Завтра, 5 травня, о 12.00 у Музеї етнографії та художнього промислу ІН НАН України, що на пр. Свободи, 15, відкриють масштабну і оригінальну виставку робіт людей із вадами зору під назвою «Дивосвіт», з метою «відкрити очі зрячим на життя і творчість незрячих», повідомила прес-служба Львівської міської ради.
Виставка триватиме впродовж травня і є безкоштовною. Запрошують усіх охочих.
Виставку організовують для того, аби люди, які не мають проблем зі здоров’ям, зрозуміли, що проблеми – це лише випробування, можливість переоцінити своє життя і не опускати рук. А людям з інвалідністю – допомогти у такий спосіб знайти, реалізувати себе у житті.
Метою виставки, як зазначають організатори, є допомогти пізнати і зрозуміти світ людини з особливими потребами через її творчість у сфері літератури, науки, співу, мистецтва тощо. Також – аби люди, які не мають проблем зі здоров’ям, зрозуміли, що проблеми – це лише випробування, можливість переоцінити своє життя і в жодному разі не опускати рук. А людям з інвалідністю – допомогти у такий спосіб знайти, реалізувати себе у житті.
«Дивосвіт» – оригінальна у своєму роді виставка і за масштабами, і за підбором учасників – це люди з інвалідністю І, ІІ та ІІІ груп. Організовували ми її більше півтора року з метою зруйнувати стереотип про незрячих, як про щось чорне, у крайньому разі – сіре, і показати кольоровий, багатогранний світ їхнього життя. Це люди творчо обдаровані, які в’яжуть, малюють картини, вишивають ікони, роблять вироби з бісеру, пишуть вірші, прекрасно виконують пісні, які мають наукові звання і пишуть наукові праці, книги та збірки. Це люди, які мають багато спортивних здобутків, є чинні чемпіони світу з пауерліфтингу, шахматисти, дзюдоїсти, паралімпійці тощо. Можна дивуватися незрячому художнику, який, практично втративши зір, вигадав оригінальну квазі-графіку написання картин. Є виставлена його картина «Початок». Художнику виготовили півтори тисячі різнокольорових п’ятикутників, з яких він складає картини», – розповідає Любов Куруруза, голова правління Львівської обласної організації УТОС.
Учасниками виставки є близько 40 людей з інвалідністю І, ІІ та ІІІ груп, учні школи-інтернату № 100, Капела бандуристів «Карпати», Народний вокальний ансамбль «Струмочок» та інші.
Експонуватимуться роботи за такими категоріями: декоративно-ужиткове мистецтво (вишивка і ткацтво бісером, бісероплетіння, в’язання, гачкування, квілінг, декупаж, орігамі та аплікації, листівки, великодні крашанки), науково-педагогічна діяльність (книги, підручники, монографії, статті тощо), літературна творчість (збірки), пісенні доробки (диски) і спорт (різноманітні спортивні нагороди).
«Ця виставка дійсно диво – доказ того, що люди не втратили сенсу життя, не опустили рук, зуміли віднайти себе. Це світ, яким можна дивуватися, насолоджуватися», – зауважила Світлана Палюшок, бібліотекар спецбібліотеки для незрячих ім. Т. Г. Шевченка, керівник Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів», учасниця виставки.
Виставку організовує Львівська обласна організація УТОС (українське товариство сліпих) спільно із спецбібліотекою ім. Т. Г. Шевченка Українського товариства сліпих, Музеєм етнографії та художнього промислу ІН НАН України.
Довідка
На Львівщині відділ УТОС запрацював у жовтні 1939 року. На сьогодні Львівське товариство сліпих об'єднує близько 2200 людей з порушенням зору. З метою якісної реабілітації і адаптації до умов навколишнього середовища та інтеграції у «здорове» суспільство, осередок товариства незрячих проводить безліч різноманітних заходів, піклується про підвищення культурно-освітнього рівня людей з вадами зору, дбає про розвиток їх творчих і спортивних здібностей, організовує дозвілля та відпочинок незрячих, підтримує творчі колективи й окремих виконавців, залучаючи до них якомога більше людей з вадами зору.