Жовківський районний суд до кінця цього тижня повинен ухвалити рішення, яке допоможе громаді села Сопошин Жовківського району повернути пам’ятник Тарасові Шевченку, який зник в липні 2011 року і знайшовся у Новодністровську на Буковині. Про це Гал-інфо розповів голова Жовківської районної ради Тадей Швай.
Історія зі зникненням Шевченка майже детективна. Як розповів голова райради, пам’ятник стояв на землях, що колись належали колгоспу ім. Шевченка. Після розпаювання колгоспних земель територія, де стояла колгоспна контора, гаражі і пам’ятник, опинилася в оренді у місцевого підприємця Ігоря Білана. Пам’ятник, стверджує голова, навіть внесений до накладних, які були у підприємця.
У жовтні 2010 зять Білана Руслан Панчишин переміг на виборах міського голови Новодністровська Чернівецької області. В липні 2011 року тесть «подарував» йому сопошинського Шевченка, який 23 серпня цього ж року, оновлений і позолочений, прикрасив одну з вулиць міста.
Громаду села Сопошин зникнення пам’ятника обурило. Селяни навіть перекрили міжнародну трасу на Раву-Руську, вимагаючи повернути його. Підприємець своєю чергою пообіцяв виготовити власним коштом новий пам’ятник. Обіцянки Ігор Білан дотримав: 9 березня цього року до села привезли нового Шевченка, однак, сопошинці його не прийняли і категорично вимагали повернути «старого».
Громада Новодністровська була не проти повернути пам’ятник, та коли до міста прибув транспорт, аби перевезти його в Солошин, місцеві правозахисники почали вимагати рішення суду. Оскільки Руслан Панчишин на той час волею міських депутатів уже не був мером Новодністровська, до суду звернулася виконувач обов’язків міського голови. Новодністровський суд з рішенням затягував, то ж Жовківська районна рада звернулася до свого районного суду, рішення якого чекають найближчим часом.
Тадей Швай переконаний, що воно буде на користь громади.
Додамо також, що 23 грудня 2011 року Львівська обласна рада звернулася до прокуратури Львівської області з проханням відкрити кримінальну справ з приводу зникнення монумента. Депутати стверджують, що пам’ятник роботи відомого скульптора Володимира Одрехівського є пам’яткою монументального мистецтва і має охоронний номер 619.
На фото - пам’ятник Шевченкові до "еміграції", автор Йосип Марухняк.