Мозаїку ʺМоре і рибиʺ, розміщену на колишньому магазині ʺОкеанʺ (вул. Володимира Великого, 26а) відновлюють (реконструюють).
Цього року вдалося відновити стіну та нанести рельєф. Як повідомив заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, через погодні умови роботи на об’єкті призупиняють до наступного року. Усі роботи фінансує компанія-забудовник.
ʺПозиція Львівської міської ради, яку озвучував свого часу міський голова за засіданні виконавчого комітету, є в тому, що мозаїка має бути повноцінно відновлена — наскільки це можливо, використовуючи 3D-візуалізацію, наявну інформацію, креслення. І для нас було дуже важливо, щоби ці роботи координував пан Остап Патик.
Було визначено, що відновлення відбуватиметься у три етапи, які передбачають відбудування стіни, нанесення рельєфу і викладення мозаїки.
Завдяки активній роботі п. Остапа Патика сьогодні ми вже бачимо вибудовану стіну, на яку нанесено рельєф. Залишається нанести панно. Тобто величезна робота вже зроблена.
Зараз роботи будуть призупинені, об’єкт законсервують і наступного року, з настанням сприятливих погодних умов, роботи будуть відновленіʺ, — розповів Андрій Москаленко.
Як зауважив Остап Патик, львівський живописець, син Володимира Патика, автора мозаїки, технічно відновити мозаїку — можливо, адже для цього є всі необхідні креслення, матеріали, 3D-скани, а також спеціалісти, які виконують роботи. Окрім того, в цій будівлі, яку збудує компанія-забудовник, мають передбачити місце для дитячого мистецького простору.
ʺЗараз закінчено перший етап повністю. Він складає приблизно 30% усієї роботи. Якщо врахувати момент організації — то напевно половину роботи ми вже виконали.
Відповідно до 3D-скан-копії є відтворений, з точністю 1:1, сам рельєф. Є маленький нюанс — оригінальна стіна посунулася, тому цей рельєф на 5−7 см вищий від оригіналу. Рельєф завершений і по ньому вже можна класти смальту. Але, у зв’язку з погодними умовами, ми робимо перерву. Окрім того маємо великий об’єм роботи щодо прочищення камінців.
Їх потрібно помити, поколоти, посортувати за кольорами. Також треба перерахувати, що є в наявності, і докупити чого бракуєʺ, — повідомив Остап Патик.
Як додав Андрій Москаленко, у жовтні цього року на засіданні виконавчого комітету було прийнято рішення ʺПро затвердження переліку мозаїчних творів на території м. Львоваʺ. Відповідно до результатів проведеної інвентаризації, на території міста знаходиться 236 мозаїк.
ʺКожна мозаїка має бути збережена. Навіть якщо відбувається реконструкція об’єкту, на якому є мозаїка, то мозаїка має бути збережена.
Ми також опрацьовуємо пропозиції щодо внесення змін до законодавства, щоб посилити відповідальність за порушення. Я ініціював підвищення штрафів у 100 разів для фізичних і юридичних осібʺ, — додав Андрій Москаленко.
Нагадаємо, 15 лютого 2019 року були затверджені містобудівні умови та обмеження з реконструкції будівлі на вул. В. Великого, 26а, колишній магазин ʺОкеанʺ. Забудовник декларував, що мозаїку ʺМоре і рибиʺ буде збережено. Тривалий час, під час ремонтних робіт, мозаїка зберігалася. Однак 18 липня стіну з мозаїкою зруйнували. Її залишилося приблизно 12%.
Наступного дня, 19 липня, на засіданні виконавчого комітету містобудівні умови та обмеження були скасовані і було дано доручення ДАБІ у м. Львові, щоб провести перевірку робіт, які здійснювалися. До 31 липня тривала перевірка на об’єкті. За результатами перевірки були виявлені порушення. Інспекція склала відповідний протокол і наклала штраф у розмірі 90 тис. грн.
Як писало Гал-інфо, скандальну та зруйновану мозаїку "Рибки", яка розміщена на території колишнього магазину "Океан" обіцяли повністю відновити через 2-3 місяці.