Дім Франка святкує 80-ліття. Ювілей припадає на 10 жовтня — саме цього дня 1940 року музей прийняв перших відвідувачів у будинку Франка, в якому Іван Якович жив у 1902 — 1916 рр. Про це Гал-інфо у пресслужбі ЛМР.
ʺВітаю вас у Львівському національному літературно-меморіальному музеї імені Івана Франка, який сьогодні святкує свій поважний ювілей. 80 років — це поважний вік для людини і дуже серйозний вік для меморіального музею. Музей Івана Франка — один з найстаріших літературно-меморіальних музеїв в Україні. Але це й молодий вік. Ми прагнемо бачити наш музей живим і відкритим не лише до свого славного минулого, а й для свого майбутнього. Музей — це впершу чергу люди, тому я дуже радий, що сьогодні тут стільки гостейʺ, — сказав Богдан Тихолоз, директор музею.
ʺВід імені міського голови Львова хочемо привітати вас з днем народження Дому Франка — найріднішого, найтеплішого і найзатишнішого дому у нашому місті. Хочемо побажати вам, щоб ви були в гармонії і благодаті, в добробуті і розквітіʺ, — зазначила Наталія Бунда, директорка департаменту розвитку Львівської міської ради.
Опісля Наталія Бунда вручила диплом для колективу музею за вагомий внесок в збереження, відновлення та розбудову культурної спадщини м. Львова та з нагоди 80-ї річниця створення Дому Франка.
ʺЯ хочу подякувати Богдану Тихолозу і всій його команді за те, що вони створили таку атмосферу справжності, де живеш і перебуваєш сам із собою, не притворяючись кимось. А ще за те, що тут панує любов і радістьʺ, — додала Катерина Кіт-Садова, дружина мер Львова, та вручила символічні прапорці України для Віри Бонь, багаторічної працівниці музею, та Богдана Тихолоза, директора Дому Франка.
Опісля привітальних слів від гостей етногурт Kurbasy подарував музею ексклюзивний музичний дарунок — ʺПісні для Франкаʺ.
Також відвідувачі мали змогу побачити арт-проєкт Василя Одрехівського ʺFranko Labolatorium 2.0. Відродженняʺ.
Довідка
Першу спробу створити музейну експозицію про Івана Франка було здійснено в середині 20-х років ХХ ст. Про потребу заснування ʺДому Франка у Львові на зразок подібних інституцій в інших культурних народівʺ саме в будинку поета писав 1925 року фундатор наукового франкознавства академік Михайло Возняк. Однак лише 1929 р. при бібліотеці НТШ створено ʺспеціяльний кутик Івана Франка, де поміщено бібліотеку, архів та інші пам’ятки (меблі й ін.) по покійному Письменникуʺ. Цей ʺкутикʺ сфотографували, і за тими фотографіях згодом можна було частково відтворити інтер'єр робочого кабінету Поета.
Створити Музей Івана Франка в його будинку вдалося більш як за 10 років завдяки активним зусиллям наймолодшого сина письменника — Петра. Отож 10 жовтня 1940 року у віллі, де Іван Франко з родиною провів останні 14 років свого життя, було урочисто відкрито музей. Зібрана в НТШ колекція стала основою його фондів. Саме Петро Франко став першим директором новоствореного Музею. Проте з початком німецько-радянської війни органи НКВС примусово вивезли його до Києва, де було видано наказ про розстріл.
До кінця Другої світової війни музей не працював. 1 травня 1944 року біля нього впала бомба і пошкодила ліве крило будівлі. Поступово будівлю відремонтували і відновили музейну експозицію. 27 липня 1945 року відбулось друге урочисте відкриття Музею.
Очолив Музей Петро Карманський, відомий письменник, приятель Івана Франка. Працював він недовго — у грудні 1946 року його звільнили як ʺворога народуʺ, ʺзапеклого буржуазного націоналістаʺ. Третім директором Музею став Тарас Франко — середній син письменника. Його звільнили з посади в липні 1947 року за ʺпротаскування ворожих буржуазно-націоналістичних концепційʺ.
Наступними директорами були: Іван Кияшко, Яків Цегельник, Марія Кіх, Семен Стефаник, Віра Бонь (виконувала обов’язки директора), Микола Струтинський, Роман Горак. 16 березня 2017 року музей очолив учений-франкознавець Богдан Тихолоз.
Дім Франка сьогодні:
- це Дім Муз У #ДоміФранка вирує багатогранне мистецьке життя: літературні вечори, театральні вистави, концерти класичної і сучасної музики, різнопланові виставки й перформанси. Зали музею стають відкритим простором для актуальних мистецьких ініціатив.
- це Дім Науки #ДімФранка — це осередок франкознавчих та музеологічних студій, де системно вивчають життя, епоху і творчу спадщину Франка, досліджують і популяризують скарби фондової колекції Музею, проводять наукові семінари, конференції, дискусії, презентації нових видань (спеціально для таких подій облаштовано конференц-зал із мультимедійним обладнанням).
- це Дім Родини #ДімФранка гостинно відчиняє двері всім поколінням. Тут відбуваються майстер-класи для малечі, тематичні інтерактивні уроки для школярів, лекції-екскурсії для студентів, заходи для сімей з дітьми та людей ʺтретього вікуʺ. До літературної експозиції облаштовано мобільні пандуси.
- це Дім Діалогу #ДімФранка — публічний простір суспільного та міжкультурного діалогу. Тут відбуваються різноманітні дискусії, зустрічі, дружні розмови на теми філософські, релігійні і літературно-мистецькі, за доброї погоди — просто неба, у затишному саду. Коли ʺекстреми ся стрічаютьʺ, #ДімФранка стає місцем для чесної суперечки та пошуку порозуміння.