Сьогодні о 10.00 в Києві на вул. Прорізній, біля Молодого театру, і у Львові о 13.00, біля Оперного театру відбулися мітинги молоді проти насилля у вишах і театрах
Серед учасників у Києві – відомі актори, акторки, режисери та режисерки, а у Львові – студенти – майбутні актори і театрознавці й молоді актори, які зібралися, щоб привернути увагу до важливих змін у театральній сфері.
Власне, все почалося місяць тому, коли одна з колишніх жертв насилля керівника Молодого театру в Києві Андрія Білоуса оприлюднила факти домагання викладача і режисера. Тоді, як снігова лавина, посипалися спогади й одкровення колишніх студенток і діючих актрис про домагання з боку викладачів Київського університету театру, кіно і телебачення ім. Івана Карпенка-Карого, керівників курсів, режисерів тощо… Дописи в соцмережах почали з’являтися під кришміткою #немовчи. Молоді люди і громадськість почали вимагати звільнення з посади очільника Молодого театру Андрія Білоуса… Їх підтримали знані актори Дарина Федина, Олександра Люта, Ірма Вітовська, Римма Зюбіна та інші.
Оскільки Київська міська адміністрація та університет Карпенка-Карого встали на захист звинувачених, то хвиля обурення і протесту стала ще потужнішою. Почали з’являтися дописи під кришміткою #46.
Річ у тім, що 46 акторок та акторів відкрито розповіли про системні проблеми насильства та утисків у театрі. Вони вимагають змін, щоб театральна сфера в Україні стала простором безпеки, поваги та справедливості.
Зокрема, у Львові перед Оперним театром, молоді люди стояли з саморобними плакатами (картонки з-під піци та інших підручних засобів) із написами: «Нас більше, ніж 46!», «Режисер керує сценою, а не долями», «Театр без насилля», «Розплющ очі», «Не мовчи», «Мистецтво – це вибір, а не примус», «Актори – не реквізит для режисера» тощо…
Багато хто визнає, що проблема насилля – як психологічного, так і сексуального – то питання не лише театрів і театральних вишів. Таке в тій чи іншій мірі стосується майже всіх закладів вищої освіти. «Співаючий ректор» Михайло Поплавський теж став «героєм» викриттів і звинувачень у сексуальних домаганнях. Залишається сподіватися, що весь цей хайп не затихне так само несподівано, як почався, і матиме результати. А ті молоді люди, які зібралися сьогодні у Києві і у Львові на протестні мітинги, роблять це заради себе і заради майбутніх студентів, які прийдуть після них, щоб таке явище, як насилля, залякування, домагання зникли з терен наших закладів вищої освіти, театрів і з усіх установ, де мають місце бути, на жаль…
Людмила ПУЛЯЄВА
