Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

Мавп'яча віспа в Україні: Що відомо?

В Україні станом на 7 вересня випадків цього захворювання, як і підозр на нього, МОЗ не зафіксувало. Проте потрібно бути пильними, зважаючи на міграцію та особливості епідемічних процесів.

Які симптоми хвороби та як вберегтися розповідаємо нижче.

Віспа мавп — віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми. До 2022 року віспа мавп фіксувалась у країнах Центральної та Західної Африки, наразі ж більш ніж половина всіх зафіксованих випадків припадає на Південну та Північну Америку. 

До основних симптомів віспи мавп належать: 

 • гарячка
 • головний біль
 • міалгія (біль у м'язах)
 • біль в спині
 • збільшені лімфатичні вузли
 • озноб
 • біль у горлі
 • закладеність носа
 • кашель
 • висип у вигляді пухирців

Іноді у людей спочатку з’являється висип, а потім – інші симптоми. Деякі можуть мати лише висип. Захворювання зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів.

Висип у вигляді прищів або пухирів спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла, наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході. Висип проходить різні стадії до повного загоєння. 

В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки із потребою лікування в умовах медичних закладів. Зазвичай, у групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цього захворювання входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.

Поширення хвороби

Віспа мавп може передаватись від людини до людини. Для цього потрібен прямий фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворої людини. Йдеться про спілкування з близької відстані, дихання, дотики, поцілунки, секс. 

Захворювання може поширюватися з моменту появи симптомів до повного загоєння висипу та утворення свіжого шару шкіри.

Як вберегтись?

 1. Уникайте тісного контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп. 
 2. Уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий. 
 3. Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Особливо це варто робити перед їдою, після відвідування ванної кімнати та перед тим, як торкатися власного обличчя. 
 4. Дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких зазвичай торкаєтесь у середовищах, де могли бути інфіковані люди. 

За останніми даними, захворіти на віспу мавп можна під час участі у масових заходах, а особливо, коли йдеться про фізичний контакт з іншими людьми.  

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ