Видавці звернулися до прем’єр-міністра України із закликом внести українське книговидання до категорії об’єктів критичної інфраструктури.
Про це ідеться в листі до Дениса Шмигаля, оприлюдненому на сайті Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів (УАВК). - передає Читомо.
У ньому зазначають, що основні видавничо-поліграфічні потужності та склади готової книжкової продукції розташовані в Києві, Київській області, Харкові та Харківській області, які перебувають в зоні бойових дій.
Внаслідок ракетно-бомбових ударів, яких завдавали і продовжують завдавати окупанти на сході України, приблизно 2/3 технологічного парку поліграфічних підприємств, видавництв і книгарень знищили або серйозно пошкодили. Станом на середину травня обсяги відновлених виробничих процесів та реалізації книжок становлять близько 10-15% від довоєнного часу.
"Сьогодні книжкова ділянка інформаційного фронту проти російської агресії виявилася роззброєною, позаяк фактично не має ні фінансової, ні ресурсної бази для відновлення своєї активної та ефективної діяльності", - зауважують у зверненні.
Однією із ключових проблем книговидавничої галузі є нарощування виробничих обсягів. Однак воно неможливе через брак у видавців коштів не тільки для відновлення знищеної або пошкодженої матеріально-технічної бази, а навіть для підтримки членів трудового колективу.
Для її розв’язання Асоціація видавців закликає прем’єр-міністра до таких дій:
- внесення вітчизняного книговидання та всієї його суб’єктності до категорії об’єктів критичної інфраструктури;
- забезпечення видавництвам, поліграфічним та книготорговельним підприємствам доступу до низьковідсоткових кредитних ресурсів під гарантії держави;
- закупівлі та створення державного резерву друкарського паперу, якого сьогодні в Україні практично немає, як і коштів у суб’єктів книговидання на його придбання.
"Ми цілком свідомі того, що в умовах війни не можемо розраховувати на бюджетну підтримку, і єдиний вихід для відновлення діяльності галузі вбачаємо в забезпеченні доступу саме до кредитних ресурсів, а також у виділенні хоча б незначних коштів із тих, що надходять від зарубіжних донорів на підтримку видавничої галузі", - зазначає від імені асоціації її президент Олександр Афонін.