Сьогодні, 3 січня, у прес-центрі «Гал-інфо» відбулася презентація промоційного відеоролика «Холмське Різдво», який виник у результаті співпраці Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького, Інформаційної агенції «Гал-інфо» та товариства Холмщина.
Проєкт покликаний розповісти про культуру та звичаї українців Холмщини.
Під час презентації гості заходу ознайомились із культурою та звичаями святкування Різдва українцями з Холмщини, скуштували традиційні різдвяні страви, побачити зразки давньої вишивки, а також почули наживо народні колядки холмчаків.
Авторами проєкту є журналісти АІА «Гал-інфо» Олена Ляхович та Анна Джунківська.
«Історія українців Холмщини сповнена драматизмом. Вони зазнали важких випробувань – русифікація, полонізація, етнічні чистки та депортація. Це лише частина того жаху, який їм довелося переживати. Але цими людьми можна лише захоплюватися, адже незважаючи на усі випробування вони зберегли свої традиції, культуру та українську мову», - сказала Анна Джунківська.
«Ми маємо ще більше розповідати про культурні цінності нашого народу і популяризувати їх. Українці з Холмщини – це дивовижні люди і вони заслуговують, аби про них дізналися усі. Цей проєкт був повністю волонтерським і ми дякуємо усім, хто витратив свій час і ресурси, аби з’явилися ці промоційні відеоролики. Перший ролик - атмосферний і розповідає про тихе сімейне святкування холмської родини. Другий - це запис народних холмських колядок», - сказала Олена Ляхович.
«Гал-інфо» висловлює щиру подяку операторові Роману Гнатишину, координаторові проєкту Лесі Гарасим і Музею народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького, товариству Холмщина, Державному меморіальному музею Михайла Грушевського за співпрацю.
Особлива подяка колядникам - членам товариства Холмщина: Іван Гринь Євген Крилошанський Володимир Возняк Ігор Божко Богдан Бодейко Бєляєва Наталя Крик Галина Нечай Галина Божко Юлія Гривняк Неля Стадник Анна Завадка Ірина. Вони виконали народні колядки з Холмщини в аранжуванні Мирона Дацка: "Ой в холмській землі", Зійшло, зійшло три місяці", "Там на річці, на Вовнянці".
Нагадаємо, що Холмщина (нині перебуває в складі Польщі) розташована на схід від річки Вепр до Західного Бугу і з етнографічного погляду є частиною Волині. На півдні вона межує із Сокальщиною, на заході – з Люблінщиною, на півночі – з Підляшшям. Українське населення проживало на цій території віддавна.
Українці Холмщини пережили багато страждань і поневірянь особливо в роки Першої світової війни. Російські війська, відступаючи, знищували села, а більшість населення евакуювали вглиб Російської імперії – аж до Казахстану.
в 1930-х роках, особливо у 1937–1938 рр., українські села в Польщі були піддані жорсткій полонізації. Розправ з боку різних польських формувань українці зазнавали й у 1940-х роках. У березні 1944 р.
Минулого року, напередодні Різдва Гал-інфо спільно з Фотографіями старого Львова, Музеєм народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького та спільнотою "Бойківщини" створили промоційний фільм про Бойківське Різдво.