Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Воздвиження Хреста Господнього: історія свята, звичаї та заборони

Щорічно 27 вересня християни східного обряду відзначають одне з 12 найважливіших свят - Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, або, як кажуть у народі, "Здвиження".
Фото з відкритих джерел

У цю дату віряни прославляють одну з найважливіших святинь у християнстві - хрест, на якому був розп'ятий Ісус. Як відзначається Хрестовоздвиження та яка історія цього свята інформує УНІАН.

Воздвиження Хреста Господнього: історія свята

Згідно з переказами, в 326 році рівноапостольна імператриця Олена вирушила до Єрусалиму в пошуках християнських святинь. Вона організувала розкопки на горі Голгофі, де було знайдено три хрести. На одному з них розіп'яли Ісуса, але який саме з хрестів був Господнім - тоді було неясно.

Як говорять перекази, ці три хрести по черзі прикладали до хворої жінки, і один з хрестів зцілив її. Так було визначено, який з хрестів був Господнім. На місці виявлення хреста був побудований Храм Воскресіння Христового, де і зберігалася одна з частин Хреста (друга частина була передана імператору Костянтину).

Будівництво храму було закінчено в 335 році. 13 вересня 335 року храм освятили, а на 14 вересня (27 - за новим стилем) було вирішено встановити святкування Воздвиження Хреста Господнього. На цю подію з'їхалося багато священників і християн. Так традиція відзначати Хрестовоздвиження 27 вересня закріпилася в церковному календарі. Свято символізує перемогу святої реліквії над злом і несправедливістю.

Сам Животворящий Хрест через кілька століть був вкрадений з храму. Його подальша доля маловідома. Ймовірно, Господній хрест був розділений на безліч маленьких частинок і розвезений по світу.

Як відзначається Воздвиження Хреста Господнього

На саме свято і протягом тижня після нього проходять церковні служби і богослужіння. Віруючі можуть відвідати таку службу і помолитися іконі Животворящого Хреста. Протягом святкування в храмах виставляють символ Животворящого Хреста, і парафіяни можуть прикластися до святині. Біля святині просять благополуччя, міцного здоров'я та захисту від темних сил.

Якщо немає можливості відвідати церковну службу, то можна помолитися і вдома. Головне робити це з чистими помислами. На Хрестовоздвиження можна зібратися з сім'єю за святковим столом, але страви повинні бути пісними.

В цей день читають молитви на Воздвиження і просять у Бога зцілення від хвороб, прощення гріхів та благословення.

Що не можна робити на Хрестовоздвиження

На Воздвиження встановлено суворий піст, тому сьогодні не можна їсти м'ясо, яйця і молочні продукти. Наші предки вважали, що хто сьогодні порушить піст, той згрішить.

У це свято не можна лаятися, сваритися з рідними, мстити й заздрити.

Народні прикмети сьогодні забороняють відправлятися в подорож, ходити в гості й гуляти в лісі. Наші предки побоювалися нечисті та змій, які, за повір'ями, виповзають на землю в цю дату. Однак церква ці заборони не підтверджує.

Джерело: Український світ

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ