Цьогоріч науковці Львівщини отримали п'ять мільйонів гривень на фінансування проєктів, що стануть корисні для військових або ж мають подвійне призначення.
Фінансування отримали дев’ять проєктів за програмою сприяння інноваційному та науково-технологічному розвитку від Львівської обласної військової адміністрації. Зокрема йдеться про "гранати" для гасіння пожеж, димові шашки й лікувальні гідрогелеві пов'язки.
Сім із дев’яти профінансованих проєктів розробили на базі Львівської політехніки.
Про це на брифінгу в медіацентрі Україна повідомив Вадим Табакера, заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОВА.
«Станом на сьогодні є цікаві проєкти, задіяні в виробництві безпілотних літаючих апаратів, також роботизованих наземних платформ, які допомагають мінувати місцевість, і роботизованих установок, які розміновують місцевість. Також є цікаві проєкти по кібербезпеці — це власне використання технологій штучного інтелекту для того, щоб виявляти фейкові новини», — наголосив він.
Зеновій Знак, завідувач кафедри хімії і технології неорганічних речовин Інституту хімії та хімічних технологій НУ «Львівська політехніка» представив димові сигнальні гранати, за допомогою яких військові на полі бою можуть позначати місце чи територію. Науковці розробили ще протипожежні гранати, особливістю яких є те, що вони знижують температуру й усувають вогонь в закритих просторах, наприклад, в бліндажах чи автомобілях.
Такі розробки уже протестували, а їхню рецептуру виготовлення планують передати партнерам.
Наукова співробітниця групи комерціалізації науково-дослідної частини «Львівської політехніки» Олена Лукачук представила гідрогелеву лікувальну пов’язку, над розробкою якої наукова група працювала впродовж довгих років. За словами експертки, така пов’язка допомагає дезінфікувати й загоювати рани. Крім того, є пов'язки, які стануть в пригоді при опіках, атопічних виразках чи пролежнях. Пов'язки є екологічні й розщеплюються в природному середовищі.