Notice: Undefined index: volyn in /home/galinfo/web/galinfo.com.ua/public_html/lib/custom/mo_news_func.php on line 97
Новини України: Центр досліджень визвольного руху опублікував документи віднайденого архіву УПА
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Волинь

Центр досліджень визвольного руху опублікував документи віднайденого архіву УПА

До 80-ї річниці створення Української повстанської армії Центр досліджень визвольного руху оприлюднив першу частину оцифрованих документів з архіву повстанців.
Роман Шухевич з сестрою.

Про це інформує пресслужба Центру.

"Нам вдалося встановити номер підпільної пошти "612". Цей номер належав Головному командиру УПА, а також Голові Бюро Проводу ОУН - Роману Шухевичу. Найбільше конвертів із матеріалами з цього архіву адресувалися саме на цей номер. Враховуючи, що в архіві є різні документи, як хроніки сотень УПА, звіти із теренів, описи боїв тощо, а також, що ці матеріали надходили із різних територій, - Львівщина, Тернопільщина, Станіславівщина, Закерзоння. Ми припускаємо, що цей архів комплектувався для використання  Проводом ОУН, а оскільки в цей час на території Рогатинщини перебував Роман Шухевич, то й матеріали надходили на його адресу», - пояснює Руслан Забілий, генеральний директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» і член вченої ради ЦДВР.

Архів віднайшли у Стратинських лісах Рогатинського району на Івано-Франківщині у 2019 році. 

До збірки увійшли:

  • відомості про сотні "Гайдамаки" та "Орли";
  • хроніки сотень  "Гайдамаки", "Чорноморці", "Бурлаки", "Рубачі";
  • звіти відділів УПА воєнних округ "Буг" та "Говерля";
  • дані про власні та ворожі втрати в людях і майні від переходу фронту;
  • "Два етапи УПА (Спроба огляду повстання і дій УПА в період німецької окупації)" тощо.

Колекцію з понад 30-ти документів публікує Центр досліджень визвольного руху на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

Архів віднайшли у Стратинських лісах Рогатинського району на Івано-Франківщині у 2019 році. Важливим елементом цього архіву є хроніки сотень «Сірі Вовки» та «Бурлаки» із воєнної округи «Лисоня». Документи не публікувалися раніше і вперше стануть доступними для усіх зацікавлених після майже 80-ти років із дня їхнього створення.

Збірка містить відомості про формування декількох сотень УПА, вишкільні табори, побут, рейди та інші події з їхнього життя. Наприклад, в одній з хронік мова йде про проповідь для воїнів та спільну вечерю зі священиками, святкування Зелених свят, організацію при сотні курсів санітарів та мінерів. Окрім цього хроніки доповнені поезіями, що присвячені сотні, описи свят супроводжуються детальними згадками про традиції, пісні тощо.

Серед документів колекції — інформація про підвищення у ступенях та нагородження Хрестами бойової заслуги вояків УПА з переліком їхніх псевдо.

Також архів містить заклик до селян Прикарпаття саботувати хлібозаготівельну кампанію більшовицької влади: "Не дозвольте, щоб на Вашій праці росла сталінська імперія, новітня тюрма народів… Ні зерна сталінській клітці з нового врожаю Зривайте пляни “державних” хлібозаготівель… Геть нелюдський грабунок хліба з українського села!".

Важливим елементом цього архіву є хроніки сотень "Сірі Вовки" та "Бурлаки" із воєнної округи "Лисоня". Документи не публікувалися раніше і вперше стануть доступними для усіх зацікавлених після майже 80-ти років із дня їхнього створення.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ