Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Полярники, які зимуватимуть на станції "Академік Вернадський" пройшли тренінг

Учасники річної 25-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) пройшли тижневий тренінг перед відправкою на станцію ʺАкадемік Вернадськийʺ. Про це інформує прес-служба ДУ "Навчальний антарктичний науковий центр".
Фото: НАНЦ

Навчання тривало з 29 лютого до 6 березня 2020 року на базі Низькочастотної обсерваторії Радіоастрономічного інституту НАН, що в с. Мартове неподалік Харкова.

Майбутні зимувальники отримали ті знання та навички, які знадобляться їм для життя та роботи в умовах Антарктиди. На станцію 25-та УАЕ поїде вже наприкінці березня.

ʺРічна експедиція зазвичай складається як з досвідчених учасників, так і з новачків. Цього разу в команді – половина новачків. Тож навчання є дуже важливим елементом підготовки до року в Антарктиді. Тим паче під час тренувань учасники вже максимально ʺвідокремленіʺ від зовнішньої світу, що дозволяє побачити їхню командну взаємодіюʺ, – пояснив очільник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий.

Зокрема, вчені ознайомилися з вимірювальними комплексами обсерваторії, адже подібні прилади розміщені на станції ʺАкадемік Вернадськийʺ. У наших широтах в обсерваторії вимірюють ті ж параметри атмосфери та навколоземного космічного простору, які досліджують на ʺВернадськомуʺ.

ʺОдин з видів приладів – індукційні магнітометри українського виробництва. Ці надчутливі пристрої реєструють сигнали шуманівського резонансу, які є результатом випромінювання світових гроз. Магнітометри утворюють глобальну мережу. Її елементи, окрім Мартового, встановлені також на станції ʺАкадемік Вернадськийʺ та в Арктиці, на базі партнера Радіоастрономічного інституту – Арктичного університету Норвегії. Саме завдяки полярним пунктам, де рівень перешкод мінімальний, мережа дозволяє патрулювати грозову активність у масштабах всієї планетиʺ, – розповів організатор тренінгу, заввідділом радіофізики геокосмосу Радіоастрономічного інституту Андрій Залізовський.

Також вчені-геофізики тренувалися обробляти дані з цифрового іонозонду, високочастотних приймачів, метеостанції – обладнання, що допомагає відстежувати стан навколоземного середовища. Ці прилади, зокрема, важливі для якісного радіозв’язку, надійної роботи GPS-позиціонування, налаштування резервного каналу комунікації з літаками тощо.

Частина тренінга була присвячена вивченню теорії: лекціям про правовий статус Антарктики, вимоги природоохоронного законодавства, техніку безпеки на станції тощо.

Учасники 25-ї УАЕ, які були в попередніх експедиціях, поділилися досвідом з тими, хто поїде на крижаний континент вперше.

ʺМи говорили про проблемні ситуації, які можуть виникати під час зимівлі, техніку безпеки, дивилися, як влаштовані будівлі станції тощоʺ, – зазначив керівник 25-ї УАЕ Юрій Отруба, який вже вшосте вирушить на зимівлю.

Протягом зборів за командою спостерігали психологи. Вони звертали увагу на можливі ʺслабкі місцяʺ і давали поради, як уникнути напруги в колективі.

Також учасники мали змогу спробувати страви кухаря Василя Омеляновича, який цілий рік готуватиме для них на станції. Для нього це буде вже п’ята зимівка.

Нагадаємо, що учасників 25-ї УАЕ було відібрано на відкритому конкурсі, без жодних гендерних обмежень.

Такий відбір НАНЦ провів уже вдруге. Тож у складі команди з 12 зимівників на станцію вирушать 2 жінки: біолог Євгенія Прекрасна та геофізик Анна Соїна. Натомість з 24-ї УАЕ додому повернуться біолог Оксана Савенко та лікарка Наталя Бабій.

Як писало Гал-інфо, неподалік української Антарктичної станції виявлено підльодовикове озеро.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ