Відповідне питання обговорили під час засідання комісії фінансів та планування бюджету.
Цього тижня під час засідань комісій Львівської міської ради тривають обговорення бюджету Львівської міської територіальної громади на 2025 рік. Депутати вносять пропозиції та правки, шукають способи підтримати коштами різні галузі та водночас фінансово забезпечити Збройні Сили України. А вже 19 грудня під час пленарного засідання міської ради відбудеться обговорення бюджету Львівської МТГ на 2025 рік.
Водночас під час комісії фінансів і планування бюджету виникли і активні обговорення доцільності спрямування коштів в освітній сфері. Зокрема, комісія освіти і науки внесла пропозицію передбачити кошти у розмірі 340,7 млн грн на програму “Вчитель, що надихає” (яку відділили від програми “Освітня премія Львова”).
“Ми маємо у планах через процедуру створити можливість отримання вчителями премії, яка буде становити в середньому 25-30 тис. грн на 12 місяців. Це аналог того, як держава зробила сертифікацію вчителям початкових класів, яка вже кілька років існує. Вчителі проходять певний відбір, і ті, хто в ньому беруть участь, пізніше отримують надбавку”, - зазначив начальник управління освіти департаменту розвитку Львівської міської ради Андрій Закалюк. Зазначимо, що держава пропонує вчителям початкової школи отримувати надбавку у розмірі 20% до заробітної плати.
Андрій Закалюк зазначив, що отримати премію зможуть лише тисяча вчителів, які пройдуть певний вибір, адже неможливо знайти універсального підходу до всіх. “Розбити суму на них на всіх – це абсолютно не вирішить нам жодної проблеми, у першу чергу, з тими предметами і вчителями, з якими ми маємо катастрофічну проблему. А її ми маємо в першу чергу з вчителями старшої школи. Йдеться про вчителів англійської мови, хімії, фізики, інформатики. Тих вчителів, яких найважче знайти”, - додав начальник управління освіти.
Водночас таке планування фінансів спричинило активну дискусію під час засідання комісії.
“Тобто грошей в програму “Спротиву” ми закладаємо із живих коштів по суті нуль. Будемо брати кредит. Це програма, яка працює два роки, вже третій. А у програму, яку ми тільки плануємо, закладаємо в живі гроші. Яка у мене є пропозиція? Я однозначно за те, щоб підтримували вчителів, тренерів, людей, які дають освіту і знання нашим дітям і нашому майбутньому. Але нам вже з січня треба допомагати війську, точніше нам не можна зупинятися ні на пів секунди”, - зазначила голова фінансової комісії Наталія Шелестак.
Очільниця комісії відзначила, що ці 340.7 млн грн слід перезакласти в міську програму національного спротиву, які можна буде отримати у формі кредиту від Міністерства фінансів України. Натомість нову програму преміювання вчителів слід розглядати вже тоді, коли вона буде чітко розроблена. Окрім цього, виникає запитання щодо доцільності та раціональності преміювання лише 1000 вчителів, хоч їх у місті працює близько 23 тисяч.
“Я згоден повністю, що ми найдорожче, що маємо, – дітей. Але це програма повинна бути реальною, не от ми зараз закладаємо бюджет і прокричимо всі, що ми заклали. Навіть програму ніхто не бачив! Тобто логіка зрозуміла: ми за… Я повністю підтримую підхід Наталії: позичимо кошти, повернемо 350 млн. Але 50 додамо, щоб [премії отримали] вчителі музичних шкіл, творчих шкіл, ті, що малювання вчать. Це ж теж вчителі. Має бути пропорційно, щоб всі побачили, що ми не за один сегмент подбали. Тренери також мають отримати”, - відзначив голова фракції "Європейська Солідарність" у Львівській міськраді Петро Адамик.
Наталія Шелестак наголосила, що наразі немає коштів, які міська рада може дозволити собі заморозити. Зараз слід виходити з того, що кошти слід реалізовувати відповідно до розробленої програми. “Немає програми – немає про що говорити”, - зазначила голова комісії.
Нагадаємо, що у четвер, 19 грудня, під час пленарного засідання Львівської міської ради відбудеться обговорення бюджету Львівської міської територіальної громади на 2025 рік.