Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

У Греції за запитом Литви затримали ветерана АТО

На території Греції під час перетину кордону затримали ветерана АТО Олександра Радкевича. Процес відбувся за запитом Литви, де він заочно засуджений за воєнні злочини у справі щодо подій 1991 року.

Про це інформує Суспільне з посиланням на правозахисниці, координаторку у Медійній ініціативі за права людини Ольгу Решетилову.

"14 вересня під час перетину кордону у Греції був затриманий громадянин України, ветеран АТО Олександр Радкевич. Як виявилося згодом, його затримали за запитом Литви, де Олександр був заочно засуджений за так званою справою 13 січня. Йдеться про події 1991 року, коли радянська влада, ввівши війська до Литви, силою намагалася повернути країну до складу СРСР. Тоді, під час штурму військовими телевежі у Вільнюсі, загинуло 15 осіб", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у березні 2019 року Вільнюський окружний суд засудив 67 осіб за скоєння воєнних злочинів під час подій у січні 1991 року. Цим вироком до 10 років засудили зокрема колишнього міністра оборони СРСР Дмитра Язова та колишнього офіцера КДБ Михайла Головатого.

"Але серед засуджених виявився і громадянин України Олександр Радкевич, який на початку 1991 року служив у 107-й мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР, 11 січня 1991 року був призначений водієм-механіком танку, який знаходився поряд з Будинком друку у Вільнюсі, за який йшла боротьба. Про вирок щодо нього Олександр не знав, хоча добровільно співпрацював зі слідством і був допитаний 2014 року як свідок українською прокуратурою у рамках міжнародної правової допомоги, яку Україна надавала Литві. Згодом Олександр зі свідка перетворився на обвинуваченого", — пояснила Решетилова.

За її словами, Радкевича звинувачують у тяжких воєнних злочинах: вбивство, нелюдське поводження, використання заборонених методів ведення війни. Вона додає, що звинувачення "фактично лише за те, що він був присутній у Вільнюсі у січні 1991 року як військовий радянської армії".

Як запевнила правозахисниця, "дії Радкевича не спричинили шкоди будь-якій людини, що чітко видно із самого вироку". Також вона назвала такий підхід до судочинства "абсолютно недопустимим".

Решетилова додала, що 20 жовтня міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс підтвердив, що Литва видала європейський ордер на арешт Радкевича і тепер просить Грецію видати громадянина України їй для відбування покарання.

Крім того, Українська Гельсінська спілка з прав людини залучила адвокатів трьох, які перебувають на зв’язку з грецькими юристами для оскарження рішення грецького суду про видачу Радкевича Литві. Там припускають, що воно буде не на користь затриманого. Також додається, що за цим вироком засуджено ще щонайменше 10 громадян України.

Водночас речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомив виданню УНН, що Консульство України в Салоніках займається справою Радкевич.

"Консульство України в Салоніках займається справою заарештованого в Греції громадянина України на запит іншої європейської держави. Консули підтримають із українцем регулярний зв'язок, він забезпечений українськими і грецькими адвокатами, умови його утримання прийнятні", - сказав Ніколенко.

"22 жовтня адвокат планує приїхати до Афін для захисту інтересів нашого громадянина під час розгляду прокуратурою Верховного суду Греції апеляційної скарги на рішення окружного прокурора регіону Фракія. За нашими оцінками, розгляд апеляції може тривати кілька місяців. 25 жовтня заарештованого також мають відвідати українські консули", - зазначив він.

Зі слів дипломата, МЗС задіяло і інші контакти із грецькою стороною, зокрема через правоохоронні органи та офіс уповноваженого з прав людини.

Дипвідомство наполягає на об’єктивному і неупередженому розгляді справи із повним дотриманням законних прав українського громадянина.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ