Піхота, танки, артилерія, бойові вертольоти та БПЛА: декілька тисяч солдатів та офіцерів українського війська упродовж доби відпрацьовували на Львівщині завдання максимально наближені до тих, які вони виконували у зоні проведення Антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях. Про це Гал-інфо повідомив підполковник Володимир Скоростецький, регіональний медіа-центр МО України (м. Львів).
За тренувальними діями військ спостерігав особисто начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Віктор Муженко разом із групою офіцерів та представниками Командування Сухопутних військ. В такий спосіб він перевірив завершальний етап бойового злагодження однієї з механізованих бригад Збройних Сил України, який відбувся на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки на Львівщині.
До проведення бригадного тактичного навчання із бойовою стрільбою військова частина готувалась упродовж декількох місяців. Від того часу, як бригада була виведена із зони проведення Антитерористичної операції для відпочинку та відновлення і удосконалення бойових спроможностей. За цей час механізована частина була укомплектована технікою та озброєнням, а також особовим складом відповідно до потреб. На військовому полігоні підрозділи бригади пройшли повний цикл бойового злагодженняі підготовки до виконання завдань за призначенням з урахуванням досвіду протистояння гібридним формам збройної агресії.
Під час навчання особовий склад окремої механізованої бригади діяв в умовах тактичної обстановки, яка динамічно змінювалась. Завдання, які ставились перед командуванням та підрозділами бригади мали комбінований характер: дії у обороні та наступі, застосування різних видів артилерії, засобів протиповітряної оборони тощо. Одним з важливих завдань у ході навчання було відпрацювання взаємодії механізованих підрозділів з іншими родами та видами військ. Зокрема, вводні стосувались спільних дій наземних сил та підрозділів армійської авіації та Повітряних сил ЗС України. Взаємодії піхоти та артилерії під час відпрацювання завдань на єдиному оперативно-тактичному фоні.
Начальник Генерального Штабу відмітив,що під час нарощування обстановки практику здобувають не лише військовослужбовці, які перебувають безпосередньо у бойових порядках, але й апарат керівництва навчанням. Це дієва форма підготовки офіцерів у тому числі і вищої ланки до самостійного прийняття рішень та управління військами,надає можливість більш якісно і більш ефективно застосовувати підрозділи під час бойових завдань широкого спектру.
Крім того, генерал армії України Віктор Муженко наголосив, що у проведенні тактичних навчань командирам не варто розраховувати лише на відпрацювання дій за сценарієм. У реальному бою такого не відбувається, тому потрібне тактичне розуміння можливостей підрозділу і, відповідно, творчий та ефективний підхід до прийняття рішень. Зокрема, під час завершального етапу бойового злагодження механізованої бригади, чимало вказівок командирам надавалось не за сценарієм. Кожен із них приймав рішення і діяв по факту, за обстановкою. До прикладу, для підрозділів бригади чималораптових вводних стосувались маневреності дій. Начальник Генерального Штабу зауважив, що увага до виконання маневрів та мобільність підрозділів надає можливість більш ефективно застосовувати наявні сили і засоби в різних районах і рубежах.
– Загальна оцінка дій та навченості особового складу та командування бригади позитивна, – зазначив генерал армії України Віктор Муженко. – Оскільки процес бойової підготовки підрозділів Збройних Сил України відбувається безперервно. В процесі з’являються нові форми і методи застосування наших підрозділів. Основна увага звертається на ефективність командування підрозділами, оперативність, взаємодію видів та родів військ та застосування ними наявного озброєння і техніки. До того ж, основний загал військовослужбовців – це люди з реальним бойовим досвідом.
Говорячи про плани бойового навчання військ, начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Віктор Муженкопідкреслив, що у контексті підготовки враховуються загрози сьогодення. Зокрема, розміщення військ країни-агресора навколо кордонів України. Він також зазначив, що з минулого року і до цього часу проведено близько двох десятків тактичних навчань бригадного рівня та близько шести десятків батальйонних тактичних навчань. Зважаючи на те, що керівництво оперативних командувань та механізованих бригад досягло відповідного методичного рівня у підготовці підрозділів, цей процес організовується комплексно. Разом з питаннями бойового застосування військ відпрацьовуються елементи бойового та технічного забезпечення. У 2016 році передбачені кошти не лише для проведення заходів бойової підготовки військ, але й продовжиться процес модернізації озброєння та військової техніки Збройних Сил України. Стосовно розвитку інфраструктури військових полігонів,Головнокомандувач ЗС України зазначив, що на таких полігонах, як Широкий Лан, МЦМБ на Львівщині та інших військових об’єктах, які використовуватимуться для тренування особового складу, продовжиться розвиток інфраструктури до рівня, який не поступатиметься аналогічним об’єктам армій європейських країн.