Як повідомили Гал-інфо у прес-службі ЛМР, упродовж двох місяців — жовтня-листопада, на загальноміському рівні проведуть низку релігійних, освітніх, культурних, спортивних й екскурсійних заходів, присвячених 30-літтю виходу УГКЦ з підпілля та вшанування Праведного Митрополита Андрея Шептицького (75-ті роковини Його відходу до вічності).
Ініціативи напрацювало місто спільно з Церквою. В особливий спосіб усіх запрошують 1 листопада звершити прощу до гробу Праведного Митрополита і стати ʺживою частинкоюʺ Дня прослави.
ʺНаше місто інтенсивно долучається до заходів із вшанування пам’яті нашого праведного Митрополита Андрея. Саме ʺнашогоʺ, бо Митрополит за життя дуже багато зробив для міста.
Якщо я вдома, то стараюся щонайменше раз на день піти до крипти — до Праведного Митрополита Андрея, до Патріарха Йосифа, до Митрополита Сильвестра Сембратовича, до Митрополита Володимира Стернюка, і там завжди себе відчуваю як вдома — захищеним. Ми маємо цих чудових наших старців, які вже не говорять своїми фізіологічними устами, але вони надихають. Вони є нашими покровителями в небі, нашими заступниками. Ми маємо кожного дня о другій годині молитву біля гробу Праведного Митрополита Андрея, де молимося особливо за онкохворих чи взагалі за всіх хворих людей. Молитва зцілює тіло і приготовляє його до зустрічі з Богом. Тому хочу заохотити всіх щонайменше 1 листопада прийти на цю нашу прощуʺ, — сказав преосвященний владика Володимир (Груца), єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ.
Як розповів директор департаменту ʺАдміністрація міського головиʺ ЛМР Євген Бойко, місто спільно з Церквою напрацювало чимало ініціатив, які відбудуться на загальноміському рівні.
ʺМитрополит Андрей є не лише духовним лідером нашої громади, а є її будівничим. Тому в межах цих заходів ми намагатимемося показати Митрополита як одного із тих, який був будівничим нашої держави, людиною освіченою, людиною мистецтва, людиною-меценатом, людиною, який у своєму житті свідчив про Бога і церкву. Тому для нас надзвичайно важливо проводити ці події на загальноміському рівні. Міський голова підписав відповідне розпорядження, де в межах наступних 2−3 місяців всі заходи в міських установах проходитимуть під покровом Митрополита. В цей час ми будемо відзначати ще одну важливу подію для Львова і всієї України — 30-ліття виходу греко-католицької церкви з підпілля, тому для нас важливо, щоб ці події були проведені на високому рівні.
Місто спільно з церквою напрацювало низку ініціатив, до яких були долучені різні структурні підрозділи мерії. Це і освітні заходи — в жовтні-листопаді буде проведено серію тематичних уроків, бесід, круглих столів у наших навчальних закладах, відкриття різних виставок, конкурсів. Також активно залучені до заходів наші культурні установи — бібліотеки, Центр Довженка, палац Хоткевича. Крім того, колеги з відділу промоції розробили тематичну візуалізацію проведення цих заходів, буде розповсюджена інформація про ці події у громадському транспорті, на сітілайтах і бордах. Також колеги з управління внутрішньої політики спільно з вищими навчальними закладами організують перші академічні читання про Митрополита Андрея Шептицького у бібліотеці Франкового вишу, до якого залучимо усі виші. Також у вишах буде і низка інших ініціатив, присвячених митрополиту. Крім того, колегами з управління спорту проведуть у жовтні-листопаді низку спортивних заходів, і одним із центральних буде футбольний турнір — кубок Шептицького серед духовенства, і ми передбачаємо там хороший призовий фондʺ, — розповів Євген Бойко, директор департаменту ʺАдміністрація міського головиʺ ЛМР.
Особливі урочистості відбудуться 1 листопада в Архикатедральному Соборі Святого Юра. На цьому акцентував отець Павло Дроздяк, капелан Львівської міської ради, керівник прес-служби Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ, сотрудник Архикатедрального Собору Святого Юра.
ʺМи не можемо говорити про 30-ліття легалізації української греко-католицької церкви, не перебуваючи в контексті праведного митрополита Андрея — адже вони абсолютно взаємопов’язані. Це вперше, коли за 30 років легалізації нашої церкви, митрополит Львівський в особливий спосіб закликає 1 листопада звершити прощу до місця поховання праведного Митрополита Андрея. Адже без сумніву, що 30 років Церква відбулася не лише інституційно, розбудувавши свої церковні одиниці, але Церква вийшла вже далеко за межі храмів — це і військове капеланство, студентське капеланство, медичне капеланство, пенетенціарне служіння і багато інших речей, де Церква надає духовну опіку для усіх потребуючих. І тому ми вертаємося до першоджерела — хто був тим, хто дав нового духа розвитку Церкві? Це брати Шептицькі — Праведний Митрополит Андрей та Блаженний Климентій. Ми знаємо про їхню надактивну участь в житті і діяльності не лише нашого міста, а всієї України і світу, де були українські поселення.
Саме тому ключовий меседж — що Він є зовсім поруч. Це не абстрактна особа, яка колись була в нашому місті, зробила надзвичайно багато і відійшла до вічності. Ні, він є присутній серед нас зокрема своїми останками, які спочивають у крипті собору. Тому 1 листопада буде чудова нагода прийти до гробу Праведного Митрополита і подякувати за те, що ми сьогодні можемо бути в нашому місті, яке дало потужний поштовх і національній свідомості, і духовно-патріотичному налаштуванні. Це буде День прослави і День подяки за його особисту участь у нашому життіʺ, — розповів отець Павло Дроздяк.
З його слів, 1 листопада з 07.00 до 22.00 год. Собор Святого Юра буде відкритий для усіх прочан, які бажатимуть звершити прощу до гробу Праведного Митрополита Андрея. Також у цей час буде розміщена експозиція особистих речей Митрополита. Відтак, у цей день передбачена така програма:
10.00 — Архиєрейська Божественна Літургія
07.00−22.00 — експозиція особистих речей Митрополита Андрея
13.00 — 18.00 — музичний голос прослави у виконанні хорів та оркестрів Львова
15.00 — пам’ятний передзвін у всіх храмах Львова і Львівської Архиєпархії
19.00 — свічка пам’яті на площі Святого Юра — перед пам’ятником Митрополитові.
ʺСвятіший Вселенський Архиєрей папа Франциск вже проголосив геройські чесноти Праведного Митрополита — це означає, що це останній щабель до того, щоб Митрополит був проголошений блаженним. Митрополит уже для нас є святим, і щоб ми цю святість показали, потрібно справді бути активними 1 листопада і кожного дня у нашому життіʺ, — додав отець Павло Дроздяк.
ʺМи себе відчуємо єдиною місцевою громадою, українцями, які підтримують моральні авторитети. Тому я всіх закликаю відвідати гріб Митрополита Андрея і віддати йому шану 1 листопада цього року, і завжди пам’ятати про нього. Бо інформаційний прорив про нього в Україні відбувся після того, як у Львові спорудили пам’яник митрополиту Андреюʺ, — акцентував Валерій Калинюк, голова громадської ради ʺСвятий Юрʺ.