Міжнародний день жестових мов ухвалено на 72-й сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 19 грудня 2017 року і відзначається щороку 23 вересня, починаючи з 2018 року.
Дата 23 вересня була обрана не випадково, адже саме у цей день 1951 року у Римі (Італія ) була заснована Всесвітня федерація глухих (ВФГ), яка натепер об’єднує понад 70 мільйонів глухих людей у всьому світі та 135 національних асоціацій глухих.
Однією з головних цілей ВФГ є збереження жестових мов та культури глухих як передумов реалізації прав людини для глухих осіб.
Метою Міжнародного дня жестових мов є підвищення обізнаності суспільства про жестові мови та посилення статусу жестових мов.
Завдяки сучасним технологіям послуга надання допомоги перекладача жестової мови в теперішніх умовах стала доступною для всіх.
В Україні ця корисна послуга під назвою «Сервіс УТОГ» створена відділом зв’язків з громадськістю виконавчого апарату Центрального правління УТОГ. Послуги перекладу надаються всім, хто звернувся, БЕЗКОШТОВНО.
Користь від такої допомоги є не лише особам з порушеннями слуху, а й чуючим людям, які повинні порозумітися з ними, щоб надати їм необхідну допомогу: медикам, працівникам соціальних служб, поліції тощо.
У Львівській області дану послугу надають перекладачі жестової мови Львівської обласної організації УТОГ в рамках провадження статутної діяльності.
У 2020 році за результатами проведених конкурсів, Львівській обласній організації УТОГ з обласного бюджету надано дофінансування на реалізацію мікропроєкту «Дистанційна доступність для людей з інвалідністю по слуху» в сумі 12,6 тис. гривень, а також фінансову підтримку на статутну діяльність для виконання проєкту «Доступність до інформації жестовою мовою» в сумі 46,67 тис. гривень.
Заходи відбуваються в рамках реалізації Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської області на 2018-2020 роки.
Загалом, заходами проєктів буде охоплено близько 2400 осіб з вадами слуху.