Слухай онлайн
Cуспільство  |  Культура

Археологи на Львівщині виявили унікальну споруду ранньозалізного віку. Фото

Археологи Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України продовжують досліджувати пам’ятку «Грушів ІІ», яку виявили у прикордонній зоні, поблизу села Грушів Яворівського району Львівської області.

Археологи на місці розкопок унікальної споруди ранньозалізного віку.

Як розповіла керівник експедиції, молодший науковий співробітник Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Наталя Войцещук, археологи виявили унікальну споруду ранньозалізного віку (кінець ІХ –VII ст. до н. е.).

Знахідка є дуже цікавою для науковців. Це стовпова споруда, або, як її ще називають, довгий будинок. Такого типу знахідки трапляються дуже рідко. До цього в Україні виявили лише три схожі будівлі, але значно менших розмірів і ранішого часу – неоліту, енеоліту (V-IV тис. років до н.е). Такі споруди могли використовувати, як громадські чи сакральні будівлі», - розповіла Наталя Войцещук.

Наталя Войцещук.

Як зазначила дослідниця, знахідка може свідчити про те, що люди, які жили у виявленому поселенні, мали  високий рівень розвитку культури.

«Тут могли проводити зібрання, або розташовувати виробництво. Така будівля могла бути центральною спорудою, навколо якої скупчувались усі інші об’єкти. Довкола споруди в Грушеві ми виявили рештки господарських ям та відкритих вогнищ, а також велику кількість супровідного керамічного матеріалу, наприклад, фрагменти горщиків, мисок, кухликів тощо» - зазначила Наталя Войцещук.

Плями на ґрунті - сліди від стовпців.

Археологам також вдалося виявити людські останки.

Наталія Войцещук переконана, що таке велике, багатошарове поселення, яке займає площу більше як 2 га, має мати і могильник.

«Ми виявили залишки кальцинованих кісток. Це кремаційне поховання», - зазначила вона.

За словами археолога, дослідники вже знають, де саме може бути могильник.

«Топографічно по інших супровідних матеріалах усе вказує на те місце. Однак досліджувати його ми будемо хіба наступного року», - зазначила Наталія Войцещук.

Дмитро Павлів.

Науковий співробітник відділу археології Інститут українознавства НАН України Дмитро Павлів, зазначив, що виявлені сліди - це залишки дуже великої наземної споруди.

Він додав, що знахідки вказують на те, що це будівля датується приблизно VIIІ ст. до н. е.

«Ця знахідка має вагоме значення, адже уся пам’ятка "Грушів ІІ" розміщена на території, яку раніше археологи не досліджували. Довжина виявленої споруди - понад 40 м і ширина до 7 м. Споруда цікавої конструкції з внутрішніми камерами, в середині є вогнища та рештки кераміки. Виявлений матеріал характерний як для лужицької культури, так і для висоцької культури. Ця територія була потужною контактною зоною доби раннього заліза», - зазначив Дмитро Павлів.

Для того, щоб погодні умови не пошкодили залишки стовпців, археологи накривають їх гілками дерев.

Він розповів, що серед супровідного матеріалу найчастіше трапляється кераміка, але вона не ціла, адже вік  знахідки понад 3 тис років.

«Культурний шар залягає на 50-60 см. Він був пошкоджений оранкою. Знайдена нами кераміка ліплена вільноруч, без гончарного кола. Є фрагменти кераміки з орнаментом. Згодом ми графічно конструюватимемо цей посуд», - розповів археолог.

Залишки великого вогнища у середині будівлі.

Також у споруді археологи вже знайшли рештки великого вогнища на дещо нижчому рівні. Тут археологи теж очікують виявити цікаві знахідки.

«Раніше на території пам’ятки «Грушів ІІ» знаходили лише сліди господарських споруд. Ця знахідка стовпової споруди може дати відповідь на питання, де ж жили ці люди, які вели тут своє господарство», - зазначив Дмитро Павлів.

За його словами, законсервувати знахідку не вдасться, адже не дозволяє ґрунт. Археологи вибиратимуть об’єкти вручну просіваючи пісок.

Кераміка.

«Кожний новий матеріал дає певний поштовх для розуміння історії. Це перша споруда такого типу на заході України, яка належить до ранньоскіфського часу. На Львівщині ми ще не виявляли нічого подібного. Загалом поселення «Грушів ІІ» - це серйозна контактна зона різних культур, яка формувала культури з новими рисами», - зазначив Дмитро Павлів.

Додамо, як раніше повідомляло Гал-інфо на території пам'ятки археологи виявили дуже  мало опалювальних пристроїв, а це означає, що люди тут не зимували. Виявлена археологами кераміка вказує на тваринницький напрямок господарства людей, які мешкали у цьому поселенні.

Нагадаємо, пам’ятко-охоронні роботи поблизу села Грушів археологи «Рятівної археологічної служби» проводять під час будівництва дороги до нового митного переходу Грушів-Бужомєж. Поселення, якому понад чотири тисячі років, розташоване на території кар’єру, з якого вибирають пісок для нової траси. Пам’ятка є. Вперше її виявили  під час розвідок у 2008 році, коли досліджували при кордоні інше поселення. Тоді ж археологи НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАНУ фактично за кошти служби провели перші дослідження цієї пам’ятки, під час яких було виявлено 252 об'єкти, серед них наземні житлові і господарські споруди, відкриті вогнища, стовпові та господарські ями тощо.

Анна Новик.

Фото - Мирослава Іваник.

Анна Новик, Гал-інфо.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ