Слухай онлайн
Cуспільство

Що робити, якщо Ви стали учасником ДТП?

Моторно-транспортне страхове бюро України пояснило, як потрібно діяти у разі настання дорожньо-транспортної пригоди.

Дії осіб у разі настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування чітко визначені у статті 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». А саме учасники ДТП зобов'язані:  

  • терміново повідомити про ДТП відповідний підрозділ Національної поліції   України;
  • проінформувати один одного про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;
  • вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;
  • невідкладно (не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП) письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності або у випадках, передбачених статтею 41 Закону про автоцивільну відповідальність, - МТСБУ, повідомлення про ДТП, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу.

Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально. Якщо не повідомити страховика у триденний термін, то після відшкодування збитків, заподіяних третій особі, страховик має право вимагати від свого страхувальника компенсації понесених витрат. 

Під час оформлення відповідних документів про дорожньо-транспортну пригоду відповідний підрозділ Національної поліції України встановлює та фіксує необхідні відомості щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності учасників цієї пригоди.  Так, страхова сума за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 100 тис.грн на одного потерпілого (у попередній редакцієї закону – 50 тис.грн), а розмір страхової суми за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих, – 200 тис.грн на одного потерпілого (раніше – 100 тис.грн).

У разі настання ДТП за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови:

  • відсутності травмованих (загиблих) людей. Навіть, елементарні ушкодження руки унеможливлюють складання євпропротоколу. Адже, якщо в подальшому потерпілий звернеться до страхової компанії з вимогою відшкодувати кошти для лікування наслідків певної ДТП, та своєю чергою може, навіть, анулювати, відшкодування за майно;
  • за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння;
  • за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про ДТП (європротокол). 

Після складення європротоколу водії мають право залишити місце ДТП та звільняються від обов'язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про її настання. У разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі  відповідного підрозділу Національної поліції України розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати 50 тис. грн. - з 12 лютого 2016 року. 

Важливо! Водії та власники транспортних засобів, причетних до ДТП, власники пошкодженого майна зобов'язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП, до тих пір, поки його не огляне призначений страховиком або МТСБУ аварійний комісар або експерт, а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна.

Учасники ДТП звільняються від обов'язку збереження пошкодженого майна (транспортних засобів) у такому стані, в якому воно знаходилося після дорожньо-транспортної пригоди, у разі якщо не з їхньої вини протягом 10 робочих днів після одержання страховиком (МТСБУ) повідомлення про ДТП його уповноважений представник не прибув до місцезнаходження такого пошкодженого майна.

Додамо, що за даними поліції, у період з січня до листопада 2017-го року в Україні сталось 146 тисяч ДТП, в яких загинуло 3 058 осіб і понад 31 тисяча людей були травмовані. Для порівняння начальник департаменту патрульної поліції Нацполіції Євген Жуков озвучив дані за 2016-й рік. Торік на українських дорогах сталось 155 тисяч ДТП, в яких загинуло 3187 українців, ще 32 тисячі осіб були травмовані.

У поліції наголошують, що 2018-2020 планують знизити кількість ДТП на українських дорогах та постраждалих у них. Для цього планують:

  • впровадження фотовідеофіксації порушень на дорогах;
  • збільшення розмірів штрафів за водіння в нетверезому стані, залишення місця ДТП, керування транспортним засобом без посвідчення водія , тощо.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ