Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Між прерії: музейна експедиція на Луганщину

11 серпня розпочнеться дослідницька експедиція до Луганського обласного краєзнавчого музею у Старобільську, що вивчатиме колекцію експонатів російсько-української війни для створення експериментальної експозиції про сучасні військові дії у східних областях України.

Учасники експедиції: представники Меморіального музею тоталітарних режимів "Територія Терору", Луганського обласного краєзнавчого музею у Старобільську, а також художник Нікіта Кадан. Проєкт реалізується за підтримки Українського інституту національної пам'яті.

Дослідники відвідають Луганський обласний краєзнавчий музей, краєзнавчі музеї у Попасній та Станиці Луганській, познайомляться з експозиціями, фондами та роботою інституцій.

Результатом експедиції стане розробка пропозицій для створення експозиційного залу у Луганському обласному краєзнавчому музеї, присвяченого подіям російсько-української війни.

Луганський обласний краєзнавчий музей у Старобільську створений у квітні 2015 року на базі Старобільського краєзнавчого музею.

Причиною перезаснування закладу стало те, що фонди, майно, наукові співробітники Луганського обласного краєзнавчого музею з 2014 року залишаються на тимчасово окупованій території України.

Одним із завдань "переміщеного" музею стало формування колекції артефактів російсько-української війни, яка на сьогодні налічує понад 500 експонатів. Також музей працює над створенням нової експозиції про історію Луганщини.

Наразі співробітники музею розробляють стратегію тематично-експозиційного наповнення, центральною темою якого мають стати події російсько-української війни на Луганщині.

Станично-Луганський краєзнавчий музей підпорядковується Луганському обласному краєзнавчому музею. Станиця Луганська – це практично лінія розмежування. Саме її першою бачать люди, які перетинають КПВВ з боку окупованої частини Луганщини. Для них це вітрина України, і якою вона буде залежить саме від команди музею.

У 2014 році Станично-Луганський краєзнавчий музей опинився в епіцентрі військових дій. З квітня по серпень 2014 року селище було тимчасово окупованим.

21 серпня 2014 року Станицю Луганську звільнили від проросійських бойовиків. Проте бойові дії в її околицях тривають досі. Пряме влучення снаряду зруйнувало дах будівлі музею, вибуховою хвилею пошкодило двері та вікна, повністю зруйнувало постійну експозицію. Співробітники, ризикуючи своїм життям під обстрілами, рятували експонати, охороняли приміщення, розміщували людей у бомбосховищі, яке розташоване у підвалі музейної будівлі.

Після руйнації музей вдалося відновити: у 2015 році зроблено капітальний ремонт. Наразі Станично-Луганський музей є осередком культурного життя громади. А також займається збором матеріалів, усних історій, експонатів, фотофіксацією подій російсько-української війни.

Музей у Попасній має унікальну колекцією, яка переважно складається з приватних збережень засновника та першого директора музею Семена Іофе. Заклад працював весь час, від початку війни. Зараз у музеї діє виставка, присвячена російсько-українській війні. Також налагоджена тісна співпраця з військовими підрозділами, які дислокуються в цьому районі. Військовослужбовці залюбки відвідують музей, знайомляться з історією краю та поповнюють його колекцію.

Усі три музеї ставлять за мету сформувати локальні багатофункціональні центри інтелектуального спілкування громади, який буде місцем освіти та дозвілля і водночас майданчиком для суспільних дискусій та формування активної громадської позиції.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ