Слухай онлайн
Cуспільство

Яворівщина лідирує на Львівщині із реалізації Програми енергозбереження

У Львівській області нині діє 24 районні та міські програми енергозбереження із загальним обсягом фінансування – 4,2 мільйона гривень, з яких – 1,2 млн. грн. – кошти передбачені Програмою енергозбереження для населення та ОСББ Яворівського району.

Про це заявили сьогодні, 18 жовтня, власкорові Гал-інфо експерти Інституту Регіонального Розвитку Тетяна Лукашенко, Уляна Терлецька.

За словами експертів, Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині» втілює в життя Інститут Регіонального розвитку рамках проекту «Просування реформ в регіони» – за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та «Європейською правдою». На відміну від інших районних програм, які частково покривають суму відсотків за кредитами на енергозбереження, Програма Яворівського району компенсує частину самої позики. Механізм є прозорим, простим і ефективним, а сама програма користується великою популярністю у енергоспоживачів, які вирішили підвищити енергоефективність власного житла.

«Щоб сприяти активній термомодернізації житла, органи влади реалізують державні, обласні та районні програми енергозбереження для населення. Проте їх ефективність є спірним питанням. Адже середній обсяг фінансування районних програм в середньому по Україні становить – 70 тисяч гривень. Цього явно – недостатньо, щоб суттєво допомогти мешканцям. Через це, більшість районних програм передбачає лише незначні компенсації відсотків по кредитах на енергозбереження.

Яворівська районна влада вчинила по-іншому: не лише з самого початку програми на її реалізацію виділила – 400 тис. грн. на рік, але й змінила механізм їх використання. Програмою покривається не сума відсотків по кредитах, а сама позика (тіло кредиту). Сума встановлюється в розмірі – 20 відсотків обсягу кредиту, але не більше – 10 тис. грн. в розрахунку на один кредит. Традиційно середній розмір кредитів населення на енергоефективні заходи складає 30-50 тис. грн., а тому обмеження, як правило, не зменшує розрахункову суму компенсацій із районного бюджету. У 2019 році в програму включений інноваційний елемент, а саме допомога на тільки на заходи з енергоефективності, а й на спорудження сонячних електростанцій в розмірі – до 100тис. грн.», – зазначила експерт Тетяна Лукашенко.

На запитання журналіста, що насамперед є особливістю цієї програми, – експерт Уляна Терлецька пояснила, що є простий порядок оформлення повернення з бюджету коштів за кредитом. Для цього не потрібно оббивати пороги райдержадміністрації, все вирішує банк – він оцінює платоспроможність кредитора, визначає суму запозичень та розмір компенсації з районного бюджету, за актом виконаних робіт оформляє документи для перерахунку коштів.

«Програма не тільки економить кошти енергоспоживачів. Її призначення – подолати страх людей перед банками та кредитами. Щоб населення зрозуміло всі вигоди кредитування (саме так вважають в Яворівській райдержадміністрації) – необхідною була саме така програма. Люди повинні звикнути брати кредити не енергозбереження, а тому на початку їх слід стимулювати. На сьогодні все вийшло, - є випадок, коли домогосподарство уже тричі скористувалося послугами Програми. Програма доповнює суму допомоги, яку можна отримати, скориставшись місцевою, обласною та державною програмами. Якщо використати всі можливості, то сума компенсацій може досягти половини позичених на енергоефективність коштів», – розповідає експерт Уляна Терлецька.

У коментарі власкорові Гал-інфо начальник відділу ЖКГ та інфраструктури Яворівської районної адміністрації Віталій Коструба зазначив, що Програма енергозбереження на Яворівщині вже встигла себе добре зарекомендувати.

«При обговоренні питання, яким чином має проводитися відшкодування, – чи це має бути відшкодування відсоткової ставки кредиту, чи це має бути відшкодування тіла кредиту, – ми зійшлися на тілі кредиту. Напряму слід було працювати з кредитно-фінансовими установами, а такої, на жаль, практики ще не було. Програма гарно себе зарекомендувала. Якщо ми бачимо кредитну історію людини, яка бере кредит 50 тис. грн., то тільки з районного бюджету вона отримає в районі 10 тис. грн. Таких аналогів районних програм немає, це – скоріше аналог державної програми. Яворівська програма енергозбереження не тільки економить кошти мешканців району, а й вчить їх користуватись кредитами », – вважає Віталій Коструба, начальник відділу ЖКГ та інфраструктури Яворівської РДА.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ