нашої клініки проходила у м. Празі (Східноєвропейська школа VNS).
«Дякую нашим колегам з Канади, які вже не перший рік приїжджають до нас, щоб поділитися своїми знаннями та передати свій досвід. За останні роки в цій дитячій лікарні було створено 7 нових відділень, у тому числі відділення дитячої нейрохірургії. І сьогодні в нашій нейрохірургії робляться такі операції, які в Західному регіоні для дітей не виконуються. Але без допомоги наших колег з Канади, зокрема доктора Джеймса Рутки, ми би ще довго цієї мети досягали. І також — без підтримки фонду Темертея, який минулого року надав нам дуже багато сучасного обладнання для оснащення нейрохірургічної операційної. Тому велике дякую від усієї львівської громади, від усіх наших здорових і, на жаль, хворих дітей за те, що ви є, що приїжджаєте до нас, допомагаєте нам, передаєте свої знання і даєте можливість нам бути кращими», — сказав Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.
Так, до Львова приїхали:
— Джеймс Т. Рутка, доктор медичних наук, професор, завідувач відділення хірургії Університету Торонто, голова Центру з досліджень пухлин головного мозку SickKids Hospital, член Асоціації нейрохірургів північної Америки, академік Нейрохірургічної Академії Наук США, академік Академії Медичних Наук Канади,
— Мирослава Ромах, професор університету Торонто, лікар психіатр,
— Іша Крістіан, лікар нейрохірург лікарні Кайзер Перманенте,
— Тіна Гоу, невропатолог, епілептолог та клінічний нейрофізіолог лікарні SickKids Hospital;
— команда працівників реанімації новонароджених лікарні SickKids Hospital: Крістофер Томлінсон, професор університету Торонто, лікар неонатолог та Діана Вілсон, асистент лікаря, практикуюча медсестра, спеціаліст у виходжуванні новонароджених з неврологічними вадами.
Проект співпраці між SickKids Hospital (Торонто, Канада) та Міською дитячою лікарнею триває впродовж 6 років. За цей час з травня 2013 року було проведено три Науково-практичних конференції із майстер-класом по дитячій нейрохірургії. Проведено десять складних оперативних втручання дітям з онкологічними захворюваннями мозку, епілепсією та вродженими вадами розвитку ЦНС. Отримали консультації більше 300 дітей. Крім того канадською стороною було подаровано сучасне обладнання на загальну суму 600 тис. доларів (ендоскопічний набір інструментів, нейрохірургічний мікроскоп, операційний стіл, електротрепан, дихальний апарат, ультразвуковий апарат). В межах програми за кошти фонду «SickKids Foundation» в лікарні SickKids (Торонто) було прооперовано за останні роки троє дітей з Львівської області: двоє з надскладними нейрохірургічними патологіями та одна дитина з хірургічною патологією.
Зазначимо, що команда неонатологів та невропатолог будуть активно брати участь в лікувальному процесі стаціонарних хворих, проведуть лекції та наукові столи, відвідають перший пологовий будинок м. Львова.