Два провідні заклади вищої освіти Львова готуються до виборів своїх керівників. Журналісти “Гал-інфо” проаналізували відкритість цього процесу для медіа.
Національний університет "Львівська Політехніка”, та Львівський Національний Університет ім.Івана Франка опублікували документи, які регламентують роботу медіа під час виборів ректора.
Редакція “Гал-інфо”, яка планує брати активну участь в висвітленні виборчого процесу проаналізувала дані документи на їх відповідність законодавству України та на декларовані принципи гласності та відкритості.
НУ “ЛП”
В Національному Університеті "Львівська Політехніка”, даний документ називається “Порядок акредитації та роботи представників засобів масової інформації на виборах ректора” та розташований в розділі “Вибори ректора” на офіційному сайті НУ “ЛП”.
Перше, що одразу викликає зауваження - невідповідність даного документа до Закону України “Про медіа”. Згідно з яким, визначення ЗМІ (засоби масової інформації, - ред.) було змінено на - "медіа".
Також викликає зауваження п.1.1 даного Положення, в якому вказано, що порядок акредитації розроблений відповідно до вимог Закону України “Про вищу освіту”, та методичних рекомендацій Кабінету Міністрів України “Щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти”. Однак в вищевказаних документах немає жодних вказівок щодо роботи з медіа. Проте в законі про вищу освіту зазначено, що рішення та діяльність у сфері вищої освіти, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритими. А методичні рекомендації Кабміну регламентують, що вибори керівника закладу вищої освіти проводяться з дотриманням принципів відкритості та гласності. Та визначають лише порядок акредитації громадських спостерігачів не обмежуючи медіа.
- п.2.1 положення НУ “ЛП” однозначно вказує, що усі представники ЗМІ, які виявили бажання бути присутніми під час проведення виборів ректора Університету, підлягають акредитації.
- п.2.6 даного положення вимагає акредитованим журналістам подати заявки з переліком техніки, яка буде використовуватись для організації фото та відео фіксації процесу виборів.
- п.2.7 зокрема зазначає, що вхід представників ЗМІ до приміщень Університету відбувається за наявності документа, що засвідчує їх особу, відповідно до карток акредитації та завірених списків.
Зауважимо, що відповідно до законодавства України, питання акредитації журналістів визначається Законами України “Про медіа” та “Про інформацію”. І стосується виключно суб’єктів владних повноважень, які можуть здійснювати акредитацію з метою створення сприятливих умов для здійснення журналістами професійної діяльності. Заклади вищої освіти відповідно до законодавства не є суб’єктами владних повноважень. Відповідно не можуть здійснювати акредитацію журналістів в такому форматі.
ЛНУ ім.Івана Франка
У Львівському Національному Університеті імені Івана Франка більш досконало підійшли до створення документа, який регулює роботу медіа на виборах ректора. Документ “Порядок організації роботи представників засобів медіа на виборах Ректора Львівського національного університету імені Івана Франка” також доступний онлайн.
В Університеті Франка, на відміну від Політехніки, знають про останні законодавчі тренди України й використовують у своєму документообігу саме дефініцію “медіа”, а не застраріло-совкові “засоби масової інформації”. А також зазначають, що акредитація медіа здійснюється на добровільній основі.
У Франковому університеті розширили законодавчі підстави для проведення акредитації, зазначивши, що вона проводиться відповідно до Конституції України, Законів України “Про медіа”, “Про електронні комунікації”, “Про кінематографію”, “Про рекламу”, “Про суспільні медіа України”, “Про інформацію”, “Про систему іномовлення України”, “Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста”, “Про вищу освіту”, інших законів України, що регулюють діяльність у сфері медіа, цього Положення та інших нормативно-правових актів.
Однак також присутній пункт, в якому вказано, що на виборах ректора Університету, на виборчій дільниці можуть бути представники медіа, які акредитовані Організаційним комітетом та зареєстровані дільничою виборчою комісією. А акредитаційна картка дає право входу до приміщень де розташовані виборчі дільниці.
Отже, у зазначених вище документах, обидва заклади вищої освіти формально допустили порушення стосовно діяльності роботи журналістів обов’язковою вимогою щодо акредитації, яка в такому форматі може здійснюватись лише суб’єктами владних повноважень. А її відсутність не може бути підставою для відмови у допуску журналіста на відкриті заходи.
То чи допустять представників неакредитованих медіа до висвітлення виборчого процесу в НУ “ЛП” та Університеті імені Івана Франка?
Як повідомив в коментарі Гал-інфо заступник Голови Організаційного комітету з виборів ректора Львівського Національного університету ім.Івана Франка, голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек, акредитація для медіа має організаційний характер для розуміння Оргкомітетом скільки журналістів планує працювати на виборчих дільницях, та для забезпечення зручності їх роботи. Водночас Юліан Бек запевнив, що представники медіаресурсів, які не встигнуть акредитуватись також будуть допущені до роботи на виборах ректора ЛНУ.
“Ми згідно з законом не можемо не допустити журналістів”, - зазначив Юліан Бек.
Водночас голова оргкомітету з проведення виборів ректора Національного Університету “Львівська політехніка”, професор Володимир Атаманюк повідомив, що в їхній заклад неакредитованих журналістів не допустять до виборчих дільниць.
“А звідки ми будемо знати хто ви, що ви, як ви? Давайте думати логічно. І чому не акредитуватись? Ми таке положення прийняли і змушені працювати згідно з тим положенням. Ми аналізували різні університети, як проходили вибори. Вказано, що не більше трьох засобів масової інформації можуть бути присутні”, - зазначив Володимир Атаманюк, та підтвердив що неакредитованих журналістів не допустять на дільниці ні під час голосування, ні під час підрахунку голосів.
Редакція Гал-інфо, рекомендує представникам медіа, які планують висвітлювати перебіг виборів ректорів НУ “ЛП” та ЛНУ ім.Івана Франка на дільницях, пройти процес акредитації. Однак у разі недопуску журналістів через відсутність акредитації варто звертатись до правоохоронців у зв'язку з перешкоджанням журналістській діяльності та значному суспільному інтересу даних заходів.
