Верховна Рада прийняла законопроєкт №0199 “Про приєднання України до Мінаматської конвенції про ртуть” за основу та в цілому.
Про це пише міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
“Законопроєкт був поданий до парламенту Президентом України Володимиром Зеленським, адже значення цього документа важко переоцінити й в геополітичній, і в економічній та довкіллєвій сферах. Це той міжнародний документ, до якого долучилася 141 держава світу, і який так ігнорує росія. Маючи чітку політичну волю та позицію, ми сьогодні встановлюємо у своїй країні міжнародно визнані правила поводження з цим рідким отруйним металом”, — наголосив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.
За його словами, долучення України до Конвенції дозволить надалі унеможливити такі ситуації, як із заводом “Радикал”, коли сотні тонн ртуті опинилися просто неба в українській столиці. Окрім того, Україна зможе за допомогою міжнародних партнерів розв'язати це питання. Аналогійно, як і розв'язати проблеми зі всією “радянською спадщиною” — залишками ртуті на недіючих пострадянських підприємствах, що використовували застарілі технології.
Як сторона Конвенції, Україна матиме доступ до цільових ресурсів Глобального екологічного фонду, а також зможе отримати технічну та експертну допомогу.
“Сьогоднішнє рішення українського Парламенту вкотре демонструє, що попри війну Україна продовжує слідувати Європейським зеленим курсом та дбає про своїх людей та власне довкілля. Ми крок за кроком зменшуємо дистанцію між нами та ЄС і з кожним рішенням збільшуємо прірву з агресивним сусідом. Бо наш шлях - це шлях прогресивних дій та якісних змін в країні”, — зазначив Стрілець.
Довідково
Мінаматська конвенція про ртуть прийнята у 2013 році та набула чинності у 2017 році.
Конвенція названа на честь міста Мінамата у Японії, де наприкінці 1950 років ртуттю з промислових стічних вод отруїлися майже 2 тисячі людей.
Отруєння викликало хворобу Мінамати — синдром послаблення зору та слуху, а у важких випадках - параліч та порушення свідомості, причиною якого є отруєння органічними сполуками ртуті.
Конвенція передбачає поетапну відмову від використання ртуті: забороняється її подальший видобуток, встановлюється заборона на виробництво, експорт та імпорт багатьох продуктів, що містять ртуть (термометрів та приладів для вимірювання тиску, певних видів батарейок та люмінесцентних ламп, барометрів, вимикачів, реле, і навіть косметики).