Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Свято Трьох Святителів: три храми у львівській громаді святкують празник

30 січня Церква вшановує пам’ять Трьох Святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Золотоустого. У львівській громаді два храми носять ім’я цього свята, а на честь цих трьох великих святих названа відома каплиця при Успенській церкві, що на вулиці Руській.

4

Як повідомляє портал Духовна велич Львова, свято Трьох Святителів було засноване через обговорення, що розгорнулося в Церкві у другій половині XI століття. Думки розділилися через питання, хто із цих трьох Отців Церкви найбільший. Фактично утворилося три групи християн – василіяни (не плутайте з чернечим чином, який виник значно пізніше), григоріяни та йоаніти. У кожного були власні докази на свою користь.

Розрішили цю проблему самі Святителі.

Спочатку по черзі, а потім усі троє вони з’явилися єпископові міста Евхаїти Йоанові та пояснили, що перед Богом вони рівні: «Ми як один у Бога й нічого нема в нас протирічливого чи дискусійного, а кожен з нас свого часу окремо був натхнений Божим Духом. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті нашим намаганням є всі сторони світу приводити до миру і єдності. Установи, отже, святкування нашої пам’яті в один день так, тому що ми — як одне в Бога, та будемо допомагати на шляху до спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять».

Єпископ виконав це доручення. Оскільки пам’ять кожного з архієреїв Церква вже святкувала окремо, 1076 року було установлено спільне свято, що припало на 30 січня.

Ким були ці три ієрархи і чому їхню пам’ять так урочисто вшановує Церква?

Святі Василій Великий, Григорій Богослов та Йоан Золотоустий – провідні вчителі віри, єпископи ранньої Церкви, що відіграли ключову роль у формуванні християнського богослів’я. У східному християнстві вони також відомі як Три Великі Ієрархи і Вселенські Учителі. Римо-католицька церква вшановує їх як Вчителів Церкви. Залишили по собі численні праці, послання та проповіді, що стосувалися, серед іншого, догматів про святу Трійцю, Христове Божество та пресвяту Євхаристію; упорядковували церковні богослужіння, зокрема Божественну Літургію.

Святі жили в IV столітті. Святий Василій і святий Григорій – майже однолітки та близькі друзі – походили із Каппадокії (Мала Азія). Святий Йоан Золотоустий був молодшим від них на 20 років, походив з Антіохії.  

Святий Василій Великий (329-379) народився в родині визначних патриціїв, з якої вийшло багато святих. Був архиєпископом Кесарії у Каппадокії, де здобув славу видатного проповідника, зробив великий вплив на богослужбове та чернече життя. За видатну душпастирську і проповідницьку працю Церква називає його Великим і вшановує пам’ять у день його смерті, 1 січня.

Святий Григорій Богослов (бл. 326-390) – візантійський богослов і ритор, єпископ Назіанза і Сасима, Константинопольський єпископ. Він відзначився як глибокий проповідник і звеличник Пресвятої Тройці; за свої богословські науки отримав ім’я Богослова. Залишив по собі проповіді, поезії і листи. Пам’ять його смерті вшановують 25 січня. Варто відзначити, що Церква вшанувала лише трьох святих цим визначним титулом: апостола Йоана Богослова, святителя Григорія Богослова і Симеона Нового Богослова. Тож Отці Церкви були б здивованими, коли б дізналися, що для того, щоб в наші часи називатись богословом, достатньо отримати відповідний диплом.

Святий Йоан Золотоустий (347-407) – народився в Антіохії —  разом з Александрією Єгипетською це місто було одним із двох центрів богословської думки давньохристиянського світу (тепер це Туреччина). Певний час Йоан був священником і ревним проповідником. За палкі, красномовні і водночас глибокі за змістом проповіді його назвали Золотоустим («Хризостомос» грецькою). Згодом він став архієпископом столиці Візантійської імперії — Константинополя. Збереглося понад 800 його проповідей, книга «Про священство» та багато листів святителя. Його пам’ять відзначають два рази в році: день смерті — 13 листопада і перенесення мощей — 27 січня. У січні в день пам’яті святителя святкує свій храмовий празник Іоано-Золотоустівський монастир Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ, на вул. Лисенка, 43.

На честь святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Золотоустого названо каплицю при церкві Успіння Пресвятої Богородиці Львівської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Руська, 57)

4

Ім’я Трьох святителів носить храм Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ у Львові на вул. Чорновола, 101. Тут триває будівництво храму.

4

Також на честь цього свята названо храм Львівської Архиєпархії УГКЦ в с. Воля-Гомулецька.

4

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ

Повідомити автору про помилку:

Адреса сторінки з помилкою:

Текст з помилкою:

Коментар :