Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика

Представники Моніторингової місії ООН з прав людини відвідали КСУ

Сьогодні, 23 жовтня, відбулася робоча зустріч Голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького з Головою Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільдою Богнер. Про це Гал-інфо 23 жовтня повідомили у відділі комунікацій КСУ та правового моніторингу.

У заході також взяли участь керівник Секретаріату Конституційного Суду України Віктор Бесчастний та спеціалісти Моніторингової  місії ООН з прав людини в Україні Сергій Курносенко та Михайло Сорочишин.

Діяльність органу конституційної юрисдикції України направлена на забезпечення верховенства Конституції України, захист прав і свобод людини і громадянина, – зазначив Голова Конституційного Суду України, – тож візит представників Місії та обговорення стану забезпечення прав і свобод людини та їх практичної реалізації є надзвичайно важливим.

Матільда Богнер поінформувала, що Місія працює в Україні з 2014 року з метою спостереження та звітування про ситуацію з правами людини в Україні. Вона підкреслила, що особлива увага приділяється ситуації на сході України та у Криму.

Вона презентувала присутнім висновки та рекомендації Управління Верховного комісара ООН з прав людини, висловлені в доповіді «Права людини в контексті відправлення правосуддя у кримінальних справах, пов’язаних з конфліктами в Україні». Після чого було висвітлено проблеми з правами людини в кримінальних провадженнях, пов’язаних із конфліктом, що розглядаються українським судами, зокрема на непідконтрольних територіях Донецької і Луганської областей та в Криму.

Під час спілкування сторони акцентували увагу на низці рішень Конституційного Суду України, пов’язаних із захистом прав людини.

Насамперед учасники обговорили право на свободу, справедливий суд та ефективний правовий захист. У цьому контексті представники Місії позитивно оцінили Рішення Конституційного Суду України від 25 червня 2019 року, яким Суд визнав ч. 5 ст. 176 Кримінального процесуального кодексу України неконституційною, зокрема тому, що вона обмежувала судовий контроль за триманням під вартою і таким чином перешкоджала здійсненню права особи на свободу.

Вони відзначили позитивний вплив Рішення Конституційного Суду України на стан захисту прав людини в державі у вказаному аспекті.

Йшлося також про рішення Конституційного Суду України щодо карантинних обмежень, в якому Суд наголосив, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом, водночас встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить Основному Закону держави.
Вкотре схвальний відгук від представників Моніторингової місії ООН отримало Рішення КСУ щодо відповідності Конституції України статті 375 Кримінального кодексу України, яким було визнано неконституційною оспорювану статтю.

Голова Суду звернув увагу на деякі проблемні моменти виконання рішень Конституційного Суду України. На його думку, необхідно запровадити чіткий механізм контролю за виконанням рішень Конституційного Суду України.

Сторони обговорили й інші актуальні питання, зокрема нинішні спроби чинити вплив на діяльність Суду. За словами Олександра Тупицького ситуація, що створюється навколо ухвалених рішень Конституційного Суду України та розгляду окремих справ викликає глибоку занепокоєність, оскільки вона дестабілізує суспільно-політичну ситуацію в країні та допускає здійснення неправомірного впливу на Конституційний Суд України загалом і окремих суддів Конституційного Суду зокрема.  

Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер зазначила, що їй відома вказана проблематика.

Голова Конституційного Суду України висловив вдячність представникам Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні за візит та наголосив на готовності Конституційного Суду України до подальшої співпраці.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ