Слухай онлайн
Cуспільство

Внесено законопроект про альтернативну службу під час мобілізації

У Верховній Раді зареєстровано комплексний законопроект, спрямований на вирішення низки процедурних проблем щодо організації альтернативної (невійськової) служби під час мобілізації. Ініціаторами змін, передбачених проектом № 4485, виступили народні депутати Павло Унгурян та Віктор Єленський, повідомив Інститут релігійної свободи.

Законопроект передбачає, що у разі проведення призову громадян України на строкову військову службу в особливий період (тобто під час мобілізації) заява про направлення на альтернативну службу подається не пізніше ніж за 15 днів до початку призову, встановленого Указом Президента України. Нагадаємо, що на тепер усі призовники на строкову службу повинні повідомити про бажання проходити альтернативну службу щонайменше за два місяці до початку призову.

Також пропонується доповнити Закон України «Про альтернативну (невійськову) службу» положеннями, які врегульовують порядок подання та розгляду заяв військозобов’язаних громадян про направлення їх на альтернативну службу під час мобілізації. 

Така заява має бути подана особисто не пізніше семи календарних днів від дня одержання повістки військового комісаріату про мобілізацію. Розглядатиме її відповідний структурний підрозділ місцевої державної адміністрації протягом 10 календарних днів після її надходження в присутності громадянина.

Важливо, що законопроект № 4485 містить норму, яка покликана не допустити повторення випадків мобілізації віруючих громадян до розгляду по суті їх заяви про направлення на альтернативну службу:

“Військовим комісаріатам забороняється вживати подальших заходів щодо призову чи мобілізації громадян, які подали відповідні заяви, до завершення їх розгляду та прийняття рішення по суті”.

Таким чином, пропоновані зміни дозволять виправити можливі неузгодженості між різними нормами чинних законів, які застосовуються для організації альтернативної служби в особливий період (під час мобілізації).

“Законопроект № 4485 спрямований на вирішення одразу кількох суттєвих проблем, які виникають на практиці через прогалини в Законі України «Про альтернативну (невійськову) службу» та його неузгодженість із іншими законами. Ці комплексні змини дозволять уникнути десятків судових позовів та кримінальних переслідувань, які пов’язані з реалізацією віруючими громадянами їх конституційного права”, – вважає виконавчий директор Інституту релігійної свободи Максим Васін, який є одним із розробників цього законопроекту.

Як повідомляв ІРС, право на альтернативну (невійськову) службу гарантується громадянам статтею 35 Конституції України.

Відповідно до Закону право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов'язку суперечить їхнім релігійним переконанням, і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.

 Нагадаємо, у лютому цього року парламент проголосував про зміни, якими надав Президенту України право оголошувати призов на строкову службу в більш стислі терміни. Поспішний розгляд цього законопроекту без другого читання унеможливив його узгодження з Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».

РІСУ

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ