Загалом фруктовий садок на території Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові росте вже давно. Свого часу навіть сам Михайло Грушевський висаджував там грушки. Більш того, є свічення того, що видатний український історик бідкався, мовляв саджанець не береться.
Сьогодні довкола садиби ростуть грушки, сливки, вишні, горіхи, кущі жасмину, бузок, магнолія та інші дерева, квіти. Також ділянку прикрашає розкішна клумба. Існує таке припущення, що її спроектував інженер міських плантацій Арнольд Рерінг, який створив усім відомий Стрийський парк.
Цікавий та маловідомий той факт, що перед музеєм 20 років тому з’явився сад з дев’яти квітучих президентських яблунь. Як так сталось? Справа у тому, що 14-15 травня 1999 року у Львові проходив Шостий Саміт президентів країн Центральної Європи. Серед учасників по праву визначної події були:
- Президент Республіки Польща (1995-2005) Александр Кваснєвський;
- Президент Угорської Республіки (1990-2000) Арпад Гьонц;
- Президент Республіки Словенія(1991-2002) Мілан Кучан;
- Президент Чеської Республіки (1993-2003) Вацлав Гавел;
- Президент Республіки Румунія (1996-2000) Еміл Константинеску;
- Президент Республіки Болгарія (1997-2002) Петар Стоянов;
- Президент Австрійської Республіки (1992-2004) Томас Клестіль;
- Президент Федеративної Республіки Німеччина (1994-1999) Роман Герцог.
Дерева збереглись до наших часів. Завдяки дбайливому ставленню працівників музею до садочку, цвіт яблунь милує око щовесни.
Як розповіла у коментарі для Гал-інфо вчений секретар музею Софія Легін, переважно яблуні починають цвісти у травні. “Ось, наприклад, сьогодні дерева вже відцвіли і почали рясно плодити. Фрукти з цих дерев завжди червонощокі і дуже соковиті. Врожай вже можна буде збирати восени. І дуже символічно, що саме 29 вересня на день народження Михайла Грушевського плоди наливаються. Ми їх збираємо і пригощаємо гостей, які завітали до нас на святкування”.
За спостереженнями працівників музею, найпершим починає плодити дерево, яке посадив Леонід Кучма. Кажуть, що тут немає жодної містики, просто саджанець був вдало розташований і відповідно на нього найкраще попадає сонячне проміння.
Прогулюючись серед президентських яблунь разом зі Софією Легінь, їй пригадалась одна дуже цікава історія з життя. "Пару років тому під час мого чергування у музей прийшла пара молодят. Поспілкувавшись з ними, виявилось, що хлопець з дівчиною тільки-но взяли шлюб. Вони звернулись до мене з пропозицією посадити перед садибою Грушевського саджанець. Це добра справа, тому ми підтримали та реалізували разом цей задум".
"Торік у садибі вперше провели фестиваль. Цьогоріч він вже стане традиційним. Тож, запрошуємо усіх львів'ян та гостей міста 26 травня на Другий музейний фестиваль "Свято у Президентському саду". Ми приурочили його 20 років з дня висадження першої президентської яблуні.
У програмі з 12:00 до 18:00 заплановані ярмаркові забави, лицарські бої, виставки живопису, іконопису, вишивки, виробів з бісеру, книжкові виставки, майстер-класи з гончарства, соломоплетіння, витинанки, виготовлення ляльки-мотанки та зернових кораликів, хусткування та багато іншого.
Окрім того ми запросили музеї з різних куточків України, які представлять себе у Львові. Таким чином відвідувачі садиби Грушевського познайомляться з Державним історико-культурним заповідник “Межибіж”, Суми, Київ, Бережани, Дніпро та інші міста".
Також виступатимуть українські ентографічні колективи "Родовід","Світлиця", «Ойкумена», фольклорні колективи та львівські естрадні виконавці - «МедОркерстра», Анастасія Ільків.